Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zapytanie o przesterowanie

24 Lip 2004 00:26 4043 21
  • Poziom 10  
    Witam mam pytanie moze ktos mial kiedys podobny problem a mianowicie posiadam w domu kolumny 150 W 8 OHM Znamieniowej i Kolumny 200 W 8 OHM znamieniowej mocy i mam to podpiete pod wzmnak Pioneer ktory ma 100 W 8 OHM na kanal mocy ciaglej a 160 W muzycznej. i mam go podpietego do kompa. A moj problem polega na tym ze nie moge odkrecic galke na wzmaku tylko na 50% jak przekrocze ta granice to w glosmnikach basowych zaczyna przedostawaac sie sopran a sopranowki zaczynaja tak dziwnie pierdziec. Czy jest mozliwe ze jak mam niskiej jakosci kabel laczacy komputer ze wzmakiem to on robi takie znieksztalenia dzwieku bo kupilem ten najtanszy kabel(nie ekranowany), co jeszcze moze robic takie dziwne zaklucenia. Z gory dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 20  
    Zamiast pisac jakiej mocy masz kolumny i wzmacniacz, lepiej bys zrobil, gdybys podal jakie sa to modele. Wtedy bedzie latwiej poradzic cos na Twoj problem. Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    A wiec tak. Kolumny to sa: Altus 300 W i Universum Disco 3 a wzmacniacz to: Pioneer A-602 :) R.
  • Poziom 20  
    Nie rozumiem jeszcze, jak sopran moze przedostawac sie do niskotonowego.... Mam rozumiec ze podlaczyles 2 pary glosnikow, czyli razem 4 tak? Czy znieksztalcenia slychac we wszystkich 4? A tak poza tym to wydaje mi sie, ze wzmacniacz po prostu mocniej nie zagra i to on wprowadza znieksztalcenia.
  • Poziom 10  
    Wiec powiem ci tak chyba do konca nie wiesz ile to jest 100 W mocy na jeden kanal. Ja mam podpiete do tego jeszcze skrzynie basowa ktura ma 46 cm glosnik i moc 250 W i ona gra normalnie. A sopran moze sie przedostawac do glosnika basowego nigdy nie widziales czegos takiego. Wzmak ma wyjscia na 4 glosniki i tak sa te kolumny podlaczone Dwie pod wyjscie A i dwie pod wyjscie B. A scislej o moc to Altusy 300 W spokojnie rozpedza wzmak ktury ma 60 W na wyjsciu bo one maja tylko 150 W Znamieniowej. A jaz sie pytalem czy kabel laczacy kopma z wzmakiem moze robic znieksztalcenia jak jest zlej jakosci Pozdr

A i jeszcze jedno wzmacniacz ma 650 W poboru mocy
  • Poziom 20  
    To nie wina kabla laczacego komputer ze wzmacniaczem. Poza tym wiem ile to jest 100W. Pragne Cie jedynie poinformowac, ze Twoj wzmacniacz moc taka osiaga przy obciazeniu 4Ohm. Zapewne kolumny sa laczone rownolegle, razem dajac wlasnie 4Ohm, takze 100W rozdziela sie mniej wiecej po polowie na oba glosniki. To samo w drugim kanale. Podejrzewam, ze podlaczenie tylko 2 kolumn tez niczego nie zmieni, gdyz przy 8Ohm otrzymasz jakies 60% ze 100W i znowu beda znieksztalcenia.
  • Poziom 10  
    To mam prosbe jezeli rzeczywiscie mam za slaby wzmak to prosze niech mi ktos poda model Wzmaka ktury bedzie mial wiecej mocy a zeby nie kosztowal 1 tys

Moj wzmacniacz ma taka moc przy 8 OHM mam do niego instrukcje na forum tez jest koles co ma taki wzmacniacz a przy 4 OHm mam 160 W na kanal a mocy zobacz jaki ma pobor 650 W to nie jest malo

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic154739.html
  • Poziom 20  
    Poszperalem na google i tam znalazlem wlasnie takie dane, jesli sie pomylilem to przepraszam. Wzmacniacz nie jest slaby, byc moze za duza powierzchnie chcesz naglosnic i wtedy nie ma efektu dobrego. Zazwyczaj wiekszosc wzmacniaczy nie da sie 'podkrecic' wiecej niz za polowe skali, to normalne jesli podaje sie sygnal z komputera ustawiony na max. Niewykluczone jest tez, ze Twoj wzmacniacz takiej mocy po prostu nie osiaga, np ze wzgledu na wyschniete pojemnosci w zasilaczu. To nie jest nowy sprzet...
  • Poziom 10  
    Z gory dzieki ze wogule chcialo ci sie rozpatrzyc moj problem bo jak narazie to tylko ty byles zainteresowany. POzdrawiam i zycze szczescia w zyciu Michał
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    Calkowicie popieram przedmowce. Inna sprawa jest to, ze bardziej niebezpieczy dla glosnika jest sygnal przesterowany, anizeli ten o nieco wiekszej mocy.
  • Poziom 20  
    Denooky i barthezz - zgadzam się w 100%. Agrupa, sprawdz czy nie masz głośności podkręconej na full w kompie. Może to cos da?

Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Witam! Dyskusja zaczela sie od znieksztalcen, pozniej przeszla na kwestie mocy, kolumn itd... Kwestia jest nastepujaca: do jakiego wyjscia jest podlaczony ten wzmacniacz w komputerze? Wyglada mi na to, ze jest to podlaczone do wyjscia glosnikowego ew. na karcie jest mozliwy wybor zworka, liniowe/glosnikowe. Musisz to sprawdzic i ewentualnie przestawic na liniowe, bo na moje oko, to jest to problem zbyt duzego sygnalu na pierwszym stopniu wzmacniacza i nie wiem, czy za duzo w tej sytuacji pomoze obnizenie wzmocnienia na kompie - moze, nie wiem, trzeba sprobowac.
    Kabel: nie polecam nieekranowanego, nie to, zeby wprowadzal jakies znieksztalcenia, ale jest to jednak sygnal audio o niewielkim poziomie - jesli chcesz zadbac o jakosc, szczegolnie w najcichszych momentach utworu, przy wzmacniaczu odkreconym na prawie max, to wymien przewod, na tani, ale ekranowany. Uzyskanie jednak HIFI z komputera, nie jest mozliwe w tani sposob i jest dosc powazny problem. Co do mocy... mozna by zaczac kolejny temat, proponuje jednak patrzenie na to z dystansem, a najlepiej po prostu zmierzyc i sprawa bedzie rozwiazana. Teraz jednak zalezy Ci na czystym dzwieku, no nie?
    /pozdrawiam
  • Poziom 10  
    pytanie do barthezza!!
    czy owe 120W RMS w 8 omach wystarczy do kolumn 150W RMS czy lepiej aby bylo to najmniej rozwne 150W
    bo akurat stoje teraz przed dylematem kolumny 110W RMS do wzmaka 2x120W RMS czy kolumny 150W RMS w obu przypadkach to altusy 200 i 300 jak sie pewnie orientujesz ale zalezy mi na wiekszej membranie w 300 lecz wzmacniacz bede mial max 2x120w a mozliwe ze nawet mniejszy 100 / 110W wiec co wybrac i do jakiego wzmaka bo jesli przy polowie galki ma sie wzbudzac i byc przesterowany to rzeczywiscie wybiore mniejsze kolumny ????????
  • Poziom 35  
    wzmacniacz nie przesterowuje sie zależnie od mocy kolumn obojętnie czy podepniesz kolumny 100wat 8 om czy 150 wat 8om zawsze przesteruje się w tym samym momencie a kiedy to zależy od rodzaju muzyki ilości basu i poziomu sygnału wejściowego jak masz kase to bierz altusy 300 150 wat kolumn do 120wat mocy wzmaka to dobrze moc wzmaka jest bliska mocy kolumn i jest niewielki zapas

a jeśli chodzi o przester to rzeczywiście jest to zniekształcona sinusoida i jest bardzo niebezpieczna dla głośników wysokotonowych i być może średniotonowych natomist nigdy sie nie spotkałem żeby przesterem ktoś spalił basowe :? (no chyba że wzmak siądzie puści stałe napięcie ale to inna bajka ) ja katowałem tonsile gdn25/40 ostro przesterowanym sygnałem wzmaka o mocy 25 wat przez 30minut praktycznie samo pierdzenie i nic im nie było :D

