Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Procomp model KY-500W - identyfikacja elementów

geniusm 04 Feb 2010 13:38 6490 11
    geniusm
    Level 27  
    Witam.
    Zasilacz jak w temacie i chyba sztandarowa jego usterka - uszkodzony ( a raczej rozwalony ) tranzystor przetwornicy stand-by. Wymieniony na zamiennik BUT11AI. Rezystor zasilający (1,2Ω) również. I tu zaczynają się schody - dioda D39 ma zwarcie - jaką dać zamiast niej? I druga rzecz: rezystor R16 wygląda na przepalony - nie sposób odczytać całości kodu ( pierwsza czerwień, ostatnia pomarańcz ). Miernik podaje 18K, a czerwień sugeruje liczbę 2.
    Schematu oczywiście nie sposób znaleźć...
    Ktoś byłby wstanie podać mi wartości tych elementów?

pozdr,
    szejk
    TONI_2003
    Moderator
    geniusm wrote:
    - dioda D39 ma zwarcie - jaką dać zamiast niej?
    I druga rzecz: rezystor R16 wygląda na przepalony - nie sposób odczytać całości kodu ( pierwsza czerwień, ostatnia pomarańcz ).

Witam.
    Proszę zamieścić tak zrobione zdjęcie aby można było to wszystko obejrzeć i zidentyfikować bywają różne wykonania tego zasilacza, a pisząc np. tak: „tranzystor przetwornicy stand-by wymieniony na zamiennik BUT11AI” nawet nie wiem czy to był np. 2SC3150, a sąsiednie tranzystory na radiatorze to: 2x D209L
    Jeśli powiedzmy ja mam rację to będzie to tak jak na tym kawałku schematu czyli standardowo dioda zenera 6V8, ale z oporami to już niewiadoma będzie chyba.
    Pozdrawiam Brać lutującą. :D
    geniusm
    Level 27  
    Quote:
    , a pisząc np. tak: „tranzystor przetwornicy stand-by wymieniony na zamiennik BUT11AI” nawet nie wiem czy to był np. 2SC3150

Poprzedni tranzystor to najprawdopodobniej właśnie 2SC3150, a przy jego identyfikacji opierałem się na poście: Link i na jego podstawie dobrałem zamiennik.

Diodę po dokładnych oględzinach zidentyfikowałem jako 1N4148, a z braku takowej zamontowałem BAV21.
    Uszkodzony też był Q1 (S8050 - upalona jedna nóżka), a w sklepie dali mi zamiennik C337-25. Wspomniany wcześniej rezystor R16 to prawdopodobnie 3K - poprzednio źle odczytałem kolory (pierwsza pomarańcz, środek spalony, trzecia czerwień i na końcu złoty ). Reszta elementów w okolicy wg. pomiarów sprawna.

Po zmontowaniu tego wszystkiego i podłączeniu zasilania (dla bezpieczeństwa dałem mniejszy bezpiecznik) zasilacz zaczyna "brzęczeć", a po około 2-3 sekundach pali bezpiecznik.

Za chwilę dołożę fotki.

pozdr,
    szejk
    TONI_2003
    Moderator
    Oryginalny tranzystor o nazwie kodowej S8050 to (producenci):
    MPS8050 - NPN 25V/1.5A
    PSS8050 -NPN 25V/1.5A
    SS8050 -NPN 25V/1.5A

Tak więc danie jako zamiennika BC337-25 jest delikatnie powiedziawszy błędem:
    BC337-25 - NPN AF-dr; 50/45V, 0.5A, 0.8W, B=160..400, 100MHz
    Zamienniki dla BC337-25: BCX74,2N6016,BCW74,BC639,2SD667

geniusm wrote:
    Po zmontowaniu tego wszystkiego i podłączeniu zasilania (dla bezpieczeństwa dałem mniejszy bezpiecznik) zasilacz zaczyna "brzęczeć", a po około 2-3 sekundach pali bezpiecznik.

Celem bezpieczeństwa należy podpiąć szeregowo wpiętą żarówkę (40-60W) od strony zasilania sieci ~230V, a pisałem już o tym dziesiątki razy...
    geniusm
    Level 27  
    Quote:
    Tak więc danie jako zamiennika BC337-25 jest delikatnie powiedziawszy błędem

Ok, po południu będę miał S8050 wiec podmienię.
    Quote:
    Celem bezpieczeństwa należy podpiąć szeregowo wpiętą żarówkę

Wiem o żarówce, ale chyba byłem zbyt pewny, że zadziała.
    Podaję fotkę:
    pozdr,
    szejk
    TONI_2003
    Moderator
    Na zdjęciu ma być widoczny ten odcinek jaki poprawiłem na Twoim zdjęciu, ale ja muszę na nim móc odczytać to co pisze na płycie PCB, a więc jakość ma być super.

