Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwie karty sieciowe, AP i modem ADSL 2+2

04 Lut 2010 20:14 5978 40
  • Poziom 9  
    Witam

Po pierwsze przywitam się na forum, często zaglądam ale jakoś nie mam czasu na udzielanie się w tematach.

Do rzeczy.

Posiadam komputer stacjonarny z dwiema kartami sieciowymi (zintegrowane).
    Mam internet od lokalnego usługodawcy w formie pppoe ADSL (zmienne IP). Oczywiście wszystko śmiga, modem podłączony do kompa siecióweczką.

No właśnie do rzeczy, dostałem w spadku dwie rzeczy Acces Pointa (Edimax EW 7209APg i laptopa.
    Podłączyłem AP do drugiego wyjścia sieciowego w komputerze, pod pierwszy podłączony jest modem.

No i teraz zaczynają się schody.
    Po pierwsze - czy jest możliwość tak skonfigurować aby modem i AP zadziałały razem tworząc sieć bezprzewodową z udostępnieniem internetu dla laptopa?

Z routerem to nie ma problemu, ale czy potrzebny jest router, może jest rozwiązanie na ten problem.

Pozdrawiam
    Darek
  • Poziom 22  
    To zależy jaki modem masz powinno to wyglądać tak: adsl-modem(router) skrętka-ap(edimax)- kompy po lanie i wifi
  • Poziom 9  
    modem nie ma routera,

Od początku: dwie karty sieciowe, modem (bez routera) oraz AP.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    sleep10 napisał:
    modem nie ma routera,

Od początku: dwie karty sieciowe, modem (bez routera) oraz AP.

W komputerze należy skonfigurować udostępnianie połączenia. Po jego prawidłowym skonfigurowaniu na drugiej karcie sieciowej będzie dostępny internet. Czy podepniesz tam inny komputer, czy też AP i dalej puścisz sygnał przez WiFi to nie ma znaczenia.
  • Poziom 9  
    hmm ale na której karcie sieciowej- tam gdzie modem podłączony - tam mam automatyczne przydzielanie IP, na drugiej karcie gdzie jest podpięty AP takie chopki mi wychodzą - nie moge nic zrobic

Wklej zdjęcie według tej instrukcji: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html
    Susan
  • Poziom 21  
    Udostępniasz to połączenie sieciowe które dostarcza Ci internet (tam gdzie masz skonfigurowane PPPoE. W nim wskazujesz drugie połaczenie sieciowe (druga kartę sieciową). System po tym fakcie oznajmi Ci jakie adresy IP zmienił dla drugiej karty sieciowej. W tej samej podsieci konfigurujesz AP i ustawiasz w nim pozostałe parametry WiFi. W laptopie również ustawiasz tę samą podsieć i internet chodzi.
    NP.
    Karta sieciowa 1 - podpięty net - ip przydzielone przez ISP
    Karta sieciowa 2 - podpięty AP - IP np. 192.168.0.1
    AP - IP 192.168.0.2
    Laptop - IP 192.168.0.3, brama 192.168.0.1, dns 192.168.0.1
  • Poziom 9  
    jest maly problem - modem ma ip 192.168.1.1 i pierwsza karta sieciowa ma obecnie 192.168.1.2

druga karta siecioawa ma 192.168.2.10 a AP ma 192.168.2.1
    gdy zminie drugą karte na 192.168.1.3 nie dziala AP.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    sleep10 napisał:
    jest maly problem - modem ma ip 192.168.1.1 i pierwsza karta sieciowa ma obecnie 192.168.1.2

druga karta siecioawa ma 192.168.2.10 a AP ma 192.168.2.1
    gdy zminie drugą karte na 192.168.1.3 nie dziala AP.

Pozdrawiam

Podałem Ci tylko przykład adresów. U Ciebie powinno wyglądać to tak:
    Modem - 192.168.1.1
    Pierwsza karta - 192.168.1.2 (tu wpięty modem).
    Druga karta - 192.168.2.10
    AP - 192.168.2.1
    Laptop - 192.168.2.2 (brama w tym przypadku to 192.168.2.10)
    Oczywiście internet będzie na laptopie tylko przy włączonym komputerze.
  • Poziom 9  
    uff - po kolei:

obecnie:
    modem 192.168.1.1 i karta 192.168.1.2
    karta druga: 192.168.2.3
    AP 192.168.2.4
    Laptop 192.168.2.5, maska, brama domyslna 192.168.2.3

Nastepnie wchodze na pierwsza karte i udostepniam internet, tylko tam mam problem
    co wybrac mam dwie opcje - karty drugiej i bezprzwodowej.

