Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2 wzmacniacze i jedna para kolumn

04 Lut 2010 23:47 14750 20
  • Poziom 9  
    Witam, potrzebuje jakiegoś pomysłu jak wykonać następującą rzecz. Mianowicie posiadam dwa wzmacniacze i jedna parę kolumn, zależy mi na tym aby móc przełączać kolumny, raz do wzmacniacza nr.1 raz do nr.2, w taki sposób aby kolumny w danym momencie były podłączone tylko pod jeden z nich. Szukałem w internecie jakiegoś selektora/przełącznika sygnału, ale nic co by mi odpowiadało nie znalazłem. Dołączam rysunek, mam nadzieje że wiecie co mam na myśli.

• Relpol przekaźniki
  • Poziom 18  
    A po co CI dwa wzmacniacze pod dwie kolumny? Co to ma na celu? Jaki efekt chcesz tym uzyskać?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 35  
    Zbuduj sobie na przekaźnikach taki przełącznik, chociaż zgadzam się z kolegą powyżej i nie widzę sensu takich akrobacji.
  • Poziom 26  
    W pełni zgadzam się z przedmówcami. Napisz jakie masz kolumny i wzmacniacze. Wybierz ten lepszy i na nim słuchaj. A drugi sprzedaj albo zrób sobie zestaw w drugim pokoju ( oczywiście z innymi kolumnami ). Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Z tego co widzę chcesz z mostkować każdy wzmacniacz, czyżby był za słaby do kolumn ?

Nie w każdym da radę tak zrobić, wiąże się to z prawdopodobieństwem spalenia końca mocy .

Co to za wzmacniacze ? Podaj konkretnie markę i model .
  • Poziom 21  
    Jeżeli wzmacniacze osobno są za słabe to możesz je zmostkować, albo sprzedać i kupić jeden mocniejszy :)

bibi717 napisał:
    Jeżeli wzmacniacze osobno są za słabe to możesz je zmostkować

Kolega Autor zadając pytanie dość jasno określił swą wiedzę "w tym temacie", czy proponowanie mu "w ciemno" mostkowania wzmacniaczy na pewno jest celowe?
    No i czy jest bezpieczne - nie znając ani typu wzmacniaczy, ani kolumn - ich parametrów...
    Na koniec jeszcze jedno - czy w ogóle Autor cierpi na; "za mało mocy"? Może ma inne przesłanki chcąc wykonać takie połączenie?

Moderowany przez dj-MatyAS:

Regulamin p.12
    Ostrzeżenie.

• Poziom 23  
    a Dlaczego chcesz podłączyc 2 Wzmacniacze pod jeden zestaw? chodzi o to ze jeden wzmacniacz jest nie wykorzystany czy o co? bo nie bardzo roumiem do czego bijesz z tym pytaniem..
  • Poziom 18  
    Aby tak podłączyć to według mne najprościej było by jakby "rozdwojenie" każdego z kabelków kolumny i podłączenie wszystkiego podwójnie. Tylko nie wiem czy nic by się nie uszkodziło gdy byłby włączony jeden wzmacniacz a drugi by pracował. Można też pokombinować z jakimiś przełącznikami.
    Moderowany przez Grzegorz Markowski:

Ostatnie zdanie jest napisane z sensem. Czerwony fragment nie.
    GM

• Poziom 29  
    Jeśli wzmacniacze mają odłączane wyjścia głośnikowe przez przekaźniki to można tak zrobić. Pod warunkiem oczywiście że nie będą obydwa włączane naraz.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 30  
    Potrzebny będzie przełącznik na dwupozycyjnym, dwubiegunowym przekaźniku, wytrzymały prądowo (najlepiej z pozłacanymi stykami) np. Releco C5-A28/DC 24V, jakiś mały zasilacz 24V DC, przełącznik - WSZYSTKO RAZY DWA.
    To jeszcze może być przydatne:

2 wzmacniacze i jedna para kolumn 2 wzmacniacze i jedna para kolumn

Kolega wie lepiej czego oczekuje Autor?
    W takim razie proszę chociaż zamieścić zdjęcia na serwerze Elektrody, tak jak być zamieszczone powinny.
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 9  
    Witam ponownie, nie było mnie dość długo. Mówiąc o dwóch wzmacniaczach trochę to uprościłem, ale zasada jest ta sama. Miałem na myśli wieże Sony CMT-GS10 i amplituner YAMAHA RX-330. Po pierwsze nie brakuje mi mocy, chodziło mi o zupełnie o coś innego. Może wyda się to dziwne, ale chciałbym się przełączać między kolumnami. W dzień do słuchania używam YAMAHY, ale w nocy jej transformator głośno burczy i wtedy przerzucam się na Sony, która zresztą ułatwia życie bo ma pilot. Właśnie po to jest mi potrzebny jakiś "selektror" aby ciągle nie przełączać kolumn raz do jednego, raz do drugiego . Bardzo fajny pomysł ma Dani66 <<-- a nie dało by się tego zrobić bez przekaźnika na samych przełącznikach. Dziękuje wszystkim za zainteresowanie tematem. Pozdrawiam.

