Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ochrona rur z wodą przed zamarznięciem

Defenestrator 04 Lut 2010 12:19 24522 22
 • Ochrona rur z wodą przed zamarznięciem

  Jeśli mieszka się w klimacie, gdzie zima potrafi być dość sroga, zamarzające rury z wodą mogą okazać się sporym problemem. Zamarznięcie rury skutkuje nie tylko przerwami w dostawach wody, ale również może przyczynić się do jej zniszczenia, bo jak wiadomo zamarzająca woda rozszerza się z wielką siłą. Autor tego projektu rozwiązał ten problem w bardzo tani i prosty sposób, konstruując urządzenie z mikrokontrolera i starego zasilacza ATX, które podgrzewa rury gdy ich temperatura spadnie poniżej pewnego poziomu. Mikrokontroler ATmega8 jest zasilany z napięcia standby zasilacza, i może go włączać w razie potrzeby. Czujnikiem temperatury jest układ DS1621, który co prawda może pracować jako termostat, lecz przełączenie go do tego trybu działania wymaga przesłania komendy poprzez I2C, zatem tak czy inaczej trzeba było zastosować mikrokontroler. Program napisano w BASCOM-ie, a jego kod źródłowy znajduje się na stronie projektu.

  Żródło
  Strona projektu

  Ochrona rur z wodą przed zamarznięciem Ochrona rur z wodą przed zamarznięciem

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Defenestrator
  Poziom 14  
  Offline 
  Defenestrator napisał 148 postów o ocenie 83, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2007 roku.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • #2
  mczapski
  Poziom 39  
  Pewno zbyt zdawkowy opis. Ale jakoś mnie to nie przekonuje. Po pierwsze spadek temperatury można wykryć innymi termostatami z powodzeniem. Po drugie i tak musi być jakaś grzałka zainstalowana (i tutaj nie wiemy o jaką chodzi). Można grzać rurę a można pomieszczenie/otoczenie. Po trzecie jeśli rura ma 100 mb długość to chyba zasilacz komputerowy nie sprawdzi się.
 • #3
  Belialek
  Poziom 22  
  Co do projektu - autor na swojej stronie pisze, iż użył kabla grzewczego (dającego 47W mocy z 12V na całej jego długości długości) przytwierdzonego do rury, a później całość została owinięta PVC oraz taśmą miedzianą.

