Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HP DeskJet 1280 - problem z drukiem na wstędze - wstęga

dom_ek1 05 Feb 2010 09:22 6882 13
phoenixcontact
 • #1
  dom_ek1
  Level 10  
  witam.

  Zakupiłem drukarkę HP DeskJet 1280 i mam problem z drukiem na wstędze papieru.

  Obrabiam rysunek w programie CAD - jego wymiar to 33x120 cm. Wysyłam to na drukarkę i od razu wyświetla się komunikat na ekranie: "Błąd systemu". Mimo tego drukarka zaczyna drukować, ale po wydrukowaniu 30-40 cm przerywa wydruk i wysuwa papier, a na ekranie wyskakuje błąd "zacięty papier" pomimo, że papier nigdzie się nie zakleszczył.

  Wstęgę papieru o wymiarach 33x125 cm podaję z tyłu drukarki.
  Konfiguracja: Windows XP, drukarka podłączona przez port USB.
  Sterowniki do HP 1280 ściągnięte ze strony HP 2 dni temu (datowane są na 2005r.)

  Może to jakieś przepełnienie bufora (pamięci) drukarki i drukarka drukuje tyle ile jej się zmieściło a potem zwraca błąd - tylko dlaczego jest to błąd "zacięty papier"? I dlaczego już w chwili wysyłania rysunku na drukarkę pojawia się ten pierwszy błąd systemowy?
  Zaznaczam że przy wydruku w formacie A3 i A4 z podajnika przedniego nie ma żadnych problemów.

  Może ktoś miał podobne przejścia z tym modelem drukarki albo z innym HP i rozwiązanie będzie podobne?

  czekam na jakieś sugestie,
  pozdrawiam
 • phoenixcontact
 • #3
  dom_ek1
  Level 10  
  podawanie od przodu też przerabiałem - w zasadzie od tego zacząłem kierując się właśnie instrukcją, ale zniechęciło mnie to, że dwukrotnie papier został zmięty w harmonijkę i to na samym poczatku już przy wciąganiu pierwszych centymetrów wstęgi. Dlatego zaniechałem tej drogi na rzecz podawania z tyłu. To przyniosło połowiczny rezultat - drukarka zaczęła drukować, ale niestety tylko fragment rysunku. Być może dlatego pojawia się ten drugi błąd "zacięty papier" - drukarka "zakłada" że papier podawany z tyłu ma maksymalny format A3 i próbuje wysunąć kartkę na tacę odbiorczą, a że kartka (wstęga) nie kończy się to sygnalizuję błąd zaciętego papieru.

  Papier na którym chcę wydrukować ma gramaturę około 90g/m2 więc teoretycznie nie powinno być problemu z podawaniem z przodu.

  Być może za szybko się zniechęciłem - po powrocie do domu spróbuję jeszcze raz załadować go przez główny podajnik i dam znać czy problem został rozwiązany.
  pozdrawiam
 • phoenixcontact
 • #4
  Daniel__RZE
  Level 16  
  Witam
  Dobrze szukasz z tą pamięcią :) Sprawdź we właściwościach drukowania czy jest wydruk bezpośrednio na drukarkę- czasem pomaga zwłaszcza przy dużych lub nietypowych plikach. Możesz zrobić jeszcze jeden mały test: puść jej mały plik do wydruku będziesz miał pewność. Błędem zaciętego papieru się nie przejmuj to nie jest przyczyną tylko skutkiem ;)
  Pozdro
 • #5
  dom_ek1
  Level 10  
  witam ponownie,

  a więc przetestowałem wydruki na wstędze (33x120 cm) na nieskomplikowanym rysunku i rzeczywiście w tym przypadku wydrukowało się bez problemu w całości.