Pozdrawiam

aha, jeszcze jedna sprawa - wbijam na piersza kart, udostpniam, jako lokalna - ustawienia Http itp, jaki mam wpisac IP.
  • Poziom 21  
    sleep10 napisał:
    uff - po kolei:

obecnie:
    AP 192.168.2.4

Nastepnie wchodze na pierwsza karte i udostepniam internet, tylko tam mam problem

Pozdrawiam

Tak, jak jest tam napisane, musisz z tej listy wybrać połączenie, czyli kartę nr 2. Windows pewnie coś tam pomarudzi, że zmieni IP automatycznie dla tej karty.
  • Poziom 9  
    as-max napisał:
    sleep10 napisał:
    uff - po kolei:

obecnie:
    AP 192.168.2.4

Pozdrawiam

Tak, jak jest tam napisane, musisz z tej listy wybrać połączenie, czyli kartę nr 2. Windows pewnie coś tam pomarudzi, że zmieni IP automatycznie dla tej karty.

no chyba powoli dojdziemy do finiszu ale :
    aha, jeszcze jedna sprawa - wbijam na piersza kart, udostpniam, jako lokalna - ustawienia Http itp, jaki mam wpisac IP przy udostepnianiu roznych uslug, rozumiem ze laptopa ?

oki doki poszło - widze teraz teraz mam dwa ip 192.186.2.4 i 169.254.162.153 ale i tak nie widzi druga port karty Internetu ?
  • Poziom 21  
    Tego nie konfigurujesz. Rozumiem, że masz na myśli to:
  • Poziom 9  
    [quote="as-max"]Tego nie konfigurujesz. Rozumiem, że masz na myśli to:

oki doki poszło - widze teraz teraz mam dwa ip 192.186.2.4 i 169.254.162.153 ale i tak nie widzi drugi port karty sieciowej - Internetu ?

tak dokładnie tam nic nie ruszam - rozumiem

a tak to w tej chwili wygląda:

i nie moge wejsc do panelu AP

Wklej zdjęcia według tej instrukcji: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html
    Susan
  • Poziom 21  
    Jeśli sieć pomiędzy komputerem a AP to ta identyfikowana jako publiczna to spróbuj ja zmienić na domową. Jeśli oba komputery są w tej samej podsieci, to powinny odpowiadać na pingi. W komputerze, który udostępnia internet wyłącz połączenie sieci bezprzewodowej, tak aby ten komputer nie łączył się czasami z AP bez przewodowo.
  • Poziom 9  
    as-max napisał:
    Jeśli sieć pomiędzy komputerem a AP to ta identyfikowana jako publiczna to spróbuj ja zmienić na domową. Jeśli oba komputery są w tej samej podsieci, to powinny odpowiadać na pingi. W komputerze, który udostępnia internet wyłącz połączenie sieci bezprzewodowej, tak aby ten komputer nie łączył się czasami z AP bez przewodowo.

nie sieć nie zidentyfikowana to druga karta sieciowa, domowa to AP, z niewiadomych powodów AP i druga karta sieciowa nie chcą się połączyć.

Reasumując: połączenie lokalne 2 - siec domowa, ip 192.168.1.2, to umownie pierwsza karta sieciowa, do niej podpięty jest modem (ip 192.168.1.1)
    Połączenie lokalne to druga karta sieciowa, tzw sieć publiczna nie zidentyfikowana (ip 192.168.2.3) a wifi siec domowa to AP 192.168.2.2 - normalnie czary mary.
    Normalnie siec działa, laptop widzi komp. stacjonarny, pliki można przegrywać, dodam że na stacjonarnym i laptopie win 7 64 bit. Szczerze mówiąc to ciężko jest usunąć sieci, normalnie obłęd. Idę spać, nie da rady.

Pozdrawiam

edit: już miałem odejść od kompa, myślę sprawdzę co i jak w menadzerze urządzeń a tam zonk - co to jest ?

punkt 1 i 4 ? a najlepsze jest to że nie mam nic podłączone pod USB.