Podałem Ci powyżej schemat interesującej nas przetwornicy i na niej nanieś swoje dane elementów opory itd. to nie jest trudne.

Pamiętaj gdy będziesz miał tranzystor nie zapomnij o żarówce, a gdy tylko zaświeci dłużej niż ułamki sekundy zaraz wyłączaj i pamiętaj o jednym nie startuj zasilacza przewód (zielony + czarny) i nie obciążaj go nigdy gdy masz wpiętą żarówkę 40-60W po stronie sieci ~230V.

Oczywiście jak dla mnie ma tam być dioda zenera (raczej), a jednak może być jeszcze jakieś uszkodzenie opór lub dioda szklana czerwona 1N4148...
    geniusm
    Level 27  
    Schemat:
    R502 (R15) - 1R2
    Q1 - S8050
    R505 (R11) - 33K
    R506 (R16) - 3K (?)
    R507 (R17) - 220
    IC4 - TL431
    R512 - 2K4
    C504 - 100n
    R513 - brak
    D03 - 844
    C04 - 1000/10
    C06 - 470/10

Zdjęcia zasilacza ( ze względu na rozmiar wstawiłem na swój serwer ).
    Procomp model KY-500W - identyfikacja elementów Procomp model KY-500W - identyfikacja elementów Procomp model KY-500W - identyfikacja elementów Procomp model KY-500W - identyfikacja elementówProcomp model KY-500W - identyfikacja elementów
    Pozdrawiam
    szejk
    TONI_2003
    Moderator
    Usiłowałem to rozgryźć, ale nie dość, że nie podałeś wszystkich danych to nawet te, które podałeś, a są poniżej jakoś nie rozumiem i nie wiem gdzie je włożyć?
    Proszę o wyjaśnienia...
    R506 (R16) - 3K (?)
    R512 - 2K4
    D03 - 844
    PS.
    Co do zdjęć to chyba nie znasz tej zasady jaka u nas obowiązuje.
    Tym razem ja to poprawiłem i limit wyczerpany...
    geniusm
    Level 27  
    Witam.
    D03 to dokładnie - 1N5844.
    R512 - no faktycznie ma 4K7, skąd mi się wzięło 2K4 – nie wiem.
    Natomiast R16 jak już pisałem był przepalony.

Odczytane kolory wskazują na 3x00Ω, ale najprawdopodobniej jest to właśnie 3K jako, że oglądnąłem dokładnie rezystor i nie znalazłem śladów innej barwy niż czerń (czyli 0) w okolicach przepalenia na drugiej pozycji.
    R501 jest 2x 290K czyli 580K (nie skopiowało).
    R504 tak jak na schemacie - 330Ω.

Wymieniłem tranzystor na S8050 i podłączyłem przez żarówkę.
    Żarówka zaświeciła dość jasno po czym dość szybko przygasła.
    Jest napięcie stand-by, ale za wysokie - 13,4V.

szejk
    TONI_2003
    Moderator
    Mam sugestię co do uszkodzenia diody 1N5844 jeśli masz jakiś inny stary zasilacz to na liniach +12V były stosowane diody o takim samym wyglądzie łączone razem (FR302 czy FR3005) i jeśli masz takie to daj w zamian. Wymień również bezwzględnie C4, C6 i pod żadnym pozorem zasilacza nie startuj pamiętaj.

Natomiast co do R16 zaznacz w którym miejscu na zdjęciu on się znajduje?

Wyjaśnij jak one są połączone względem siebie (R501 jest 2 x 290K czyli 580K ) i czy na pewno oba są sprawne?
    WojtasJD
    VIP Meritorious for electroda.pl
    geniusm wrote:
    Jest napięcie stdby - ale za wysokie - 13,4 V.

Przy takich eksperymentach lepiej odłączyć zasilane elementy od +5Vsb - np. AT2005B może tego nie wytrzymać.
    Jeśli dzielnik Uwy do Vref TL431 jest prawidłowy to można 'spojrzeć' na transoptor.
    geniusm
    Level 27  
    Witam po małej przerwie, nadmiar obowiązków sprawił, że naprawa zasilacza musiała być przerwana.
    Tutaj lokalizacja R16:
    Diodę znalazłem w starym zasilaczu, a pomiary ma takie same jak ta, ale dla pewności podmienię ją.