  Część postu usunąłem gdyż był zbędny.
  /Faces/
 • #4
  bialy20
  Poziom 21  
  A ja proponuję zainwestować w ocieplenie tej rury... Bo dochodzą koszty tego kabla grzewczego i taśmy miedzianej. No i chyba brak sygnalizacji działania, tzn. skąd wiadomo ze układ jest sprawny i grzeje?
 • #5
  luke-z
  Poziom 16  
  Wydatek energii przy np. 12stopniowym mrozie utrzymującym się przez dłuższy czas będzie ogromny. Widziałem układy, które mimo takich cudów zamarzały. Czasem warto wykorzystać darmową energię skumulowaną na pewnej głębokości w ziemi ;-)
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • #6
  gemiel
  Poziom 22  
  Czepiacie się słówek zamiast rozmawiać o projekcie. Jeśli rura będzie słabo izolowana to nawet taki kabel grzewczy nie pomoże. Gdy mamy dostęp do rury to należy ją dobrze odizolować od otoczenia. A jak nie ma dostępu to jak założyć ogrzewanie rury? Kwadratura koła. Co do używania mikrokontrolerów to zgadzam się z tymi co twierdzą, że to przerost formy nad treścią.
 • #7
  Pokrentz
  Poziom 21  
  @inkognito09: ja kiedyś robiłem termostat na przerzutniku Shmitta na wzmacniaczu operacyjnym. Działał, i to nawet dość przyzwoicie - taki włącz - wyłącz. Sam komparator jest mało praktyczny, bo będzie bardzo często przełączał, chyba, że bezwładność cieplna układu jest duża. Ja bym dał coś z histerezą.
  A cyfrówka i mikrokontroler? One są tanie, łatwe w implementacji, a co najważniejsze - łatwo je przeprogramować bez lutownicy. Choćby ten fakt uzasadnia ich stosowanie w miejscach, w których można by równie dobrze użyć elektroniki analogowej.
 • #8
  mareapa
  Poziom 12  
  WITAM!
  Polecam przewód grzewczy z czujnikiem temperatury (jeśli to krótki kawałek) są gotowe do kupienia ,oprócz tego oczywiście rurę trzeba ocieplić. Przy dłuższym odcinku , przewód grzejny +czujnik temperatury+stycznik ,no i jakieś zabezpieczenie. Są przewody tzw. inteligentne (wraz ze spadkiem temperatury włącza się samoczynnie) spotykane także w rynnach i rurach odpływowych.
 • #9
  płetwa
  Poziom 30  
  Elektronika cyfrowa, elektronika analogowa!!!
  Mi też rury zamarzały przy minus 10 na zewnątrz.
  Wystarczyła paczka waty do ociepleń za 7zł m2 (5 cm grubości) i przy minus 27 na zewnątrz święty spokój.
 • #10
  Informacja
  Poziom 18  
  Lubię elektronikę, ale w tym wypadku w górze jestem za watą a w ziemi za odp głębokością i odpowiednim ułożeniem rury z zastosowaniem warstwy lepiej przepuszczalnej od gleby w której rura się znajduje celem odprowadzenia z pod niej wody. To również solidnie zmniejsza możliwość przemarzania, podobnie jak głębokie ułożenie.
 • #11
  płetwa
  Poziom 30  
  Biorąc pod uwagę to co działo się kilka dni temu (brak prądu przez długi okres czasu) trzeba by zastosować jakieś potężne wręcz systemy podtrzymywania energii. Na to niestety większości nie stać (w tym mnie) , sprowadza się to do tego że najprostsze rozwiązania czyli docieplenie przynosi najlepsze wyniki.
  W moim przypadku najdłuższa przerwa w dopływie energii wynosiła max. 48godzin na przełomie 12-15 lat woj. mazowieckie. Mam studnię a centralne grawitacja.
 • #12
  globus
  Poziom 24  
  Raczej zabawka niż poważne urządzenie do ochrony rurociągów, ja u siebie na odcinku kilku metrów pewnej "ryzykownej" rury z wodą stosuję zwykły termostat oraz przewód grzewczy samoregulujący zdaje się że jest to 11W/m przy 4 sc. C. oczywiście całość dodatkowo osłonięta izolacją do rur
 • #13
  e-multimax.pl
  Poziom 14  
  Jeśli spotykamy się z problemem zamarzania rur to zwiększenie izolacji cieplnej nie zawsze rozwiąże problem. Najlepszym sposobem jest zamontowanie przewodu grzejnego bezpośrednio na rurociągu, owinięcie całości folią aluminiową i dopiero wtedy zabezpieczenie izolacją cieplną.

  Ważną sprawą jest dobór odpowiedniej mocy przewodu, która zależy między innymi od:
  - średnicy rurociągu,
  - temperatury jaką mamy przy rurociągu utrzymać,
  - temperatury otoczenia w jakiej znajduje się rurociąg.
  - grubości i rodzaju izolacji cieplnej jaką zastosujemy.

  To tak w skrócie, rozwiązania są różne, przewody z wbudowanym termostatem (tzw. thermoswitch), przewody samoregulujące lub przewody stałooporowe z oddzielnym termostatem - wszystko zależy od rodzaju instalacji, średnicy i długości rurociągu oraz warunków w jakich pracuje.

  To są sprawdzone rozwiązania które stosuje się od lat, a w ostatnim czasie coraz częściej - nie widzę potrzeby szukania amatorskich rozwiązań, które nie gwarantują skuteczności
 • #14
  gracja03
  Poziom 2  
  Witam
  mam zrobiony przyłącz do nieogrzewanego pomieszczenia. Z ziemi wychodzi ok -0,5 m plastikowej rury reszta to wodomierz i kran czyli metalowe elementy również ok. 0,5m. Zamierzam to ocieplić ale wiem, że samo ocieplenie nie wystarczy dlatego jestem zdecydowana na kabel grzewczy.
  Proszę tylko doradźcie jakiego rodzaju kabel spełni swoją rolę w takich warunkach?
  Czy do tych kabli trzeba kupić specjalne termostaty czy wystarczy jakiś zwykły.
  Może mi ktoś w prosty sposób wyjaśnić działanie takiego zestawu?
 • #15
  gemiel
  Poziom 22  
  gracja03 kabel grzewczy kilkadziesiąt watów. Może być większej mocy a termostat i tak dopilnuje żeby pracował oszczędnie. Co do samego termostatu to wystarczy prosty termostat elektroniczny, który będzie wyłączał obwód powyżej ustawionego progu kilku stopni w plusie.
 • #16
  Plumpi
  Specjalista - systemy grzewcze
  gracja03 napisał:
  Witam
  mam zrobiony przyłącz do nieogrzewanego pomieszczenia. Z ziemi wychodzi ok -0,5 m plastikowej rury reszta to wodomierz i kran czyli metalowe elementy również ok. 0,5m. Zamierzam to ocieplić ale wiem, że samo ocieplenie nie wystarczy dlatego jestem zdecydowana na kabel grzewczy.
  Proszę tylko doradźcie jakiego rodzaju kabel spełni swoją rolę w takich warunkach?
  Czy do tych kabli trzeba kupić specjalne termostaty czy wystarczy jakiś zwykły.
  Może mi ktoś w prosty sposób wyjaśnić działanie takiego zestawu?


