Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa wzmacniacza lampowego HI-Fi

Mark Marshall 03 Feb 2010 21:50 14985 17
    Mark Marshall
    Level 19  
    Witam. Prosiłbym bardzo o strony na której podane są schematy wzmacniaczy lampowych HI-FI, szukałem już sporo ale jedyne co znajdowałem to wzmacniacze gitarowe. Zależy mi na mocy maksymalnie 50W. Jakie kolumny były by do tego wzmacniacza dobre, o jakiej impendancji? I moje pytanie może nieco laikowate czy da się podłączyć wzmacniacz gitarowy by grał jako HI-FI? :D Skąd polecacie wyciągnąć lampy a jeżeli lepiej kupić to jakie będą najlepsze? Bardzo dziękuje za pomoc i odpowiedzi :D

Moderated By Futrzaczek:

"maxymalnie" - nowomowa jakaś?
    Post poprawiony.

[28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    Futrzaczek
    Admin of Retro group
    Nie kłam, nie kłam, bo kłamstwo krótkie ma nogi.
    Pierwszy z brzegu:
    http://www.fonar.com.pl/audio/schematy/r_radio/1970_09_1.htm
    Drugi z brzegu:
    http://www.fonar.com.pl/audio/schematy/radioamator/1960_04_1.htm
    Quote:
    Jakie kolumny były by do tego wzmacniacza dobre, o jakiej impendancji?

Odpowiedniej do zastosowanego transformatora głośnikowego.
    Quote:
    I moje pytanie może nieco laikowate czy da się podłączyć wzmacniacz gitarowy by grał jako HI-FI?

Nie.
    Quote:
    Zależy mi na mocy maxymalnie 50W.

Bardzo wysokie progi jak na początkującego.
    Na pewno wiesz, czego chcesz?
  • Helpful post
    sabringer
    Level 25  
    50W to bardzo dużo jak na hifi na lampach - zwykle poświęca się moc, żeby osiągnąć mniejsze zniekształcenia.

Jeśli chodzi zaś o sam wzmacniacz, to główną rolę odgrywają tu transformatory głośnikowe. Do hifi są większe (a zatem cięższe), im więcej sekcji uzwojeń tym zwykle lepiej. W push-pull pożądane byłyby odczepy Ultra-Linear (zwykle oznaczane jako UL)
    Rozejrzyj się za transformatorami głośnikowymi, pod kątem dostępności/kosztów/wagi, a dobranie transf. sieciowego, dobudowanie zasilacza i samego wzmacniacza będzie już prostsze - stosuje się aplikacje katalogowe końcówki mocy, jakiś przedwzmacniacz/inwerter, USZ (można się wzorować na całej masie konstrukcji i literatury)

Pamiętaj, że wzmacniacz stereo - 2x tyle elementów co mono.
    Dodam jeszcze może: Minimalny wzmacniacz stereo można zrobić na 2ch lampach ECL86/ECL82, np. na transformatorach z gramofonów Bambino/ magnetofonów ze wzmacniaczem itp. Jeśli zdobędziesz lepsze transformatory głośnikowe, można osiągnąć 'quasi-hifi'.
    Mark Marshall
    Level 19  
    O, bardzo ale to bardzo dziękuje za pomoc :D Jeżeli 50W to bardzo dużo to zweryfikuje jeszcze tą kwestie gdy wybiorę wzmacniacz który chcę zbudować :wink:
  • Helpful post
    sabringer
    Level 25  
    Wiesz, myśl w kategoriach kosztów/ilości lamp/masy.

Do wyboru masz stopień SE, na pojedyńczej lampie, ok: 2W dla ECL86 ...., 5W dla EL84/6V6 ..., 10W dla EL34/6L6 ...

lub też stopień PP, na parze lamp, ok: 10-15W dla EL84/6L6 ..., 20-30W dla EL34/6L6.

Gdybyś zrobił stopień mocy PP na parach EL34, z dobrym transformatorem z odczepami UL 43%, to myślę że spokojnie mógłbyś przyszpanować przed nie jednym audiofilem...

