Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz regulowany - uszkodzony

barto128 04 Lut 2010 11:24 5556 9
  • #1 04 Lut 2010 11:24
    barto128
    Poziom 9  

Witam! Szukałem na forum lecz nie znalazłem podobnego tematu. Posiadam zasilacz do kolejki typ ZR 16.6 Tatry i od pewnego czasu nie działa on prawidłowo, mianowicie:
    gdy przekręcam potencjometr na prawo od 0 to kolejka rusza a miernik napięcia pokazuje ok 17 V, jednak gdy potencjometr przekręcę na lewo od 0 nic się nie dzieje - kolejka ani drgnie a miernik mimo wszystko pokazuje -17V. Nic z tego nie rozumiem, czy ktoś z szanownych kolegów mógłby pomóc...

0 9
  • #2 04 Lut 2010 13:18
    inventco.eu

Poziom 29  

Podaj więcej informacji.
    Co się zmieniło od czasu kiedy działał ten zasilacz do teraz.
    Jeżeli piszesz, że zasilacz daje + / - 17V to uszkodzenie jest gdzieś indziej.
    Sprawdź, czy napięcie jest na torach. Bo może masz jakąś diodę wstawioną w kierunku zaporowym i robi zwarcie.

Podaj gdzie mierzyłeś napięcie i w jaki sposób (chodzi czy na torach czy zasilacz odpięty itd.)

Pozdrawiam
    Marek

0
  • #3 04 Lut 2010 13:35
    hos7433
    Poziom 22  

Wykonaj test:
    1. Zamień miejscami przewody zasilające w zaciskach toru kolejki.
    2. Przekręć gałkę potencjometru w lewo.
    Jeśli kolejka ruszy to uszkodzenia szukaj w lokomotywie ( zużyte szczotki silnika lub szczotki przenoszące napięcie z kół do silnika).

0
  • #4 04 Lut 2010 14:14
    barto128
    Poziom 9  

Lokomotywy są w porządku. Na zasilaczu Piko wszystko jest ok. Chodzi o to że ten zasilacz Tatry daje napięcie w obu kierunkach jednak urządzenia działają tylko przy potencjometrze skręconym w prawo od 0.

Napięcie mierzyłem zarówno bezpośrednio z zasilacza jak i na torach i jest +/- 17 w obu kierunkach. Mierzyłem także natężenie prądu w obwodzie z lokomotywą i wychodzi tak:
    potencjometr w prawo ok 0,3 A natomiast w lewo 0 A.

@inventco.eu
    Oto zdjęcia:
    Zasilacz regulowany - uszkodzony Zasilacz regulowany - uszkodzony
    Kolejka jest w wersji analogowej DC.

1
  • #5 08 Lut 2010 11:11
    hos7433
    Poziom 22  

Jest to zasilacz symetryczny czyli składa się z dwóch części dodatniej i ujemnej. Przydałoby się, żebyś sprawdził na jakich elementach jest zbudowany stabilizator. Tranzystory, czy ukł. scalone, np. LMXXX.
    Podłącz żarówkę 12V do zasilacza, przekręć gałkę potencjometru raz w prawo, potem w lewo do połowy obrotu. Jak nie zaświeci po przekręceniu w prawo, to sprawdź poprawność połączeń przewodów, montażu elementów, szukaj przerw (jedna z cewek, czy rezystorów drutowych? wlutowana jest chyba bez usunięcia emalii), porównaj napięcia z części dodatniej z napięciami części ujemnej, potem sprawdź wszystkie elementy w części napięcia ujemnego. Brak śruby mocującej element półprzewodnikowy do radiatora. Uzupełnij. Sprawdź potencjometr.

0
  • Pomocny post
    #6 08 Lut 2010 17:17
    bogdan_p
    Poziom 39  

To prosty typowy zasilacz regulowany + / -

W twoim przypadku pominięte są tranzystory T1 / T6 z pewnością T2 / T5 mają lepszy współczynnik wzmocnienia niż te na schemacie , teraz miernik i dokładnie wszystko posprawdzać .

0
  • #7 09 Lut 2010 22:51
    barto128
    Poziom 9  

Wymieniłem tranzystory T2/T5 czyli BDP643/644 odpowiednio na BD285/286 oraz jeden z rezystorów który jak się okazało był inny oraz nie był do tego dobrze wlutowany... Po powyższych zabiegach lokomotywa rusza w obu kierunkach :D Pozostało jeszcze przetestować zasilacz przy dłuższej jeździe ponieważ niepokoi mnie że przy większym obciążeniu tranzystory i potencjometr nieco się grzeją :|

0
  • #8 10 Lut 2010 18:37
    bogdan_p
    Poziom 39  

Cytat:
    niepokoi mnie że przy większym obciążeniu tranzystory i potencjometr nieco się grzeją

Nie ma się czemu dziwić , nie zrozumiałeś co napisał wcześniej o wzmocnieniu ....... na schemacie masz układ Darlingtona z 2 tranzystorów dokładnie to samo masz w strukturze BD64x

kolejna sprawa to wzmocnienie (hfe) i max. prąd porównaj

Zasilacz regulowany - uszkodzony Zasilacz regulowany - uszkodzony

Schemat miałeś jako przykładowe rozwiązanie a uszkodzone elementy muszą być takie same , można zastosować o mniejszym wzmocnieniu ale musisz zrobić układ Darlingtona na 2 tranzystorach ( tak jak na schemacie ) natomiast prądy muszą być równe lub większe od zastosowanych BD64x , reasumując BD 28x nie jest odpowiednikiem BD 64x co mogłeś przed zakupem sprawdzić !

0
  • #9 11 Lut 2010 22:55
    barto128
    Poziom 9  

Tranzystorów BD28x nie kupowałem, został mi nadmiar po naprawie amplitunera. Zasilacz nawet przy dłuższej pracy działa normalnie i nie osiąga wielkich temperatur. Przy wymianie tranzystorów zasugerowałem się pewną wypowiedzią w której jako zamienniki BD643/644 podane były BD911/912 a dla tych z kolei właśnie BD285/286 i nie porównywałem zbytnio parametrów. Jednak czy przy prawidłowej pracy zasilacza konieczna będzie wymiana tych BD285/286?

0
  • #10 12 Lut 2010 20:23
    bogdan_p
    Poziom 39  

Cytat:
    Przy wymianie tranzystorów zasugerowałem się pewną wypowiedzią w której jako zamienniki BD643/644 podane były BD911/912 a dla tych z kolei właśnie BD285/286

Ciekawe zamienniki ..... BD64x to tranzystory w układzie Darlingtona oba rzekome zamienniki to zwykłe tranzystory , prąd Ic BD 64x to 8A , BD 91x - 15A a BD 28x - 3A ! zamiennika można poszukać w dość popularnych tranzystorach serii TIP 1xx , jeżeli nie przekraczasz max prądu DB 28x to mogą zostać ale z uwagi że mają bardzo małe wzmocnienie automatycznie wzrasta prąd wysterowania baz czyli prąd przepływający przez potencjometr , warto jednak sprawdzić parametry a nie sugerować się .

0