  Są kable, które wymagają termostatu, ale także są kable samoregulujące czyli takie, które zmieniają oporność w zależności od temperatury, czego skutkiem jest utrzymanie stałej temperatury niezaleznie od strat energii.
  Ja dla przykładu u siebie w niezamieszkałym domu mam zrobione w taki posób, że obok rury zasilającej wody umieszczona jest druga taka sama rura plastikowa do głębokości ok. 1,5m w ziemi. Rura ta jest od dołu zaślepiona. Obie rury owinięte są wspólną osłoną izolacyjną. W tę dodatkową rurę mam wpuszczony kabel grzewczy samoregulacyjny, który nastepnie biegnie wzdłuż rur, zaworu i licznika, aż do rozdzielacza. Całość też jest owinieta izolacją termiczną. Kabel podłączony jest do termostatu ustawinego na ok. 7stC, który mierzy temperaturę w pomieszczeniu. Jeżeli temperatura w pomieszczeniu, gdzie jest przyłacze spradnie poniżej 7stC wtedy załącza grzanie tego kabla.
 • #17
  artur s
  Poziom 23  
  Systemy przeciwzamarzaniowe na rurociągach przy zastosowaniu gabli grzewczych mają różne wykonanie w zależności od materiału rury, ilości izolacji cieplnej, typu kabla, długości rury i rodzaju medium[ woda, tłuszcze, paliwa...].Na rurach stalowych z zastosowaniem kabli oporowych zwykłych kabel mocujemy do spodniej części rury poziomej na tzw godzinie 5 lub 7. Nigdy na 6 .Gdy moc wymagana jest większa niż 20 W/mb dajemy dwa kable[tzn dwa razy na długości] z mocą do 40 W/mb w położeniu 5 i 7 ewentualnie 8 i 4. Kabelki następnie przykrywamy taśmą aluminiową samoprzylepną odporną na temperatury i z klejem nieagresywnym dla izolacji zastosowanego kabla. Dopiero na tak zamocowany kabel nakładamy izolację cieplną. Na tej samej rurze mocujemy czujnik termostatu na poz 1 lub 11 godziny. Termostat może być elektroniczny lub kapilarny. na rurach pionowych przy ilości dwóch nitek dajemy je w odległości 180 stopni, przy trzech co 120 stopni.czujnik w środku odległości. Niektóre kable można wkładać bezpośrednio do rury wodnej. To tyle na początek.
 • #18
  mnowak35
  Poziom 11  
  Mam podobny problem. Czy któryś z kolegów byłby tak uprzejmy i podał jakiś typ takiego termostatu i orientacyjne koszty.
  Bedę zobowiązany. Pozdrawiam
 • #19
  Plumpi
  Specjalista - systemy grzewcze
  Nie trzeba termostatów. Wystarczy zastosować kabel grzewczy termostatyczny, który sam reguluje moc, utrzymujac taką wartość jaka jest potrzbna do utrzymania stałej temperatury. W zalezności od grubości ocieplenia ten kabel w różnych miejscach na swojej długości będzie oddawał różną moc - zależną od potrzeb. Tnie się go tyle ile potrzeba. Zarabia końce, izoluje i podłącza się do prądu, zapominając o problemie. Nawet mam taki kabel na zbyciu. Jeżeli Cię interesuje to "stuknij" do mnie na priv.
  P.S.
  U mnie dołożony jest dodatkowo moduł GSM pełniący rolę termostatu oraz kontrolera pracy systemu, który załącza ten kabel do prądu, wtedy, kiedy spadnie temperatura w pomieszczeniu poniżej ok. 7stC. Ponadto w razie awarii prądu moduł wysyła mi SMS-a z informacjami o temperaturach oraz stanie zasilania. Ponadto przy pomocy tego modułu mogę załączyć/wyłaczyć kilka innych urzadzeń. Wszystko odbywa się poprzez wysyłanie komend SMS-owych.
  To jest tylko po to, żebym nie musiał jeździć prawie 200km tylko i wyłacznie w celu załączenia i wyłączenia tego grzania. Jeżeli masz dom blisko to wystarczy w okresie zimy wsadzić wtyczkę do kontaktu. W moim przypadku gdybym nie miał tego termostatu to musiałbym wsiadać w samochód i jechać.
 • #20
  mosfet
  Poziom 25  
  A może wystarczy utrzymać niewielki przepływ wody? Będzie to pewnie tańsze niż stosowanie kabli grzewczych (dokładnie tańsze od energii elektrycznej na grzanie) ?
 • #21
  Plumpi
  Specjalista - systemy grzewcze
  mosfet napisał:
  A może wystarczy utrzymać niewielki przepływ wody? Będzie to pewnie tańsze niż stosowanie kabli grzewczych (dokładnie tańsze od energii elektrycznej na grzanie) ?