a weżmy na logike przesterowany wzmak 100 wat (zakładamy kolumny 150wat) da moc koó 150 wat wysokie pewnie siądą od prostokąta ale basowe przeżyją natomiast przesterowany wzmak 150 wat da moc koło 200 i wtedy nawet basowy sie nie uratuje dlatego ja jestem za niewielkim zapasem 8)
  • Poziom 13  
    :arrow: misiowiec
    Jesli masz mozliwosc zakupienia kolumn wiekszej mocy, to oczywiscie zrob to, a na niczym nie stracisz. Jesli mialbys kupic kolumne 250W, no to nie mialoby to wiekszego sensu po pierwsze ze wzgledow cenowych, a po drugie kolumna nie bylaby wykorzystana nawet w polowie, a nawet wiecej, bo moc maksymalna pojawia sie tylko chwilowo, a srednia jej wartosc biorac pod uwage sygnal w postaci muzyki zaskoczylaby pewnie nie jedego uzytkownika zestawow akustycznych. Ale oczywiscie nie mozna zejsc z moca kolumny ponizej poziomu mocy wzmacniacza (o ile zakladasz glosne granie), w druga strone natomiast jak najbardziej.
    Przesterowanie wzmacniacza wynika z ograniczenia napiecia zasilania i obcinania sygnalu - pojawia sie wowczas na glosniku napiecie prostokatne i nie ma to absolutnie zadnego zwiazku z moca.
    Znieksztalcenia ktore wynikaja z tego, ze glosnik jest zbyt malej mocy i cewka z membrana obija sie o magnes, to juz jest inna sprawa, ale to nie wzmacniacz jest przesterowany, tylko kolumna nie jest przewidziana na taki poziom sygnalu i wkrotce zapewne sie spali cewka.
    Przesterowanie moze sie pojawic takze, jesli zastosujesz kolumne o zbyt malej impedancji i wzmacniacz w wyniku zbyt duzego pradu pobieranego przez kolumne zacznie obcinac sygnal.
    Wzmacniacz wzbudza sie, gdy napiecie z wyjscia zostanie skierowane na wejscie wzmacniacza i zostanie spelniony tzw warunek amplitudy i fazy, mamy wowczas gwizd badz sygnal poza zakresem akustycznym - nic nie slychac, a koncowka sie pali.
    Jesli pojawiaja sie juz znieksztalcenia na polowie odkreconej galki glosnosci, to oznacza to, ze sygnal doprowadzony na wejscie wzmacniacza badz jest za wysokie, albo tez juz przesterowane.

wniosek :o) - polecam kolumny wiekszej mocy, nie zapomnij takze o ich impedancji... to moze byc kolejny temat, ale juz poruszany na elektrodzie.

/pozdrawiam
  • Poziom 10  
    a to ciekawe uwagi bo sadzilem podobnie ale jakis jegomosc chyba nawet jeden z czestych bywalcow tej strony a mozliwe ze nawet wpolautor zaczol mnie przekonywac do rozwiazania 150W kolumn =150W wzmaka albo +20W wzmaka wiecej i nie inaczej / apropo impedancji kolumn to maja 8 om i moc wzmaka tez podawana jest 2x120W na 8 om jedyny minus mojego wyboru wzmaka to taki ze nie posiada on wyjscia sluchawkowego co jest doszyc sporym uszczerbkiem w wyposazeniu
    dla konforntacji moge zakupic wzmak 2x100W RMS z tym ze gniazdem za te same pieniadze ale czy wtedy nie warto byloby juz wybrac kolumn slabszych niz 150W RMS ?
    czy moze lepiej przecierpiec wyjscie sluchawkowe i jesli fundusze mi pozwalaja zakupic mocniejszy sprzet ?
  • Poziom 35  
    w drugim przypadku nie warto już słabszych ja pier...e niewiem po co teraz taka moda że moc kolumny = moc wzmaka niedługo może zrobimy moc wzmaka 300wat a kolumny 10wat co :evil: :evil: (mi nigdy nie udało sie spalić żadnego gwizdka nawet przesterem i to nie piezaka tylko gdwk6,5/10 gdwt9/70 :twisted: a przy takiej proporcji jak pisałem nie przesterujemy wzmaka bo sie wcześniej głośnik spali :twisted: =głupota totalna :( ) wzmak 100 bedzie dobry do kolumn 150 jak i 120 bedzie dobra do tych kolumn
    a wyjście słuchawkowe jak chcesz ..... można je łatwo zrobić ale jak jeśteś zielony to weż ten 2x100 z wyjściem słuchawkowym a jak masz jakieś pojęcie umiesz lutować to wystarczy do wyjścia na kolumny zrobić dołączany dzielnik rezystacyjny i gniazdko i mamy słuchawki 8)
  • Poziom 13  
    Rzeczywiscie, gwizdka 60W nie tak latwo przepalic nawet gdy kolumna ma 120W - powodem jest to, ze w niego idzie niewiele mocy. Nawet przy najprostszej zwrotnicy wstawia sie kondensator w szereg z gwizdkiem, a glosnik niskotonowy bezposrednio (osobiscie preferuje takie rozwiazania) - daje to podzial dwukrotny mocy idacej na gwizdek przy max czestotliwosci (reaktancja kondensatora maleje z czestotliwoscia). Biorac pod uwage, ze sluchamy cos jeszcze oprocz dzwiekow w okolicy czestotliwosci 15kHz (szczegolnie w dol pasma) no i nie ciagle sinusa na maximum, gwizdek bedzie mial dlugi zywot.
    rada - bierz mocniejszy wzmacniacz i kolumny, a gniazdko sobie dorob, jak radzi micho a
  • Poziom 10  
    jeden z uutorow tej strony upiera sie przy rozwiazaniu wzmak 2x120W i kolumny 110W znamionowej w zalozeniu ze zakladam okresowe bardzo glosne granie ,podobno taka konfiguracja jest leprza i nie przesteruje wzmaka i kolumn chyba ze galka jest tak odkrecona ze juz przewyzsza moc 110W i w tym momencie nie wiem komu mam zaufac gdyz nie znam sie na tym dobrze a z elktronika mam malo wspolnego jedynie to co wyczytam na forum ????
  • Poziom 13  
    Przejrzalem artykul, pobieznie, gdyz jest dosc obszerny, ale i interesujacy. Mysle, ze chodzi Ci konkretnie o ten fragment:

