Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zaparzacz kawy lub herbaty

04 Lut 2010 13:39 4289 6
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich
    Poproszono mnie o naprawę zaparzacza i po szybkiej diagnozie stwierdziłem uszkodzenia termostatu. Oznaczenie termostatu: KSD301-G 250V 10A 200. Wszystko mi jest jasne oprócz tego "200". Czy to możliwe aby wyłączenie następowało przy 200°C? Termostat przykręcony jest do elementu gotowania wody która pod ciśnieniem przez rurkę podawana jest do kosza gdzie znajduje się kawa gdzie następnie ścieka do tego samego zbiornika. Po osiągnięciu całej "cieczy"temp ok70- 80°C w zbiorniku za pomocą drugiego termostatu zostają wyłączone grzałki odpowiedzialne za utrzymanej temperatury. W ofertach www.micros.pl czy też sklep.monster.pl nie posiadają takiego elementu na 200°C.
    Proszę o jakieś wskazówki ponieważ nigdzie na podobny problem nic nie znalazłem.
    Z góry dziękuję.
    Irek
  • Poziom 43  
    Owszem, może to być termostat na 200°C. Bo jest to zaparzacz ciśnieniowy. Chociaż z drugiej strony nigdzie w necie nie mogę znaleźć termostatu tego typu na tak wysoką temperaturę. Wrzuć tu zdjęcie tego elementu dla pewności.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za zainteresowanie moim problemem.
    Kolego Alfax. Korzystałem z opcji "szukaj"i nie tylko na tym forum. Ten temat podany czytałem ale jak zaznaczyłem nigdzie nie jest opisany termostat 200.

Kolego Goldi74 niestety nie mogą dodać zdjęcia bo cyfrówkę zabrały dzieci na ferie a zdjęcia robione telefonem nie wychodzą czytelnie.
    Termostat jest ceramiczny podobny jak na linku http://sklep.monster.pl/ProduktSzczegoly.aspx?TowarId=36242
    z tym że blaszką do przykręcenia. Opis tak jak podałem wcześniej. Oznaczenie 200 umieszczone na samym dole nie posiada że są to stopnie
  • Poziom 28  
    Witam ponownie.
    Ja bym się tak mocno nie upierał przy tym, że liczba 200 oznacza temperaturę. Może to być np. wersja wykonania. Jak pisał kolega goldi74 przydałyby się jakieś fotki...
    Ale: ponownie użyłem opcji szukaj ;-) tym razem w googlach, i znalazłem to:
    Lista części zaparzacza, może nawet takiego jak kolegi - jest to dokument pdf, strona 4 na dole, oraz:
    strona producenta

Pozdrawiam
  • Specjalista AGD
    W ekspresach przelewowych, gdzie woda ze zbiornika leci rurką silikonową przez zawór zwrotny do grzalki przepływowej w kształcie "U" i dalej z grzałki rurką do pojemnika z kawą, stosowane są termostaty 140-160°. Moce grzałek 800-1000W. Często w obwód grzałki dawany jest bezpiecznik termiczny 186-192°.
  • Poziom 9  
    Witam ponownie
    Dziękuję kolego Alfax za linka. Z tego wynika że to ma być na 125 stopni i to ma jakiś sens.

A co do budowy tego zaparzacza to jest banalnie proste: jest to duży "garnek" do którego wlewa się wodę, na dole zagłębienie ok 150ml które jest elementem gotującym. Zatyka się to zagłębienie zaworem zwrotnym z prostą rurką metalową którą "pompowany" jest wrzątek do kosza umieszczonego na górze i następnie zalewana jest kawa czy jakaś herbata i już opadowo spływa na dół powrotem do gara. Po zaparzeniu temperatura podtrzymywana jest przez dwie inne grzałki sterowane innym termostatem

Spróbuję z termostatem na 125 stopni

Jeszcze raz dziękuję wszystkim