Można też pójść w stronę bardziej 'ekskluzywnych' lamp: KT66, KT77, KT88. Cena odstrasza, ale cóż... Szpan ;)

Dlatego poradziłem ci żebyś zaczął od poszukanie transformatorów głośnikowych (zwykle im większe/cięższe tym lepiej) pod wybrane lampy. Z zasilaniem już jest mniejszy kłopot, a sam układ wzmacniacza to już nie problem - zauważ, że większość wzmacniaczy audiofilskich jest bardzo prosta, to praktycznie sama końcówka mocy.

Możesz też poszukać jakie są najnowsze trendy, może SE wraca do łask jako 'lepsze' i nie warto się bawić w PP ;)
    Mark Marshall
    Level 19  
    Dziękuje bardzo za pomoc :wink: Ostatnio widziałem na allegro płytki wzmacniacza stereo 2x10W, 6V6, 6SL7. Jest to z tego co widzę dość prosta konstrukcja więc na początek była by chyba w sam raz, co o tym myślicie :wink: :?:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1560768-0.html znalazłem także ostatnio coś takiego na forum elektrody retro, co o nim myślicie :?: Co do SE i PP to zdecydowanie wolę PP lecz nie wiem czy sobie poradzę i dlatego chcę zbudować jakiś prosty wzmacniacz a dopiero potem zrobić zaawansowany z większą ilością lamp :wink:
    Mark Marshall
    Level 19  
    Widziałem i podałem w poprzednim poście link do tego tematu ale dzięki za udzielenie odpowiedzi czy łatwo to zrobić i czy można przetestować na tym swoje umiejętności :wink:
  • Helpful post
    sabringer
    Level 25  
    Wzmacniacz na ECL82/ECL86 jest całkiem prosty i to można powiedzieć 'minimum' stereo na lampach.

6SL7 to dość archaiczna lampa (dlatego widziałem egzemplarze w absurdalnie wysokich cenach :)).
    Ja się przy lampach trochę boję płytek, gdy nie wiem czy ktoś już na nich robił wzmacniacz i działał. Ale jeśli płytka jest sprawdzona to ok, przyśpiesza pracę.
    Mark Marshall
    Level 19  
    Widziałem dość archaiczne konstrukcję w których nie wykorzystywano płytek ale całość wyglądała jakby wyjęta prosto ze śmietnika. Czy płytka z lampami i częściami (chyba) za 90zł do budowy wzmacniacz na lampach 6LS7 to drogo czy jeszcze w miarę przy cenach zwykłych wzmacniaczy lampowych? :wink:
  • Helpful post
    thereminator
    Conditionally unlocked
    Cały czas piszesz o tej płytce z Allegro? To są same PCB do wykonania stereo w PP (na 2x 6V6 w końcówce + driver na 6SL7) wraz zasilaczem. Normalna cena za same płytki.
  • Helpful post
    JasiuB
    Level 20  
    Czołem.

sabringer wrote:

6SL7 to dość archaiczna lampa (dlatego widziałem egzemplarze w absurdalnie wysokich cenach :)).

Za to ruski odpowiednik 6N9S czasami można trafić tanio.

Jasiu
  • Helpful post
    fugasi
    Level 13  
    Mark Marshall wrote:
    Widziałem dość archaiczne konstrukcję w których nie wykorzystywano płytek ale całość wyglądała jakby wyjęta prosto ze śmietnika.

Współczesne wzmacniacze także są wykonywane w tej technice (montaż przestrzenny), zwłaszcza ezoteryczne, oparte na triodach mocy, o cenach z wieloma zerami. Nie chciałbyś ich wyrzucać do śmietnika.
    Na zdjęciu egzemplarz kosztujący 26.000 zł.