cyt: "...Bywa, że podana moc wzmacniacza jest wyższa niż moc znamionowa kolumn. Nie jest to błędem, gdyż stosowanie mocniejszych wzmacniaczy zabezpiecza kolumny przed ich przesterowaniem, co jest groźniejsze niż zbyt duża moc podana na kolumny (patrz strona „Więcej mocy”)...."

Moje wypowiedzi nie zaprzeczaja temu co jest cytowane - zjawiska z jakimi mamy do czynienia w zestawach audio nie sa po prostu takie proste i to czy na kolumne przedostanie sie prostokat, a w konsekwencji uszkodzenie zestawu zalezy od wielu czynnikow. Spojrz na sprawe z punktu widzenia matematyki i podstaw elektroniki. Zalozmy, ze na wyjsciu wzmacniacza pojawia sie impuls prostokatny napiecia. Destrukcyjnym czynnikiem "palacym" glosnik jest nadmiar pradu plynacego przez cewke. W zwiazku z tym, ze glosnik stanowi indukcyjnosc i rezystancje szeregowa cewki, a szybkosc narastania pradu jest odwrotnie proporcjonalna do indukcyjnosci - w glosniku, który ma wieksza indukcyjnosc niebezpieczny prad pojawi sie odrobinke pozniej. Oznacza to, ze dla impulsu przesterowujacego o powiedzmy krotkim czasie trwania glosnik o wiekszej indukcyjnosci nawet go nie poczuje. W momencie jednak, gdy przekroczy on pewien krytyczny czas trwania nie ma dla niego ratunku, nie mowiac juz o glosniku o malej indukcyjnosci.
    Stad tez domniemanie, czy glosnik sie spali w konfiguracji 120W wzmacniacz i 110W glosnik i czy przeciazenie jest mniej szkodliwe od przesterowania nie jest do rozstrzygniecia w prosty sposob. Moze tak, autor artykulu nie twierdzi (i slusznie), ze wpuszczanie wiekszej mocy w glosnik jest niegrozne, a to przeciez nie to samo, co stwierdzenie: absolutnie bezpiecznie. Nie ma zatem w naszych rozwazaniach rozbieznosci, temat jest po prostu zlozony.
    Aby uproscic sprawe: mozna by prowadzic taka dyskusje nad zestawami o roznicy mocy od powiedzmy 30 procent, natomiast nie dla 110W/120W, zatem jak chcesz, mozesz miec taka konfiguracje i bedzie ok. Przeciez moc kolumny moze sie roznic, kto powiedzial, ze nie jest to np zamiast 110W 115W? A wzmacniacz? jaka pewnosc, ze ma on 120W a nie 109W? Wszystko plywa, nie ma sie co przejmowac roznicami do 10%.
    Decyzje musisz podjac sam, ja osobiscie wybral bym najpierw moc wymacniacza, ktora mnie zaspokaja, a potem bedac juz pewnym, ze nie bedzie przesterowany wybral kolumny z lekkim zapasem w gore, zeby ich nie eksploatowac zbyt duza moca.
    /pozdrawiam