Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łączenie lini 12 v w jedną mocną

rucin_ 04 Lut 2010 18:44 4518 32
  • #1 04 Lut 2010 18:44
    rucin_
    Poziom 21  

Witam
    Otóż tak chciałbym sie dowiedzieć czy jeśli zasilacz komputerowy ma np 3 linie 12v/20a czy można je złączyć w jedną mocną linię 12v/60a ??
    byłby to ten numer aukcji
    Regulamin pkt. 10.11. Napisz model, a nie numer aukcji. [DriverMSG]

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • #2 04 Lut 2010 18:45
    any56
    Poziom 39  

Wartość prądu to wartość sumaryczna. Wszystkieprzewody +12V wychodzą z tego samego punktu.

0
  • #3 04 Lut 2010 19:36
    rucin_
    Poziom 21  

No ale są zasilacze które maja np 3 osobne linie zasilania 12 v,a nawet 4 linie.
    To mówisz że one wychodzą z jednego punktu??Czyli jak jest podane te 3x 12v/20a to jest te 12/60a ??

0
  • #4 04 Lut 2010 20:24
    Lzep
    Poziom 39  

rucin_ napisał:
    Czyli jak jest podane te 3x 12v/20a to jest te 12/60a ??
    Nie ma - i nigdy nie będzie ! To jest pic fotomontaż ! Jak będzie 30A, to dobrze. Masz na plakietce zasilacza bilans mocy - możesz sobie sprawdzić ile naprawdę można z niego wyciągnąć !

0
  • #5 04 Lut 2010 21:04
    rucin_
    Poziom 21  

Ale te 30 amper po złączeniu czy normalnie??Na lini 12v.
    A apropo jeszcze tego tych 3 osobnych lini zasilania.Przecież są chyba takie w tym nowym standardze jakimś tam że zasilacz ma 3 osobne linie zasilanie,To sa 3 linie czy nie???

0
  • Sklep HeluKabel
  • #6 04 Lut 2010 21:47
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

No nie całkiem są połączone. Tu chodzi o filtrowanie napięcia. Gdy mamy zasilacz załóżmy z trzema liniami po 20A każda, a sumaryczny prąd pobierany maksymalnie to 50A. oznacza to, że w jednej chwili, można z jednej linii pobrać 20A, ale nie z wszystkich naraz. Uzwojenie transformatora, dające te 12V, wytrzyma 50A. Ale filtry już nie będą w stanie odfiltrować zakłóceń, które powstaną przy takiej mocy. Dla tego mamy trzy zestawy filtrów. Jest to rozwiązanie mało elastyczne, mimo, że wiele osób uważa, że to lepiej jak zasilacz ma klika linii.

0
  • #7 04 Lut 2010 22:08
    rucin_
    Poziom 21  

No to jak złącze te linie to bende miał większy prad??
    A widziałem też taki zasilacz który ma taki przełącznik turbo/normal turo tj wszystkie linie w jedno a normal to wszystkie osobno.
    A a czy mozna pod takowy zasilacz od kompa podłączyć kondensatory???

0
  • #8 04 Lut 2010 22:33
    3-2-1-zwarcie
    Poziom 12  

Cytat:
    Uzwojenie transformatora, dające te 12V, wytrzyma 50A.

A mnie coś się wydaje, że w zasilaczu komputerowym nie ma transformatora, lecz jest zamiast niego przetwornica impulsowa (step down).
    Wszystkie linie 12 V są z jednego punktu na płytce.
    Podłączanie kondensatorów OK. Są one stosowane również wewnątrz zasilacza do filtrowania napięcia siekanego przetwornicą.

0
  • #9 04 Lut 2010 22:59
    rucin_
    Poziom 21  

Tak jest przetwornica.
    Czyli co niema czegoś takiego jak 3 linie w zasilaczu ??
    No to jak pisze 3x12v/20 amper to mam jak to rozumieć?Że jest te 60 amper czy tylko 20 ?

0
  • #10 04 Lut 2010 23:00
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Podaj oznaczenie zasilacza, o którym piszesz.

1
  • #11 04 Lut 2010 23:03
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

rucin_ napisał:
    No to jak pisze 3x12v/20 amper to mam jak to rozumieć??

Na przykład tak:

Łączenie lini 12 v w jedną mocną

0
  • #12 04 Lut 2010 23:07
    rucin_
    Poziom 21  

Tak jest przetwornica.
    Czyli co niema czegoś takiego jak 3 linie w zasilaczu ??
    No to jak pisze 3x12v/20 amper to mam jak to rozumieć?Że jest te 60 amper czy tylko 20 ?
    A i ty mówisz że są z jednego punktu a tu zobacz jak jest Łączenie lini 12 v w jedną mocną
    to jest coolermaster 700 wat.

