Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka obudowa i głośnik do basu?

23 Lip 2004 23:14 2256 19
  • Poziom 11  
    Witam,
    chciałbym zaczęrpnąć opni fachowców w temacie kolumny niskotonowej.
    Otóż mam kolumny nadstawki dwu drożne na 12" delta LF i driver 1".Chcę dorobić do tego pożądny bas i nie wiem co najlepiej by zagrało, zwykła kolumna bass-reflex, band-pass czy może tuba.No i jaki głośnik 15" czy 18".Taki zestaw miałby grać na imprezkach typu wesele.Może ktoś już coś takiego przerabiał a może ma ktoś na zbyciu gotowy projekt takiej paczki.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam
  • Poziom 32  
    Witaj
    Ciężko jednoznacznie doradzić na zasadzie - kup to i to i będzie OK.
    Głosniki 18'' schodzą z reguły niżej i mają większą moc, ale są droższe.
    Jeżeli "górę" masz na głośnikach Eminence to i suba zrobiłbym na tych głośnikach. Ciekawa jest seria Delta i Omega.
    Co do obudowy, to raczej stawiałbym na krótką tubę - popatrz tu:
    http://www.speakerplans.com
  • Poziom 17  
    Jakoś nie wyobrazam sobie bandpassa na weselu. Za bardzo by to buczało pozatym, to nie ten rodzaj muzy. tutaj potrzebny jest kopiący bass wiec najlepiej odwrotka. Bass reflex tez moze byc. Seria o której wspomniał przedmówca akurat nadaje sie do tego typu obudów.
    Ja jednak postawiłbym na odwrotke HD15 z wykorzystaniem glosnika Kappa15LF
  • Poziom 11  
    Tak sobie kobinowałem właśnie, że odwrotka na 15 calowym głośniku.Ta konstrukcja HD15 wydaje się ciekawa tylko czy ktoś już to przerabiał, czy ten rysunek wystarczy aby poprawnie zbudować taką paczkę?A może komuś w szufladzie zalega jakiś projekt i chciałby się go pozbyć.

Pozdrawiam
  • Poziom 40  
    Zwykly b-r bedzie prostrzy i mniejszy a to bardzo wazne przy przewozeniu sprzetu. Eminence w katalogu sugeruje wielkosc obudowy wiec zaden problem. 15 czy 18cali to juz zalezy co chcesz uzyskac i jakiej mocy wzmak do tego masz. Jednym wystarcza 300-400W a inni chca 600-800W wiekszych glosnikow raczej sie nie spotyka. Ostatnio robilem subbas na 18tce eminenca i jakos mnie nie zachwycil.
  • Poziom 11  
    Czyli jednym słowem nie ma jakiejś powalającej na kolana różnicy między zwykłym BR a odwrotką?Oczywiście jeśli chodzi o wykożystanie dołów do grania wesel.
  • Poziom 40  
    Jest ogromna!
    B-R przy tubie ledwo pierdzi. Dobra tuba zwieksza niesamowicie efektywnosc, bez porownania. Najwiekszy klopot to zdobyc prosta dokumantacje.
  • Poziom 11  
    Czyli jednak odwrotka jest dobrym rozwiązaniem.Faktycznie jest problem z dokumentacją do zbudowania takich kolumn.Może ktoś z kolegów posiada jakąś dobrą i sprawdzoną dokumentację?Wiadomo, nie chcę za darmo, wiedza kosztuje.
  • Poziom 17  
    Nie ma co porównywac. Odwrotki to inny efekt. Wykazują znaczne zwiekszenie wefektywnosc kosztem kierunkowosci. Grajna wiernym, kontrolowanym ale wyzszym basem. Graja szybko. Nie akceptuja jdnak wsyzstkich głosników. Tutaj trzeba wiedziec co wybrac.

Najprosciej bedzie kupic dwa Eminence SIGMA18 i wsadzic do B-R. Swietniej nadaja sie do B-R.

A tak w ogole jaka ma byc moc tych basów i ile pieniedzy chce Pan na to przeznaczyc?

Ja mimo wszystko zbudowałbym dwie odwrotki. Na weselu czasem stopka szybko szaleje, a nic za nią tak nie nadąży jak odwrotka. Pozatym jej kopiący dzwiek bedzie wspaniale porywał ludzi do tanca.
    Nie oznacza to jednak ze B-R są złym rozwiazaniem.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Chciałem przeznaczyć na ten cel około 1000zł na sztukę może trochę więcej.Miałem na myśli wykombinować coś z głośnikiem Kappa Pro 15 LF cena około 680zł.Tylko nie mam zbytniego doświadczenia i nie wiem za bardzo w jakiej obudowie sprawdziłby się najlepiej.
  • Poziom 15  
    No cóż tak sie składa że mam akurat do sprzedania kilka odwrotek na 18" za ok 1200 za sztukę jeżeli jesteś zainteresowany to to mój nr.0 880204486 mam uszkodony dzwonek w telefonie i działa mi tylko wibra także dobijaj się do bulu bez obaw NIE mam poczt głosowej pozdrawiam i do usłyszenia.
  • Poziom 17  
    Głosnik który prooponujesz, swietnie nadaje sie do krótkiej tuby (HD15).
  • Poziom 11  
    Wszystko się zgadza, ale czy ktoś z kolegów robił lub słyszał tube HD15?
  • Poziom 17  
    Osobiscie bardzo napalam sie na HD15. Jak tylko zgromadze fundusze to buduje od razu. Czytalem opinie na temat tego małego "potwora". Podobno trudno uwierzyc ze z czegos tak małego wydobywa sie taki Pawer. Raczej nie ryzykujesz. Twój wybór.

W razie czego pozostaje B-R
  • Poziom 11  
    To zaryzykuje budowę takiej tuby.Tylko pytanie czy taki pierwszy lepszy stolarz wykona mi ze sklejki 18 taki łuk :( .I teraz pytanie nasuwa mi się czy ona jest liczona dla kappy 15 i czy jak tam zamontuję kappe pro 15 to tez zagra?

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Kappa pro 15 zagra ale ja postawilbym na zwykla kappe Lf. Ma wiekszy Xmax wiec jest lepszą pompą powietrzną. Fs jest mniejsze to tez sie liczy.

Konstrukcja przeznaczona jest dla kappa 15LF jesli chodzi o Eminence

Nie sadze aby pierwszy lepszy stolarz wykonał taki łuk. Po prostu trzeba popytac. Na pewno nie da sie wygiac 18mm sklejki (na zimno), trzeba formowac oddzielnie wszystkie forniry i sklejac pod naciskiem.
  • Poziom 11  
    Mam jescze pytanie odnośnie HD15 może ktoś wie jakie zadanie ma komora za głośnikiem.Czy jej wielkość ma znaczenie, i czy koniecznie ten łuk musi być wykonany koniecznie z grubej sklejki.

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    A moze ktos slyszal o konstrukcjach eqt? Jedna kolumna na sigma pro 18 800W kosztuje 2400 zl...ale to chyba nie w tej cenie w jakiej oczekujecie.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Proponuje zajrzec do tematu "Tuba niskotonowa - niezobowiazujacy eksperyment" - zaprzestaniecie niekonkretnej juz dyskusji na temat tub, szczegolnie bzdurnej HD15.