Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprzetowy "limiter" do sieci domowej?

05 Lut 2010 06:57 2917 13
  • Poziom 17  
    Witam.
    Przepraszam, za dziwny temat, ale juz nie wiem jak mam to nazwac. Szukalem na Google i innych serwisach, na nic nie wpadlem.
    Chodzi mi o to, ze mam router WRT54GS, ktory rozdziela internet z DSL na 6 komputerow. Mamy niepisana umowe, ze w dzien nie "szalejemy". Sa jednak osoby, ktore nie rozumieja tego. I teraz pytanie: jak mozna by najprosciej limitowac transfer (milo by bylo miec w tym opcje godzin)? Mam na mysli np. urzadzenie, ktore wczesniej ustawione mozna by wpinac pomiedzy router, a karte sieciowa komputera. Czytalem tez, ze istnieje nieoficjalny firmware do mojego routera, w ktorym jest taka funkcja, ale po zakupieniu doczytalem ze nie mam odpowiedniej wersji routera. Jakies sugestie?
  • Poziom 26  
    Temat - rzeka.
    Na początek poszukaj (również na Elektrodzie jest sporo) haseł takich jak "QoS" lub "Podział pasma".
    A poza tym to jakie możliwości możesz zaakceptować ? Bo skoro twój router nie nadaje się pod alternatywny soft (bo najprawdopodobniej jest to wersja "tańsza", okrojona na pamięci), to czy pogodzisz się z koniecznością zainwestowania w inne urządzenie ? A co sądzisz o postawieniu komputerka z Linuxem w funkcji routera ?
  • Poziom 26  
    Pomyśl o: Routerboard 450G licencja Level 4

Fajne urządzenie, prosta obsługa, konfigurację podziału pasma można znaleźć na necie :-)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    Dokladnie to wolal bym zeby to dzialalo tak:
    np. Port1 (lub IP/MAC); wszystkie dni tygodnia; godzina 7:00am - 0:00; upload 128kbps; download 256kbps.
    Wersja mojego Routera to 7, takze alternatywny firmware nie pojdzie. Czy w Tomato da sie cos takiego zrobic? Na obrazkach tego nie widac. W swoim routerze tez mam Qos, ale bardzo ubogi.
    GladiroR - Nie bardzo widze jak "Routerboard 450G licencja Level 4" dziala. Na ich stronie nie ma za wiele informacji.
    Magister_123 - Myslalem o tym kiedys, ale to jest inwestycja. Nie mam na to w tej chwili za bardzo czasu ani pieniedzy (bo musial bym kupic do tego celu komputer - jak najmniejszy, np mini ITX). Przyjdzie czas to sie w to pobawie, bo przyznam ze jestem bardzo zainteresowany.
    Jesli Tomato ma to, czego potrzebuje to kupie na eBayu uzywany router we wczesniejszej wersji.
  • Poziom 17  
    No to chyba sprawa zalatwiona. Jeszcze jedno. Czy tomato jest tak samo stabilny jak oryginalny software? Wybralem firme linksys, bo dziala bez zadnego zarzutu, wszystkie inne routery jakie do tej pory mialem zawodzily mnie. Ten chodzi miesiacami bez potrzeby resetowania.
    Poczekam jeszcze z tydzien i jesli nikt nie doda juz nic ciekawego temat zamykam.

Susan napisał:
    Jeżeli masz router WRT54GS w wersji od 1.0 do 4.0 to możesz wgrać alternatywne oprogramowanie. Wersje od 5.0 już nie mają takiej możliwości. Sprawdź wersję swojego urządzenia, oznaczenie znajdziesz z tyłu.

Każdy router, do którego można wgrać alternatywne oprogramowanie będzie miał funkcjonalność "sprzętowego limitera". Linksys WRT54GL lub Ovislink WL-1600GL są dobrym wyborem, bo jest dostępne Tomato 1.28 w polskiej wersji językowej obsługujące te urządzenia. Być może masz wczesną wersję WRT54GS i obejdzie się bez dodatkowych wydatków.

A mozesz mi powiedziec skad wziasc Tomato 1.28? Najwyzsza wersja jaka znalazlem jest 1.27 (nie musi byc po polsku). Poza tym zamierzam kupic router WRT54GS w wersji od 1.0 do 3.0 (najbardziej wolal bym 3.0 - najlepiej wyposazony). Czy na nim firmware Tomato bedzie dzialal tak samo dobrze jak na poleconym przez ciebie WRT54GL, lub Ovislink WL-1600GL?
  • Poziom 17  
    Ok, fajnie, tylko czegos tu nie rozumiem.

/EN Tomato w wersjach EN + wsparcie dla Ovislink WL-1600GL
    /ND Tomato 1.27 PL + wsparcie dla Ovislink WL-1600GL + imq16
    /ND-SM Tomato 1.27 PL + wsparcie dla Ovislink WL-1600GL + SpeedMod 119 + imq16
    /ND-VPN Tomato 1.25 PL + VPN + wsparcie dla Ovislink WL-1600GL + imq16
    /RAF Tomato 1.25 PL + mod Victek'a + wsparcie dla Ovislink WL-1600GL + imq16
    /STD Tomato 1.27 PL dla urządzeń nie wspierających "New Driver" + imq16
    /Src Źródłowe pliki modyfikacji
    /Exp Inne projekty dla Tomato PL

Tak wyglada index. Gdzie tu jest fw dla routera Linksys WRT54GS (v1-v3)? Routera Ovislink WL-1600GL w USA nie kupie. Chyba ze na Allegro.pl. Czy jest tu tez problem z wersjami tak jak w Linksysie, albo cokolwiek, na co musze uwazac?

I jeszcze jedno. Co powiecie na fw DD-WRT v23SP3? Tutaj to znalazlem.
  • Poziom 17  
    Rozumiem. Przepraszam za te ciagle pytania o to samo, ale poprostu musze byc pewny ze po wgraniu fw router mi nie padnie.

Pozostalo mi tylko upolowac odpowiedni WRT54GS i wgrac fw ktory mi polecilas.