0
  • #13 04 Lut 2010 23:16
    jankolo

To zależy od tego w jaki sposób jest konstruowany zasilacz. Podasz wreszcie jego oznaczenie?

0
  • #14 04 Lut 2010 23:19
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Oczywiście, że jest transformator! To jest przetwornica typu Fly-back. Analizując tabliczkę, która dał DriverMSG.

Mamy tutaj transformator, i prostownik, który wytrzyma 80A prądu. Do niego jest podłączone 6 zestawów filtrów, każdy z nich jest w stanie odfiltrować napięcie przy prądach podanych. Powoduje to, że jeżeli masz urządzenie, które pobiera np 30A. To transformator spokojnie da radę je zasilić, spadków napięcia nie będzie, ale nie będziesz w stanie usunąć zakłóceń. Bierze się to stąd, że cewki na prąd 80A były by bardzo duże. I łatwiej jest dać 6 sztuk, na 20A niż 1 na 80.

Ale są konstrukcje 1 liniowe. Np Corsair z serii VX. Daje 52A na 1 linii.

0
  • #15 05 Lut 2010 09:00
    rucin_
    Poziom 21  

To jest coolermaster RS-620-ASAA-A1 620wat/700max lub RP-650-PCAP 650 wat.Albo TRACER HIGHLANDER 600W SILENT tylko nie wiem czy ten ma kilka lini.
    Czyli co mogę łączyć linie??Żeby mieć dużo amper?

Dodano po 3 [minuty]:

Zasilacz Corsair TX 950W ten ma jedna linie 12v/78a ale jego cena przerasta.

0
  • #17 05 Lut 2010 18:50
    rucin_
    Poziom 21  

No są tu 3 linie 12v/19 A.
    I chce je połączyć w jedną mocna linie czyli 57 amper by było chyba.

0
  • #18 05 Lut 2010 18:59
    jankolo

Czytać należy WSZYSTKIE literki. Dojrzyj, że w wierszu Total output jest napisane, że maksymalny pobór mocy z wszystkich linii 12V wynosi 516W, czyli maksymalny prąd wyniesie 43A.

0
  • #19 05 Lut 2010 19:26
    rucin_
    Poziom 21  

Wiem teraz rozumiem bo czytałem przed chwilą o kilku liniach zasilania.
    Czyli jak mam 3 linie zasilania po 20a to jak je złącze to i tak nie będzie 60 amper tylko mniej czyli te 43 ampery chyba tak???
    To teraz czy moge te linie złączyć ???Czy one są tak jakby złączone tylko mają kilka wyjść żeby ograniczyć prąd na kablach.

0
  • #20 05 Lut 2010 20:32
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Dać się da. Tu się o filtry rozchodzi. Nie wiem jak się zachowają moduły filtrów łączonych równolegle. Zależy czy są to filtry typu "pi" czy "T". No i od ostrości filtrowania. Ale najczęściej siedzi tam 12db/oct. Są to klasyczne filtry dolnoprzepustowe. Takie jak w zwrotnicach głośnikowych.

0
  • #21 05 Lut 2010 21:08
    rucin_
    Poziom 21  

Aha ale czy to coś da jak złącze bo jeśli wychodzą z jednego i tak żródła to mi sie wydaje że poprostu każdy kabel ma przydzielona moc.
    .A nie powinno się nic uszkodzić jak połączę te 3 czy tam 4 linie?

0
  • #22 06 Lut 2010 18:24
    rucin_
    Poziom 21  

To jak to jest wkońcu??

0
  • #23 06 Lut 2010 19:26
    Lzep
    Poziom 39  

To może napisz w końcu, po co chcesz to łączyć, bo ja od początku tematu nie wiem jaki jest jego sens ? W zasadzie uważam, ze jest bez sensu - w PC masz kilka odbiorników zasilania z linii 12V, więc po jakiego diabła chcesz to łączyć ?

0
  • #24 06 Lut 2010 19:38
    rucin_
    Poziom 21  

Potrzebuje kolo 40 amper do wzmacniacza samochodowego.I pewno będziecie mi mówić że to zły pomysł ale mój kolega tak ma i jest ok.
    A dlatego samochodowy do domu bo czasem będzie w samochodzie/ciągniku.

0
  • #25 06 Lut 2010 19:47
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

OMG!

To jak potrzebujesz 1 linię, to wybebesz filtry i w zasadzie wszystko łącznie z prostownikiem 12V. Daj mocniejsze diody, obowiązkowo szybkie Shottkiego. Zbuduj pojedynczy filtr na prąd jakiego oczekujesz i możesz działać. Jaki to wzmacniacz?