  Będziesz lał wodę w kanał?
  Przy obecnych cenach wody na poziomie 10-20zł za 1m3 liczone wraz ze ściekami, bo inaczej się nie da, chyba, ze masz szambo lub własną oczyszczalnię i po oczyszczeniu woda leci w grunt.
  Aby zapewnić niezamarzanie takiego przyłacza musiałbyś utrzymać przepływ na poziomie przynajmniej 1l/min co daje Ci 1,44m3 na dobę razy 31 dni = 44,64m3 na miesiąc, a to już jest koszt rzędu 446-892zł za miesiąc.
  Ale nawet taki przepływ nie jest w stanie zagwarantować, że przyłącze nie zamarznie.

  Termostatyczny kabel grzewczy o długości 3-4m pobiera ok. 10-60 W w zależności od temperatury na zewnątrz oraz jakości ocieplenia. Policzmy nawet 100W.
  W ciągu doby żużyje 2,4kWh energii, co daje w przeciągu miesiąca 74,4kWh energii i jest to koszt ok. 42zł za miesiąc, a w moim przypadku w rzeczywistości jest to ok. 1/3 tego co tu wyliczyłem.
  Koszt takiego kabla to ok. 60-80zł za mb.

  Są co prawda na Allegro tańsze kable do terrariów, ale po pierwsze, że są one okreslonej długości i nie można ich ciąć, a po drugie ich mocjest stała.
  Przez to jak zbyt dobrze ocieplisz taki kabel to może się uszkodzić sam kabel lub też w rurze zagotujesz wodę.

  Kable termostatyczne, o których pisałem same redukują moc do takiej wartości aby utrzymać stałą temperaturę.

  Nawet jak byś chciał przetłaczać wodę rurami w ziemi i poprzez przyłacze wodne to sama pompa kosztowałaby więcej jak kabel grzejny, a zużywałaby energii elektrycznej nie mniej jak ten kabel.
  O ile pompa jest elementem bardzo zawodnym o tyle dobry kabel jest niezniszczalny i posłuży przez wiele lat.
 • #22
  mnowak35
  Poziom 11  
  Brat kiedyś kupił taki zwykły kabel, nie termostatyczny. Przez ostatnią zimę ja miałem ten kabel podłączony przez zwykły analogowy wyłącznik czasowy w taki sposób że włączał się na ok 15 min/ godzinę. Teraz chciałbym przed tym wyłącznikiem zastosować jakiś termostat żeby podał prąd na ten wyłącznik wtedy gdy temperatura spadnie poniżej jakiegoś poziomu. Dlatego pytam jaki termostat można by zastosować i czy potrzebny będzie jeszcze jakiś przekaźnik.
  Pozdrawiam
 • #23
  Plumpi
  Specjalista - systemy grzewcze
  mnowak35 napisał:
  Brat kiedyś kupił taki zwykły kabel, nie termostatyczny. Przez ostatnią zimę ja miałem ten kabel podłączony przez zwykły analogowy wyłącznik czasowy w taki sposób że włączał się na ok 15 min/ godzinę. Teraz chciałbym przed tym wyłącznikiem zastosować jakiś termostat żeby podał prąd na ten wyłącznik wtedy gdy temperatura spadnie poniżej jakiegoś poziomu. Dlatego pytam jaki termostat można by zastosować i czy potrzebny będzie jeszcze jakiś przekaźnik.
  Pozdrawiam


  Trzeba zastosować jakiś termostat i być może jakiś przekaźnik.