Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aparatura Graupner - wymienione kwarce - sprzęt niedziała

03 Lut 2010 22:12 3286 7
  • Poziom 13  
    Witam,
    Posiadam aparature Graupner C4-X SSM 40 plus odbiornik B4 SSM 40B
    odbiornik zamontowany jest w samochodzie spalinowym, w odbiorniku był oryginalnie kwarc 40.725 MHZ kanał 55 a w nadajniku ktos wyciągnął kwarc (taki komplet kupiłem)
    zakupiłem na allegro kwarce 40.965 na kanał 90 i niestety sprzet nie działa.
    czy ktos ma pomysł co moze byc powodem ?
    nadajniki mam dwa identyczne i na obu nie działa a na kwarcach jest dodatkowo napisane RA i TF.

Aparatura Graupner - wymienione kwarce - sprzęt niedziała

inventco.eu - temat poprawiłem. Regulamin p.11.1
  • Poziom 30  
    TF - nadajnik
    RA - odbiornik
  • Poziom 13  
    Przynajmniej wiem, że kwarce dobrze załozyłem, jednak nadal nie mam pojęcia dalczego to nie działa.

• Poziom 28  
    Witam.
    Obawiam się, że bez specjalizowanego sprzętu nie dasz rady tego odpalić.
    Pierwsze pytanie czy kiedykolwiek to działało (wiadomo, że jak było nowe to tak) - z tego co piszesz dostałeś już uszkodzone (niekompletne).
    Na tą chwilę jedyne co można zrobić to podejść z tym sprzętem do jakiegoś sklepu/serwisu modelarskiego i sprawdzić co nie działa czy nadajnik czy też sam odbiornik.

Według mnie bez oscyloskopu i miernika nie da się tego odpalić.

Chyba, że w nadajniku i odbiorniku muszą być różne kwarce (nie sądzę) przesunięte od siebie o określoną wartość. Ale to też możesz sprawdzić oscyloskopem.

Pozdrawiam
    Marek
  • Poziom 13  
    obawiam sie, ze sprzet jest sprawny tylko problem jest z kwarcami. Mam drugi identyczny nadajnik oraz 7 kanalowy odbiornik (tez graupner) i po wlozeniu kompletu kwarcow ten zestaw tez nie dziala a jest raczej sprawny.
    Do tej pory spotykalem sie z kwarcami oznaczonymi TX i RX jak rowniez slyszlem cos o pojedynczej i podwojnej przemianie ale nie wiem na ile ma to znaczenie. Oryginalnie chodzilo to na kanale 55 a teraz jest kanał 90.

• Poziom 28  
    Witam.
    Właśnie o tym (przemianie częstotliwości) myślałem gdy wspominałem, o różnych wartościach kwarcy nadajnika i odbiornika.

Jeżeli chcesz to możesz do mnie podjechać do Kielc zobaczymy co da sie zrobić.
    Wiem, że kawałek ale nie jest aż tak daleko.
    Możesz do mnie wysłać też pocztą nadajnik i odbiornik.

Twoja decyzja.

Pozdrawiam
    Marek

P.s. zakładam, że ten drugi komplet (nadajnik + odbiornik) jaki posiadasz też jest na pasmo 40MHz .
  • Poziom 13  
    cały komplet łacznie z samochodem spalinowym kupilem od niemca i on twierdzi, ze caly komplet byl sprawny tylko kwarc do czegos potrzebował.
    obawiam sie, ze jednak problemem są kwarce i zastanwiam sie jakie zamowic. Drugi nadajnik jest identyczny rowniez na 40 MHz tylko odbiornik jest 7 kanalowy. Potrzebuje opini kogos kto sie na tym zna i wie jakie kwarce sa potrzebne.

instrukcja od nadajnika jest tu: http://www.graupner.de/fileadmin/downloadcenter/anleitungen/20070228124531_3145.pdf

wychodzi na to, ze do graupnera ssm sa jakies specjalne kwarce: http://www.lipoly.de/index.php?main_page=index&cPath=264_276_1620_1639_1646_1647
  • Poziom 18  
    Witam,

zdecydowanie polecam zaopatrzenie się w kwarce, które są przeznaczone do tego sprzętu zgodnie z oznaczeniem (SSM na 55 kanał). Także po to, by rozważania dotyczące sprawności/uszkodzenia sprzętu były wogóle brane pod uwagę. Nawet jeśli sprzęt jest uszkodzony, to do jego uruchomienia także należy użyć wyłacznie właściwego kwarcu.
    Teraz dwa zdania o stosowaniu kwarcy i ich zamiany w sprzęcie RC.
    Pomimo jednakowych oznaczeń kwarcy modelarskich czyli numeru kanału oznaczającego częstotliwość oraz przeznaczenia RX, RA..., TX, TA... wskazujących czy kwarc jest do odbiornika czy do nadajnika elementy te mogą znacząco różnić się od siebie swoimi parametrami elektrycznymi. Kwarce nadawcze i odbiorcze to także zupełnie inne elementy stanowiące parę i nie będące zamiennikami dla siebie w odniesieniu do urządzenia w którym mają działać, zapewniając poprawną komunikację tych urządzeń. Jedyne zadanie tych elementów to zapewnienie stałości częstotliwości nośnej i heterodyny jednak bez wskazania na sposób realizacji tego założenia.
    W nielicznych przypadkach podstawowa częstotliwość kwarcu jest zgodna z czętotliwością nośnej, zwykle jest to 2-, 3- lub nawet 4-krotnie mniejsza, może być tak, że dwa różne urządzenia (RC) pracujące na tym samym kanale (częstotliwości nośnej) wykorzystują kwarce, których częstotliwość podstawowa różni się nawet o kilka MHz.
    Firma Graupner jest indywidualistą w zakresie typu zastosowanych kwarcy z jego nadajnikami nie współpracują poprawnie kwarce innych producentów aparatur i tak było począwszy od pierwszych konstrukcji tej firmy.

Pozdr.