Wklej zdjęcia według tej instrukcji: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html
    Popraw też pisownię we wszystkich swoich postach. To jest ostatnia prośba.
    Susan
  • Poziom 21  
    AP ma być podłączony kablem do drugiej karty sieciowej a nie po przez WiFi.
    Do AP bezprzewodowo ma być podłączony laptop. We właściwościach sieci wyłącz kartę WiFi, bo przecież ona w tej konfiguracji nie jest Ci potrzebna. Ustaw to tak:
    Internet --> modem --> karta sieciowa 1 --> Komputer 1 --> karta sieciowa 2 --> kablem AP --> bezprzewodowo laptop
    karta sieciowa 1 - włączone udostępnianie na kartę sieciową 2
    karta sieciowa 2 - 192.168.2.1
    AP - 192.168.2.2
    Laptop - 192.168.2.3, brama, dns: 192.168.2.1
    Rozumiem, że pisząc w pierwszym poście dwie karty sieciowe miałeś ma myśli dwa fizyczne wejścia Lan w Twoim komputerze. Do jednej podpięty jest modem a do drugiej podepniesz kablem AP.
  • Poziom 9  
    dokładnie - mam dwie karty sieciowe lanowe w komputerze stacjonarnym.

Do pierwszej jest podłączony modem przez kabel sieciowy do drugiej AP również kablem sieciowym.

aha ale z tego co pamiętam mam chyba (nie pamietam) na plycie mozliwosc podłączenia Wifi) do odbioru sygnalu z zewnątrz. faktycznie mam i tu pewnie sie coś gryzie zupełnie o tym zapomnialem.

Tak wygląda:
    http://pclab.pl/art20908.html
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    sleep10 napisał:
    dokładnie - mam dwie karty sieciowe lanowe w komputerze stacjonarnym.

Do pierwszej jest podłączony modem przez kabel sieciowy do drugiej AP również kablem sieciowym.

aha ale z tego co pamiętam mam chyba (nie pamietam) na plycie mozliwosc podłączenia Wifi) do odbioru sygnalu z zewnątrz. faktycznie mam i tu pewnie sie coś gryzie zupełnie o tym zapomnialem.

Tak wygląda:
    http://pclab.pl/art20908.html

Wyłącz tę kartę WiFi we właściwościach sieci. Z tego co widzę płyta ta ma zintegrowaną kartę WiFi - wystarczy do niej podłączyć antenkę aby poprawić zasięg. Z tego co przesłałeś widać, że ta karta WiFi jest podłączona do jakiegoś urządzenia - pewnie Twój AP a przecież ona ma być podpięty do portu LAN i w ten sposób ma się łączyć z komputerem.
  • Poziom 9  
    wyłączyłem port kartę Wifi w komputerze (stacjonarną), pozmieniałem IP AP i drugiej karty

W chwili obecnej tak to wygląda:
    Pierwsza: 192.168.1.2
    Domyślna: 192.168.1.1

Druga 192.168.1.7
    Domyslna 192.168.1.2
    AP jest na 192.168.1.4 - panel adminisytracyjny

Pokazuje jako sieć niezidentyfikowana Publiczna

Niestety nie działa, w momencie kiedy che udostępnić połączenie (tylko nie wiem po co skoro są sieci w tych samych przdziałach IP) dzieją sie niezłe chpoki, dziwne ip jest przydzielone drugiej karcie.

Nie mam mozliwosci wyboru co mam udostepnic.
    tu było zdjęcie

Jakies pomysły na wieczór ?

dodam jeszcze ze przy takich aparametrach widzie dwie siecie siec i scie5 sprzezone w grupę domową
  • Poziom 21  
    Drugiej karcie daj inna podsieć, tak samo dla AP i tego Laptopa. Powiedzmy 192.168.2.1.
    lub tak, jak pokazałem na filmiku, co prawda tutaj udostępniam wifi przez lan ale zasada jest ta sama:

Link

Dodam, że u mnie interfejs WiFi ma IP 192.168.1.11
  • Poziom 9  
    ok sprawa wygląda tak
    druga 192.168.2.2
    domyślna 192.168.2.1

podgląd na sieć:

ale martwi mnie jedna rzecz nie widzi AP - sieć na laptopie widoczna
    192.168.2.2

reasumując sieć działa ale nie mogę internetu udostępnić próbowałem twoim sposobem, niestety, nie da rady.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    dzięki as-max za poświęcony cenny czas, odpuszczę sobie AP, kupię router będzie łatwiej przy konfiguracji.

Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Po kolei, bo już nie wiem jak jaśniej to przedstawić.
    Karta 1 - IP: 192.168.1.2 - na tej karcie zaznaczasz udostępnienie
    Karta 2 - Dajesz jej IP: 192.168.2.1
    AP - nadajesz mu IP 192.168.2.2 wpisujesz bramę 192.168.2.1 i wyłączasz DHCP - Ustawiasz w tryb AP i łączysz kablem do karty 2
    Laptop - nadajesz mu IP 192.168.2.3 wpisujesz bramę 192.168.2.1 i DNS 192.168.2.1
    Jeśli Laptop w tej konfiguracji podłączysz z komputerem LAN-LAN kablem skrosowanym (bez użycia AP) to internet będziesz miał w laptopie.
    Jeśli laptop łączysz po przez AP to te parametry wpisujesz w jego kartę WiFi.
    Nie bawiłem się z podłączaniem tego przez AP ale tak, jak to pokazane na filmie to internet miałem w dwóch komputerach bez problemu. Z AP też nie powinno być problemu.
  • Poziom 9  
    oki doki ostatni raz.

Tak wygląda połączenie na pierwszej karcie sieciowej, do niej podpięty jest modem.
    192.168.1.3
    192.168.1.1

AP nie jest podłączony w tym momencie, klikam na udostępnianie:

pojawia się takie okno:

i nasuwa się pytanie mam to zaakceptować?

na razie klikam nie, podłączyłem AP do drugiej karty sieciowej
    parametry karty:
    IP 192.168.2.1
    Brama 192.168.2.2 (na tym można wejść do administracji AP)

ma dwie sieci, jedna jest z modemem druga z AP
    dalej, laptop ma ustawienia:

Ip 192.168.2.3
    Brama 192.168.2.2

działa, pliki udostępnione, można słuchać muzyki ale nie można przeglądać internetu.

No właśnie co dalej, nie mam już pomysłów, problem tkwi w udostępnianiu przez pierwszą kartę internetu, połączenia internetowego dla AP i podanie go dalej do laptopa.

Oki dalej - udostępnienie połączeń internetowych z pierwszej karty (ale już wiem że to nie wyjdzie, z automatu do drugiej karty będzie przypisany dziwny adres IP 192.168.137.1 i dalej już nie wiem co robić.

Pozdrawiam

PS - dodam jeszcze jak wygląda AP "od środka" takie są ustawienia:

• Poziom 21  
    Przeczytaj jeszcze raz uważnie poprzednią moja wiadomość.
    Karta 2 ma ustawienia:
    IP 192.168.2.1 (nie ma tu wpisanej żadnej bramy, bo nie trzeba)
    Laptop ma ustawienia:
    IP: 192.168.2.3, brama: 192.168.2.1, dns: 192.168.2.1
    AP ma ustawienia:
    IP: 192.168.2.2 brama (gateway): 192.168.2.1

To karta 2 w komputerze jest dla pozostałych urządzeń bramą do internetu bo to do niej wpinasz AP
  • Poziom 9  
    uff dzięki, wiesz w czym był problem, ano w tym że nie pisałeś nic wcześniej o ustawieniach w panelu administracyjnym AP wiesz dla laika trzeba wyjaśnić krok po kroku:

Czyli ustawiamy na pierwszej karcie:

IP 192.168.1.2
    Bramka 192.168.1.1

udostępniamy połączenia internetowe, wyskoczę dziwne adresy IP, akceptujemy.
    Przechodzimy do drugiej karty, czyścimy dziwny IP, adres wpisujemy 192.168.2.1
    bez bramki

Wchodzimy do panelu administracyjnego Acces Point - w moim przypadku 192.16.2.2
    katalog system utlility, Management IP wpisujemy adres AP oraz Gateway Address :192.168.2.1 czyli adres karty sieciowej.

Uff internet działa, ale lan (sieć nie).
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Jeśli sieć jest identyfikowana jako publiczna to mogą być ograniczenia we wzajemnej widoczności. Jeśli sieć da się zmienić na domową powinno być ok. W przeciwnym wypadku należy wprowadzić takie same ustawienia sieci publicznej jak w przypadku sieci domowej.
  • Poziom 9  
    tak tak właśnie to czynie, jeszcze raz śliczne dzięki za pomoc. Jak nic należy się pivko.
    Pozdrawiam