A tak jeszcze mam takie pytanie w/w YAMAHA. ona ma 4 wyjścia na kolumny. Z przodu ma selektor na kolumny A+B. No i teraz pytania:
    1. Tzn. że każda podłączona kolumna ma swoją końcówkę mocy?
    2. Czy jak by zmostkować wyjścia kolumn A i B to uzyskało by się większą moc?
    3. Czy po prostu podłączenie dodatkowej pary kolumn odbywa się równolegle, i wszystkie 4 kolumny grają na dwóch końcówkach mocy?
    Jak to jest??
  • Poziom 12  
    Głosniki z wyjścia B są lączone z równoleglke z wyjście A ( tez mam Yamahe) dlatego jakbys chciał podłączyc 4 kolumny to musza byc o dwukrotnie wiekszej impedancji. Z resztą z tyłu na obudowie pisze

Co do kolumn. Najprościej zastosować przełącznik ON-OFF-ON który ma trzy pary nóżek. Pod środkowe połączaszgłośniki a pod lewe i prawe kolejno jeden i drugi wmacniacz. Pomysł dla jednego głosnika, drugi taks amo. I wtedy sie przęącz miedzy jednaym a drugim wzmakiem, lub mozesz odłączyc kolumny. Najbardziej proste rozwiazanie. PRZEŁĄCZNIKI NAJLPEIEJ NA 250v/10a
  • Poziom 10  
    Mam nadzieję, że nie dostanę po uszach - ale w temacie jak najbardziej. Nie chciałem zakładać nowego tematu, bo problem praktycznie jest ten sam. Dodałem ogłoszenie dot. wykonania selektora - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1775932.html - mógłby mi ktoś na szybko sprawdzić, czy nie strzeliłem jakiejś gafy?

Przy okazji - dlaczego jest tego tak mało na rynku? Teoretycznie wystarczy puszka plastikowa, trochę kabli, 2 przełączniki i całość zlutować... Przeglądałem internet i same dziwne wynalazki, w cenach po kilkaset złotych (choć nie twierdzę, że wykonanie swojego własnego będzie kosztować 100PLN).

Urządzenie potrzebne jest mi i doraźnie i przyszłościowo. Doraźnie: bezpośrednie porównywanie zestawów kolumn, przyszłościowo - bo oprócz wzmacniacza na pewno kupię amplituner KD i chyba wolałbym nie wychodzić z pre-out dla kolumn przednich, a przełączać się między wzmacniaczem / amplitunerem za pomocą ów przełącznika.
  • Poziom 10  
    edison: dokładnie tak - z tym, ze pierwsze jest prawie idealne (nie ta ilość wejść i wyjść), a drugie niestety, ma dodatkowe elementy, które są mi zbędne...

Teoretycznie całość zamiast przełącznika 3-4 pozycyjnego można zastąpić dwoma hebelkami - do środkowych zacisków podpiąć tylko 'szynę' - pierwszy do wzmacniaczy WZ1-OFF-WZ2, dwa kolejne na 4 pary kolumn (z tym, ze trzeba uważać zęby dwa hebelki kolumnowe nie były w pozycji 'on' na raz, ze względu na impedancję - ale to mi nie przeszkadza, a same wzmacniacze są 'zabezpieczone').
  • Poziom 10  
    dj-MatyAS: dwa x dwa na każdy kanał? ;) nie musi być tanio - jak już pisałem, liczę się z wyższymi kosztami. Szkoda, że na ogłoszenie nikt się nie odezwał - stawka za godzinkę lutowania pewnie wyszłaby x 4 średnia etatowa ;)))

Nie wiem, czy nie wpadam w dziwactwo DIY - już myślałem o dołożeniu przechyłowych wskaźników, analizatorze opartym na http://sklep.avt.pl/p/pl/483064/analogowo-cyf...+widma+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html ... i jeszcze o wielu wielu innych rzeczach.

Nie mniej, chyba bardziej widziałbym zamiast podanych przez Ciebie przełączników:

Poczekam jeszcze tydzień i jeśli nikt się nie zgłosi, nie pozostanie mi nic innego, jak zrobić samemu bez przełącznika >2 pozycyjnego :(
  • Poziom 10  
    4 sekcje idealnie pasują pod stereo, bodaj min. 3A lub 5A dla 250V - to aż nadto. 3 sztuki tego hebelkowego dadzą to samo co przełącznik 4 pozycyjny i być może udałoby się nawet na 'wsuwki' to ładnie połączyć. środkowe złącza od 'off' wpiąć we wspólną szynę - może nawet zamontować w tym celu listwę montażową euro i śrubować wszystko - byłoby nawet bardziej rozwojowo (odseparować w przyszłości dodatkowo kanały, dołożyć coś jeszcze etc). W wersji 430mm (gdybym zbudował w obudowie którą można podłączyć na zestawie) wyszłoby max 1m dodatkowego kabla na kanał i (liczę na głos: banan zew. - banan wew. - przełącznik wzmacniacza - styk przełącznika - wyjście przełącznika - wyjście na listwę - wyjście z listwy - wejście na off przełącznika kolumn - styk przełącznika - wyjście z przełącznika - banan wejście - banan wyjście) 12 miejsc, gdzie mamy integracje fizyczną w kanał (x 2 dla 'zera') - pewnie nie da się tego w żaden sposób usłyszeć, ale audiofil dostałby zawału ;P