Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Google finansuje opracowanie energooszczędnych serwerowni

zonker 05 Lut 2010 00:00 1272 1
 • Google finansuje opracowanie energooszczędnych serwerowni

  Google Inc. przyznało dwuletni grant w wysokości 1 miliona dolarów na badania mające umożliwić redukcję zużycia energii w dużych internetowych centrach komputerowych. Jest to największy z grantów, którymi Google wsparło w tym tygodniu łącznie 12 projektów z kluczowych z punktu widzenia interesów firmy dziedzin. Ich łączna wartość wynosi 5,7 miliona dolarów.
  „ Centra danych projektowane są z myślą o najwyższym przewidywanym obciążeniu, przez większą część czasu pracują jednak na poziomie 20 do 50 procent maksimum. Zużycie energii przez serwery jest jednak mniej więcej stałe, bez względu na obciążenie pracą”
  Celem badań jest stworzenie architektury umożliwiającej przekazanie przetwarzania danych przez mniej aktywne serwery do innych i ich uśpienie – problemem jest dostęp do pamięci. We współczesnych konstrukcjach kontroler pamięci przez który przechodzą zapytania o dane jest częścią CPU, przez co jego wyłączenie uniemożliwia dostęp do niej. Propozycją rozwiązania tego problemu jest zapewnienie kontrolerowi niezależnego zasilania, co umożliwi mu normalne zarządzanie pamięcią, podczas gdy CPU pozostaje w uśpieniu.
  Ostatecznym celem badanych zmian ma być zmniejszenie zużycia energii przez serwery o 20 do 50 procent.
  Link