Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz regulowany - uszkodzony

04 Lut 2010 11:24 5883 9
 • Poziom 10  
  Witam! Szukałem na forum lecz nie znalazłem podobnego tematu. Posiadam zasilacz do kolejki typ ZR 16.6 Tatry i od pewnego czasu nie działa on prawidłowo, mianowicie:
  gdy przekręcam potencjometr na prawo od 0 to kolejka rusza a miernik napięcia pokazuje ok 17 V, jednak gdy potencjometr przekręcę na lewo od 0 nic się nie dzieje - kolejka ani drgnie a miernik mimo wszystko pokazuje -17V. Nic z tego nie rozumiem, czy ktoś z szanownych kolegów mógłby pomóc...
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V

 • Poziom 28  
  Podaj więcej informacji.
  Co się zmieniło od czasu kiedy działał ten zasilacz do teraz.
  Jeżeli piszesz, że zasilacz daje + / - 17V to uszkodzenie jest gdzieś indziej.
  Sprawdź, czy napięcie jest na torach. Bo może masz jakąś diodę wstawioną w kierunku zaporowym i robi zwarcie.

  Podaj gdzie mierzyłeś napięcie i w jaki sposób (chodzi czy na torach czy zasilacz odpięty itd.)


  Pozdrawiam
  Marek
 • Poziom 22  
  Wykonaj test:
  1. Zamień miejscami przewody zasilające w zaciskach toru kolejki.
  2. Przekręć gałkę potencjometru w lewo.
  Jeśli kolejka ruszy to uszkodzenia szukaj w lokomotywie ( zużyte szczotki silnika lub szczotki przenoszące napięcie z kół do silnika).
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 10  
  Lokomotywy są w porządku. Na zasilaczu Piko wszystko jest ok. Chodzi o to że ten zasilacz Tatry daje napięcie w obu kierunkach jednak urządzenia działają tylko przy potencjometrze skręconym w prawo od 0.

  Napięcie mierzyłem zarówno bezpośrednio z zasilacza jak i na torach i jest +/- 17 w obu kierunkach. Mierzyłem także natężenie prądu w obwodzie z lokomotywą i wychodzi tak:
  potencjometr w prawo ok 0,3 A natomiast w lewo 0 A.

  @inventco.eu
  Oto zdjęcia:
  Zasilacz regulowany - uszkodzony
  Zasilacz regulowany - uszkodzony Zasilacz regulowany - uszkodzony
  Kolejka jest w wersji analogowej DC.
 • Poziom 22  
  Jest to zasilacz symetryczny czyli składa się z dwóch części dodatniej i ujemnej. Przydałoby się, żebyś sprawdził na jakich elementach jest zbudowany stabilizator. Tranzystory, czy ukł. scalone, np. LMXXX.
  Podłącz żarówkę 12V do zasilacza, przekręć gałkę potencjometru raz w prawo, potem w lewo do połowy obrotu. Jak nie zaświeci po przekręceniu w prawo, to sprawdź poprawność połączeń przewodów, montażu elementów, szukaj przerw (jedna z cewek, czy rezystorów drutowych? wlutowana jest chyba bez usunięcia emalii), porównaj napięcia z części dodatniej z napięciami części ujemnej, potem sprawdź wszystkie elementy w części napięcia ujemnego. Brak śruby mocującej element półprzewodnikowy do radiatora. Uzupełnij. Sprawdź potencjometr.
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  To prosty typowy zasilacz regulowany + / -

  Zasilacz regulowany - uszkodzony

  W twoim przypadku pominięte są tranzystory T1 / T6 z pewnością T2 / T5 mają lepszy współczynnik wzmocnienia niż te na schemacie , teraz miernik i dokładnie wszystko posprawdzać .
 • Poziom 10  
  Wymieniłem tranzystory T2/T5 czyli BDP643/644 odpowiednio na BD285/286 oraz jeden z rezystorów który jak się okazało był inny oraz nie był do tego dobrze wlutowany... Po powyższych zabiegach lokomotywa rusza w obu kierunkach :D Pozostało jeszcze przetestować zasilacz przy dłuższej jeździe ponieważ niepokoi mnie że przy większym obciążeniu tranzystory i potencjometr nieco się grzeją :|
 • Poziom 39  
  Cytat:
  niepokoi mnie że przy większym obciążeniu tranzystory i potencjometr nieco się grzeją

  Nie ma się czemu dziwić , nie zrozumiałeś co napisał wcześniej o wzmocnieniu ....... na schemacie masz układ Darlingtona z 2 tranzystorów dokładnie to samo masz w strukturze BD64x

  Zasilacz regulowany - uszkodzony

  kolejna sprawa to wzmocnienie (hfe) i max. prąd porównaj

  Zasilacz regulowany - uszkodzony Zasilacz regulowany - uszkodzony

  Schemat miałeś jako przykładowe rozwiązanie a uszkodzone elementy muszą być takie same , można zastosować o mniejszym wzmocnieniu ale musisz zrobić układ Darlingtona na 2 tranzystorach ( tak jak na schemacie ) natomiast prądy muszą być równe lub większe od zastosowanych BD64x , reasumując BD 28x nie jest odpowiednikiem BD 64x co mogłeś przed zakupem sprawdzić !
 • Poziom 10  
  Tranzystorów BD28x nie kupowałem, został mi nadmiar po naprawie amplitunera. Zasilacz nawet przy dłuższej pracy działa normalnie i nie osiąga wielkich temperatur. Przy wymianie tranzystorów zasugerowałem się pewną wypowiedzią w której jako zamienniki BD643/644 podane były BD911/912 a dla tych z kolei właśnie BD285/286 i nie porównywałem zbytnio parametrów. Jednak czy przy prawidłowej pracy zasilacza konieczna będzie wymiana tych BD285/286?
 • Poziom 39  
  Cytat:
  Przy wymianie tranzystorów zasugerowałem się pewną wypowiedzią w której jako zamienniki BD643/644 podane były BD911/912 a dla tych z kolei właśnie BD285/286

  Ciekawe zamienniki ..... BD64x to tranzystory w układzie Darlingtona oba rzekome zamienniki to zwykłe tranzystory , prąd Ic BD 64x to 8A , BD 91x - 15A a BD 28x - 3A ! zamiennika można poszukać w dość popularnych tranzystorach serii TIP 1xx , jeżeli nie przekraczasz max prądu DB 28x to mogą zostać ale z uwagi że mają bardzo małe wzmocnienie automatycznie wzrasta prąd wysterowania baz czyli prąd przepływający przez potencjometr , warto jednak sprawdzić parametry a nie sugerować się .