Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co to za elementy i gdzie się je stosuje?

flubber.trip 04 Lut 2010 07:44 1883 6
  • #1 04 Lut 2010 07:44
    flubber.trip
    Poziom 27  

Witam. Na początek przepraszam jeżeli zły dział, ale nie wiedziałem gdzie to wcisnąć. W elektronice nie jestem już taki początkujący i mam trochę obeznania, ale nie mogę dojść co to za dziwne elementy widoczne na zdjęciu. Mam lekkie podejrzenia iż mają one związek z pirotechniką więc wolałem ich nie przyłączać nigdzie i zapytać na forum. Może już się ktoś z czymś takim spotkał? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Dołączam zdjęcie owych elementów"

• Pomocny post
    #2 04 Lut 2010 08:02
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

flubber.trip napisał:
    Witam. Na początek przepraszam jeżeli zły dział, ale nie wiedziałem gdzie to wcisnąć. W elektronice nie jestem już taki początkujący i mam trochę obeznania, ale nie mogę dojść co to za dziwne elementy widoczne na zdjęciu. Mam lekkie podejrzenia iż mają one związek z pirotechniką więc wolałem ich nie przyłączać nigdzie i zapytać na forum. Może już się ktoś z czymś takim spotkał? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Dołączam zdjęcie owych elementów"
    mógłbyś podać ich wymiary - choćby do porównania ze znanym przedmiotem, albo zrobić fotografię z miarką centymetrową położoną obok.
    Skoro napisałeś, że:
    Cytat:
    Mam lekkie podejrzenia iż mają one związek z pirotechniką ...
    więc mi to pasuje jako tzw. "nit wybuchowy" (rurkowy), to ciemniejsze to ładunek pirotechniczny, który podgrzany, np. gorącą lutownicą wybucha i odgina - na zewnątrz wystającą ponad otwór elementów nitowanych - część rurki tworząc dobre połączenie.

Pozdrawiam

• #3 04 Lut 2010 22:01
    flubber.trip
    Poziom 27  

Przepraszam że zapomniałem dodać wymiary, a oto one:
    średnica większa - 15mm
    średnica mniejsza - 12mm
    wysokość (wraz z bolcem na dole) -18mm
    Po tym bolcu na dole (lub u góry jak kto woli) sugeruje że są to elementy elektryczne.

• #4 05 Lut 2010 08:07
    Stary1952
    Poziom 33  

Witam .
    Są to piro - naboje odpalane elektrycznie , ostrzegam mają stosunkowo dużą siłę wybuchu i naprawdę mogą zrobić krzywdę . :!:
    Stosowane są m.innymi w lotnictwie cywilnym i wojskowym w p.pożarowych układach gaśniczych . Są elementem " otwierającym " przepływ substancji gaśniczej z specjalnej butli do strefy ognia głównie gondoli silnika - silników .
    Jeszcze raz ostrzegam , zabawa z tymi elementami jest niebezpieczna .
    Pozdrawiam .

• #5 05 Lut 2010 11:03
    flubber.trip
    Poziom 27  

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze takie małe pytanie, jeżeli ktoś by wiedział jakim napięciem (prądem) są one odpalane, a jakie jest stosunkowo bezpieczne? Teraz będę się trochę obawiał wziąć to do ręki ze względu na elektryczność statyczną :/

• Pomocny post
    #6 05 Lut 2010 11:24
    Stary1952
    Poziom 33  

flubber.trip napisał:
    Mam jeszcze takie małe pytanie, jeżeli ktoś by wiedział jakim napięciem (prądem) są one odpalane, a jakie jest stosunkowo bezpieczne? Teraz będę się trochę obawiał wziąć to do ręki ze względu na elektryczność statyczną :/

Typowo do odpalenia stosuje się napięcie 24V , elementem powodującym zapalenie ładunku wybuchowego jest spiralka oporowa więc napięcie elektrostatyczne nie jest zagrożeniem . :|

• #7 05 Lut 2010 12:25
    flubber.trip
    Poziom 27  

Dziękuje bardzo wszystkim za pomoc i temat zamykam. Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME