Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć: Zalmana 9700 NT(4- pin) z Fan Mate 2 (3-pin)

Brylant_88_ 04 Lut 2010 22:32 3237 2
  • #1 04 Lut 2010 22:32
    Brylant_88_
    Poziom 9  

Witam! Posiadam cooler na procesor Zalmana CNPS9700 NT z 4- pinową wtyczką. Płyta główna to Asus P5W również z gniazdem 4- pinowym. Posiadam problem tego rodzaju: Przed aktualizacją biosu do wersji z: 06/17/09 miałem możliwość za pomocą opcji w Biosie, zmiany obrotów wentylatora, którą to możliwość mam również po aktualizacji, z tym, że po aktualizacji wentylator kręci się na maksymalnych obrotach i zmiany w Biosie nie robią na nim żadnego wrażenia(przed Aktualizacją wszystko chodziło jak należy) dodam również że aktualizacja jest poprawnie przeprowadzona. Zrezygnowany wpadłem na pomysł kupna regulatora obrotów Fan Mate 2, ale moja radość nie trwałą długo, bo tylko do czasu aż napotkałem problem typu niepasujących do siebie wtyczki 4- pinowej wentylatora i 3 pinowego z kolei gniazda regulatora obrotów. Wiem, że nie ma problemu z podpięciem 3- pinowej wtyczki i 4- pinowego gniazda na płycie, ale ten problem pojawia się podczas połączenia wentylatora z regulatorem... zatem czy jest jakaś przejściówka z 4pin na 3 pin?? czy można to rozwiązać w inny sposób, choćby poprzez pominiecie kabelka odpowiedzialnego za PWN?? jeżeli tak to czekam na sugestie i z góry dziękuje.

Tak wygląda moje podpięcie wentylatora bezpośrednio do płyty głównej (od lewej: niebieski, zielony, żółty, czarny)

Po lewej 4-pin Wentylatora po prawej 3 pin regulatora:

0 2
  • Pomocny post
    #2 05 Lut 2010 11:05
    Karaczan
    Poziom 39  

Musisz np. nożykiem tapeciarskim odciąć zewnętrzną obudowe wtyczki, najlepiej zostawiając tylko klucz.
    I podłączyć ;)
    Sprawdź PWM SpeedFan'em spod Windows'a. Może masz uszkodzoną płytę?
    Ewentualnie sprawdź wentylator na innych zlączach PWM jesli wystepują na płycie.
    Może być cos nie tak w BIOS-ie i inzynierowie pomylili wyjścia ;)
    Miałem podobnie na płycie Foxconn, były 2 wyjscia z PWM, ale BIOS umiał sterować tylko jednym (2gi działał dopiero ze SpeedFanem).

0
  • #3 10 Sie 2013 19:43
    Brylant_88_
    Poziom 9  

Dziękuje za wskazówki. Problem rozwiązany.

0