Budowa wzmacniacza lampowego HI-Fi

Coś słabo szukałeś tych schematów w internecie. Oto przykład całkiem dobrego i mocnego wzmacniacza: http://www.echostar.pl/~slawicz/concertino/concertino1.htm
    Ale żeby taki zbudować trzeba naprawdę mieć już jakieś (spore) doświadczenie i jakieś zaplecze pomiarowe. Poczytaj w wątkach jakie problemy mają forumowicze z banalnymi kilkuwatowymi zabawkami na pojedyńczej ECL86 a taki duży wzmacniacz w zakresie problemów otwiera doprawdy szerokie perspektywy.
    Poza tym niepotrzebnie martwisz się kosztem płytki. Jeśli celujesz w hi-fi to same transformatory głośnikowe wyciągną ci z kieszeni dobre kilkaset złotych.

Dodano po 6 [minuty]:

sabringer wrote:

Gdybyś zrobił stopień mocy PP na parach EL34, z dobrym transformatorem z odczepami UL 43%, to myślę że spokojnie mógłbyś przyszpanować przed nie jednym audiofilem...

Można też pójść w stronę bardziej 'ekskluzywnych' lamp: KT66, KT77, KT88. Cena odstrasza, ale cóż... Szpan ;)

E tam, te wszystkie KT88, EL34 to takie "stjunikowane" Volkswageny audiofilskiego świata. Single Ended 300B z amorficznymi transformatorami to jest szpan! ;)
    Mark Marshall
    Level 19  
    Tak wiem iż można zrobić taki wzmacniacz bez płytki i będzie wyglądał ładnie ale mi akurat chodziło o projekt wzmacniacza na 2 lampach który zobaczyłem na forum Elektroda Retro
    Bardzo dziękuje za link do schematu wzmacniacza i za udzielone porady :D
    sabringer
    Level 25  
    Ja jestem wielkim entuzjastą montażu przestrzennego, ale: wykonanego estetycznie, trwale, i z pewnym przemyśleniem całego układu. Niektórzy podchodzą do tego "a, zlutuje se jak wyjdzie".

A fakt, są takie lampy jak 300B, takie bańki na mleko :P O, i jak widać SE na triodzie ma się wciąż dobrze :)

Fakt, KT66 to bardziej szpan w gitarowym świecie (Eric Clapton i te sprawy), KT88 też. Ale KT77 jest specjalnie zaprojektowana do układów UL ;)

I co ty tu wrzucasz za zdjęcie, tam jest TRANZYSTOR jakiś, heretyków powinni spalić na stosie :P:P
    Mark Marshall
    Level 19  
    Oczywiście że najładniej wygląda montaż przestrzenny ale ładnie rozstawione lampy, kable uporządkowane i materiał na którym to robimy musi być estetyczny. Jeżeli robimy coś na lampie to to ma być na wierzchu i ma się prezentować jak najlepiej więc nie rozumiem idei robienia czegoś aby tylko działało. Zresztą źle zrobiony wzmacniacz w montażu przestrzennym nie będzie zapewniał dobrego ekranowania lamp przez co jakość dźwięku drastycznie spadnie.
    aftys6
    Level 19  
    Mark Marshall wrote:
    Oczywiście że najładniej wygląda montaż przestrzenny ale ładnie rozstawione lampy, kable uporządkowane i materiał na którym to robimy musi być estetyczny. Jeżeli robimy coś na lampie to to ma być na wierzchu i ma się prezentować jak najlepiej więc nie rozumiem idei robienia czegoś aby tylko działało. Zresztą źle zrobiony wzmacniacz w montażu przestrzennym nie będzie zapewniał dobrego ekranowania lamp przez co jakość dźwięku drastycznie spadnie.

Tu trochę źle piszesz, bo montaż nie ma nic do ekranowania lamp.
    Zarówno w jednym jak i drugim systemie możesz założyć ekrany na lampy.
    W montażu przestrzennym masz ten plus że niektóre łączenia możesz dać w oplocie, a ścieżkę ciężko dać w owijce ekranującej.

Co do początków to zacznij od prostego SE na EL84, złożyłem takie na starych trafach a i tak wrażenie odsłuchowe fajne.
    Dodam tylko że podczas pracy kilka razy otwierałem okno żeby to cholerstwo wywalić.
    Taki prosty wzmacniacz Ci może krwi napsuć a czymś mocno skomplikowanym możesz się zniechęcić.