0
  • #26 06 Lut 2010 20:35
    WojtasJD

Wojtek(KeFir) napisał:
    Oczywiście, że jest transformator! To jest przetwornica typu Fly-back. Analizując tabliczkę, która dał DriverMSG.

Po czym dokładnie stwierdziłeś, że to 'Fly-back'?

Wojtek(KeFir) napisał:

Mamy tutaj transformator, i prostownik, który wytrzyma 80A prądu. Do niego jest podłączone 6 zestawów filtrów, każdy z nich jest w stanie odfiltrować napięcie przy prądach podanych. [...] Bierze się to stąd, że cewki na prąd 80A były by bardzo duże. I łatwiej jest dać 6 sztuk, na 20A niż 1 na 80.

Ponownie - skąd wiesz, że tam na +12V jest 6 zestawów filtrów a nie np. jeden czy nawet dwa?

Wojtek(KeFir) napisał:
    Dać się da. Tu się o filtry rozchodzi. Nie wiem jak się zachowają moduły filtrów łączonych równolegle. Zależy czy są to filtry typu "pi" czy "T". No i od ostrości filtrowania. Ale najczęściej siedzi tam 12db/oct. Są to klasyczne filtry dolnoprzepustowe. Takie jak w zwrotnicach głośnikowych.

12dB/oct.; zwrotnice głośnikowe... - ciekawe - jak byłbyś łaskaw podać źródło tych info.

rucin_ napisał:
    Czy one są tak jakby złączone tylko mają kilka wyjść żeby ograniczyć prąd na kablach.

IMHO jedna z sensowniejszych wypowiedzi w tym temacie (autor sobie sam odpowiedział) - jednak aby mieć pewność przydałoby się spojrzeć na laminat z elementami tego zasilacza.

0
  • #27 06 Lut 2010 20:45
    rucin_
    Poziom 21  

No i takiej odp oczekiwalem.
    Ale teraz tak sa zasilacze z niby kilkoma liniami zasilania i jest taki przełącznik wszystkie linie razem/i osobno.
    I teraz tak jak to będzie bez tego przełącznika?Bo jak to są z jednego i tak żródła to myślę ze nic się nie stanie co??jak je złącze.Tylko te jakieś filtry czy bendą mogły razem współpracować?

Dodano po 2 [minuty]:

Hm jaki wzmacniacz będzie to prawdopodobnie car power 2/400 czy 2/200 model nie wiem dokładnie w każdym bądź razie będzie 400 wat rms.Ale nie muszę wykorzystywać go w pełni.

0
  • #28 06 Lut 2010 21:46
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Z tego co miałem styczność z zasilaczami, to są tam zastosowane przetwornice ze sprzężeniem zwrotnym.

Odniosłem się do obrazka, załączonego przez Drivera, co zresztą napisałem. Oczywiście, co producent, to konstrukcja może być inna.

Co do ostatniego akapitu, cewki i kondensatory filtrów wyjściowych tworzą filtry dolnoprzepustowe. Kondensatory zaś oprócz tej funkcji gromadzą energię. Jako, że schemat połączeń jest identyczny, można obliczać częstotliwość odcięcia, nachylenie cha-ki, tłumienność.

1
  • #29 06 Lut 2010 22:57
    rucin_
    Poziom 21  

No to jak to zrobić?? Mogę połączyć plusami te linie 12v?

0
  • #30 07 Lut 2010 01:20
    WojtasJD

Wojtek(KeFir) napisał:
    Z tego co miałem styczność z zasilaczami, to są tam zastosowane przetwornice ze sprzężeniem zwrotnym.

W celu utrzymania napięć wyjściowych trudno by było się obyć bez sprzężenia...

Określenie topologii przetwornicy na podstawie etykiety bez spojrzenia na budowę, schemat wg mnie to loteria, lanie wody :D; można wstępnie strzelić patrząc na moc.

FlyBack - zgadza się jest tam i zajmuje się 'wytwarzaniem' +5Vsb oraz - być może - napięcia pomocniczego na potrzeby kontrolera PWM drugiej dużej przetwornicy.

Duża przetwornica (+3V3, +5V, +12V1...) to zapewne forward - strzelam, że dwu-tranzystorowy.

Autora interesuje 12V i w tym CM RS-620-ASAA-A1 są: 12V1/19A + 12V2/19A + 12V3/19A - obstawiam na tej linii jak to piszesz jeden filtr :wink: - za fitrem jest rozgałęzienie na trzy linie poprzez niskoomowe rezystory na których monitor napięć wyjściowych śledzi prąd (OCP - Over Current Protection).
    Skoro nie ma funkcji w stylu SPLIT | COMBINE, nie można dostać się do wnętrza zasilacza (gwarancja) to nie widzę przeciwwskazań by wszystkie przewody +12V połączyć i pociągnąć te ~ 40A.

0