Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak wykonać ścieżki na płytce drukowej.

rabus_16 03 Feb 2010 21:03 3513 7
IGE-XAO
 • #1
  rabus_16
  Level 9  
  Mam takie pytanie dla was. Mój starszy brat kiedyś uczył mnie troche elektroniki i jeszcze jak mieszkał w domu to kupował mi różnego rodzaju elementy. No i teraz jak go nie ma muszę wszystko składać w tzn. "pajączku". No i nie powiem udają mi się różne układy scalone lecz teraz chciałbym się was zapytać jak robi się ścieżki na takich układach scalonych? Nie wiem nic na ten temat a teraz się jak to określe "rozkręcam" z elektroniką i robię coraz większe układy scalone i coraz trudniej mi jest je robić w pajączku więc moje zapytanie brzmi jak robi się ścieżki?
 • IGE-XAO
 • #2
  krzysiek1959
  User under supervision
  Szanowny Kolego! Po pierwsze nie ma możliwości robienia ścieżek na układach ,a teraz do żeczy
  1. Trzeba mieć lub stworzyć rysynek urzadzenia
  2. Posiadać programy do projektowania projektu i obwodów drukowanych-a są nimi Eagle ,Kickad,Protele Orcady no i wiedzę by w projektowaniu a do tego również przydałą by się literatura
  3. są jeszcze płytki uniwersalne do nabycia w sklepach i na aukcjach
 • IGE-XAO
 • #3
  mxs
  Level 26  
  Można pomalować lakierem,najlepiej spirytusowym i wytrawić.
 • #5
  TESMEN
  Level 18  
  a na zajęciach praktyczno technicznych zalewaliśmy płytkę uniwersaln ą woskiem. oczywiscie pod spodem były narysowane ścieżki. i usówaliśmy to co niepotrzebne .resztę wytrawialiśmy i gotowe..:)
 • #6
  viayner
  Level 42  
  Witam,
  w krocie jest wiele metod robienia "sciezek" i plytek.
  Po pierwsze musisz na podstawie schematu zrobic projekt plytki, przymierasz elementy czy pasuja do otworow itp. jezeli uklad nie jest skomplikowany ja robilem to na kartce w kratke czy papierze milimetrowym. Taki rysunek powielasz/przenosisz na plytke. Jak ano przykladowo punktujesz delikatnie plytke (od strony miedzi, pamietaj ze projektujesz lustrzane odbicie - polaczenia sa pod plytka, wazne w przypadku ukladow scalonych, romiesc elementy na papierze i wyobraz soebie to przestrzennie) i masz punkty ktore beda pozniej otworami na elementy - laczysz punkty za pomoca lonji zgodnie z projektem na kartce.
  Rysujesz specjalnym pisakiem do plytek, rysikiem/rapitografem i rozcienczonym lakierem itp. czyms co jest w maire odporne na czynnik trawiacy (metoda z woskiem OK).
  Po sprawdzeniu trawisz plytke w odczynnikach dostepnych w sklepach, zmywasz lakier, wiercisz i cieszysz sie.
  Pozdrawiam
 • #8
  rabus_16
  Level 9  
  a mam jeszcze inne pytanko, czym się wytrawia płytki ?