Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

napięcie na wyjściu mostka tensometrycznego

04 Lut 2010 17:30 2557 5
  • Poziom 18  
    W pół mostku tensometrycznym (tj. 2 rezystory + 2 tensometry) oba tensometry poddano naprężeniu E=0,1 %. Stała tensometrów wynosi k=2,5, a napięcie zasilania mostka U= 1 V.
    Czy napięcie wyjściowe mostka obliczone w ten sposób:

$$\frac{U}{Uo}=k \cdot \frac{E1+E2+E3+E4}{4}
    3$E=E1=-E2
    3$\frac{U}{Uo}=k \cdot \frac{E}{2}
    3$U=U0 \cdot k \cdot \frac{E}{2}
    3$U=1 \cdot 2,5 \cdot \frac{0,001}{2}$$

U=1,25 mV

jest prawidłowe?

Pytanie to znalazłem w pewnym teście i tak z ciekawości się sprawdziłem. Schemat połączeń nie został podany. Przyjmuję jednak, że jest on taki:

Bo jeżeli tensometry poddane są odkształceniom o tych samych znakach oraz wartościach to zamiana jednego z tensometrów miejscem z R nie dała by napięcia na wyjściu, zgadza się?
  • Poziom 43  
    Leopard2 napisał:
    W pół mostku tensometrycznym (tj. 2 rezystory + 2 tensometry) oba tensometry poddano naprężeniu E=0,1 %. Stała tensometrów wynosi k=2,5, a napięcie zasilania mostka U= 1 V.
    Czy napięcie wyjściowe mostka obliczone w ten sposób:

$$\frac{U}{Uo}=k \cdot \frac{E1+E2+E3+E4}{4}
    3$E=E1=-E2
    3$\frac{U}{Uo}=k \cdot \frac{E}{2}
    3$U=U0 \cdot k \cdot \frac{E}{2}
    3$U=1 \cdot 2,5 \cdot \frac{0,001}{2}$$

U=1,25 mV

jest prawidłowe?

Pytanie to znalazłem w pewnym teście i tak z ciekawości się sprawdziłem. Schemat połączeń nie został podany. Przyjmuję jednak, że jest on taki:

Bo jeżeli tensometry poddane są odkształceniom o tych samych znakach oraz wartościach to zamiana jednego z tensometrów miejscem z R nie dała by napięcia na wyjściu, zgadza się?
    Za mało informacji odnośnie umocowania tensometrów na belce, to po pierwsze.
    Po drugie, załączony schemat ma się ni jak do podanego wzoru na wartość napięcia w mostku.
    Po trzecie, miało być, ale nie będzie ...
  • Poziom 18  
    Quarz napisał:

Gdyby było więcej, to na pewno bym je podał. W każdym razie ja zakładam, że jeżeli oba tensometry odkształcają się w tym samym kierunku i wartość tego odkształcenia jest taka sama to układ jest taki jak w moim rysunku. Bo tak jak napisałem wcześniej, przesunięcie jednego tensometru będzie skutkowało brakiem sygnału.

Quarz napisał:
    Po drugie, załączony schemat ma się ni jak do podanego wzoru na wartość napięcia w mostku.

No to powinien obowiązywać taki wzór:
    $$\frac{U}{Uo}=k \cdot \frac{E1+E2}{4}$$
    Nie da on zera, więc teoretycznie w porządku.
  • Poziom 43  
    Leopard2 napisał:
    Quarz napisał:

Gdyby było więcej, to na pewno bym je podał. W każdym razie ja zakładam, że jeżeli oba tensometry odkształcają się w tym samym kierunku i wartość tego odkształcenia jest taka sama to układ jest taki jak w moim rysunku. Bo tak jak napisałem wcześniej, przesunięcie jednego tensometru będzie skutkowało brakiem sygnału.
    Ale to jest tylko warunek konieczny, ale nie musi on być dostatecznym ...

Leopard2 napisał:
    Quarz napisał:

To jest - pisząc oględnie - nieprawda (w korelacji z podanymi na schemacie oznaczeniami) ... i skąd ja to - teoretycznie - znam?

Dodano po 7 [minuty]:

Leopard2 napisał:
    Jednym słowem zadanie "bezsensu".
    Nie, jednym słowem "odpowiadacz" ma mniej jak mierne o tym pojęcie ... :idea: :D
    I ja już na to nic nie poradzę, czy będzie zwał się on tak czy siak, po czynach jego poznaję kto to ...
  • Poziom 18  
    Quarz napisał:
    Leopard2 napisał:
    Quarz napisał:

To jest - pisząc oględnie - nieprawda (w korelacji z podanymi na schemacie oznaczeniami) ... i skąd ja to - teoretycznie - znam?

Racja, teraz zdecydowanie lepiej:

$$\frac{Uo}{U}=k \cdot \frac{E1+E2}{4}$$
  • Poziom 43  
    Leopard2 napisał:
    [ ... ]
    Racja, teraz zdecydowanie lepiej:

$$\frac{Uo}{U}=k \cdot \frac{E1+E2}{4}$$
    Ale tylko teoretycznie ... i nijak z tego policzyć - przy dotąd podanych danych - wartość napięcia na przekątnej mostka ...