Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regularne wymiany w aucie

granitowy 04 Lut 2010 20:15 1859 5
  • #1 04 Lut 2010 20:15
    granitowy
    Poziom 8  

Witam!
    Od niedawna jestem posiadaczem prawa jazdy a od paru dni Gofa IV 1.6 99r.
    Nigdy nie interesowałem się za bardzo autami, ale mam zamiar dbać o swój samochód należycie ;). I tu pojawia się problem. Chcę dokładnie dowiedzieć się co powinienem wymieniać i co jaki czas. Wiem, że olej silnikowy mniej więcej co 10,000 Km.

0 5
  • Sklep HeluKabel
  • #2 04 Lut 2010 20:31
    Jarosx9
    Poziom 35  

Wymieniać trzeba prawie wszystko - w zależności od stanu i zużycia. Uniwersalna porada:

Zacznij od rozrządu (w zależności od przebiegu bo stan ciężko stwierdzić na oko), napinacze, pompa wodna (przebieg i przy okazji rozrządu)
    Sprawdź: inne paski, tarcze, klocki (ogólnie hamulce), linki (ręczny itp.), elementy metalowo gumowe zawieszenia (np. przy wahaczach), amortyzatory, filtr powietrza, filtr powietrza do kabiny (tzw. przeciwpyłkowy), pióra wycieraczek, płyn hamulcowy, wspomagania, olej w skrzyni biegów (ale tu może być dożywotnio - zapytaj w serwisie albo instrukcji obsługi), przewody hamulcowe (zwłaszcza ta elastyczne łączniki), opony i miliard innych rzeczy o których pewnie zapomniałem.

W dziesięciolatku i starszym to już na wszystko należy zwracać uwagę. Generalnie wszystko co gumowe się starzeje w miarę szybko (i w dodatku jak się porusza).

PS. Rzeczy które się wymienia w zależności od przebiegu/czasu powinieneś mieć wyszczególnione w instrukcji obsługi.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 13 Lut 2010 20:11
    qaz43
    Poziom 11  

Warto sprawdzić czy nie ma żadnych wycieków oleju z silnika, kontrolować poziom oleju. W zależności od przebiegu warto wiedzieć jaki olej wlać. Moim zdaniem koło 150tys. km warto zmienić na półsyntetyk, choć nie jest to żadna reguła.

0
  • #4 17 Lut 2010 16:42
    Drapek_skate
    Poziom 13  

na bieżąco powinieneś wymieniać:
    olej + filtr oleju - co 10 000km
    filtr powietrza + filtr kabinowy + filtra paliwa - co 10 000km
    rozrząd (pasek, rolka, napinacz, pompa wody) - 60 000km
    świece + przewody - co 40 000km (no chyba że padną szybciej bo wszystko zależy co kupujesz)

amortyzatory, tulejki, klocki hamulcowe, szczęki i inne rzeczy (uszczelki, simering'i) wymienia się gdy stare dadzą już znać o końcu ich żywotu w aucie. Tak jak już napisałem wcześniej - wszystko zależy od tego co kupujesz - np. kupisz dobre klocki hamulcowe to przelatasz 50tys km, kupisz słabe to przelatasz na nich 30tys.km. Z amortyzatorami i tulejkami podobnie.

0
  • #5 04 Mar 2010 00:11
    mortalbird
    Poziom 15  

na bieżąco powinieneś wymieniać:
    olej + filtr oleju - co 10 000km i raz w tygodniu sprawdz poziom
    filtr powietrza co10.000
    filtra paliwa - co 20-25 000km przedewszystkim zprzed zimą
    rozrząd (pasek, rolka, napinacz, pompa wody) - 60 000km
    świece + przewody - co 40 000km
    pilnuj poziomu plynu chłodzacego tez raz w tyg
    do reszty dojdziesz sam cos ci stuknie puknie zobacz sobie podwinduj autko i zobacz co to auto nie gryzie poszukasz na necie i sam sobie poradzisz z duzoma zeczami typu hamulce zawieszenie i takie tam
    pozdrawiam i miłej zabawy zycze

0
  • #6 07 Kwi 2010 21:05
    slaw00000
    Użytkownik obserwowany

swiece co 15tys km nie co 40 000 nie sluchaj glupot

0