  Chciałbym tu również zaznaczyć że drukarka poprawnie drukuje zarówno gdy wstęgę podałem z tyłu jak i z przodu przez podajnik (instrukcja mówi tylko o przednim podajniku).
  Myślę że to dobra wiadomość, gdyż podając wstęgę z tyłu mamy dużo mniejsze ryzyko zakleszczenia się papieru (przy wkładaniu od przodu papier jest zawijany o 180 stopni, a tutaj "idzie prostą drogą"). Po drugie jeśli podajemy papier od przodu to wstęgę należy bardzo równo rozłożyć co wcale nie jest łatwe przy takiej konstrukcji podajnika (bez latarki i zaglądania w podajnik czy papier doszedł do samego końca i czy się nie zawinął jest dość trudne - w połowie przypadków papier albo w ogóle nie został chwycony przez rolki albo został przekrzywiony). Gdy podamy wstęgę papieru od tyłu nie ma takich problemów.

  Wracając do mojego problemu to wydaje się że to jednak stopień skomplikowania rysunków, a co za tym idzie ich większa objętość powoduje zapewne to że drukowanie jest przerywane. Zgodnie z sugestią wyłączyłem buforowanie wydruku i przestawiłem na wydruk bezpośredni do drukarki.
  Niestety problem nie zniknął - wydruk nadal jest przerywany.

  Będę wdzięczny za kolejne propozycje, co wiele głów to nie jedna, z góry dziękuję.
 • #6
  dom_ek1
  Level 10  
  może ktoś jednak spróbuje coś doradzić? bo nadal stoję w tym samym punkcie:(
 • #7
  ABLublin
  Photocopiers specialist
  Proszę jeszcze sprawdzić na porcie LPT , w tych maszynach uszkadzają się porty usb
 • #8
  dom_ek1
  Level 10  
  witam,
  tzn tak jak pisałem powyżej drukarka bez problemu drukuje poprzez port USB arkusze A3 oraz a4.
  Natomiast wstęgę wydrukuje w całości jesli jest mało skomplikowany rysunek a co za tym idzie który zajmuje niewielki rozmiar pamięci.
  Czyli komunikacja przez port USB jest raczej poprawna - stawiam raczej na przepełnienie pamięci lub buforu wydruku.
  Oczywiście jak znajdę kabel LPT to sprawdzę i na nim wydruki, ale myslę że to nie jest ten trop.

  Czekam na kolejne propozycje - może ktoś spotkał się z moim problemem w trakcie użytkowania? może mam niewłaściwe sterowniki? jeśli ktoś jest uzytkownikiem takiej drukarki prosiłbym o kontakt.
 • #9
  dom_ek1
  Level 10  
  witam,

  na kablu LPT również pojawia się ten sam błąd.
  To chyba kwestia sterowników - ja używam polskiej wersji, instalka zajmuje 35 343 560 bajtów.
  Jeśli ktoś ma inna wersję sterowników lub jakies inne racjonalne rozwiązanie problemu proszę o kontakt.
 • #10
  gregtoszeryf
  Level 1  
  Najlepiej zainstalować sterowniki od modelu 1220. Miałem ze 3 przypadki że i na tych sterownikach się zacinało, ale nie wiedzieć czemu szybka opcja wydruku rozwiązywała problem. Jeżeli upierasz się na sterowniki od modelu 1280 spróbuj wydrukować na trybie szybkim też czasem pomaga.
  A co do aplikacji papieru z rolki to tylko od tyłu :) nawet jak trochę krzywo pójdzie to w czasie wydruku delikatnie można nasunąć papier na właściwe miejsce (delikatnie bez agresji)
 • #11
  Janusz2711
  Level 2  
  Zakładka drukarki i faksy-właściwości(prawy klawisz myszy)- preferencje- podstawy- zaawansowane funkcje- odznaczyć opcje czujnika szerokości materiału i działa. Prawdopodobnie czujnik jest uszkodzony lub brudny. Nie wiem jak go oczyścić. Gdyby ktoś opisał byłbym wdzięczny
 • #12
  JanCzyzewski
  Level 11  
  Panowie miałem to samo, raz mi drukowała duże wstęgi raz kończyła drukowanie na długości A3. Otóz raz drokowałem trybem szybkim, a raz normalnym i przy trybie szybkim kończyła na A3. Zmieniłem na normalny i teraz jeszcze nie miałem błędu sytemu. O co tu chodzi to nie wiem.
 • #13
  Piachu
  Level 2  
  Może to nie ma sensu, ale czy definiowałeś w systemie tą wstęgę jako nowy format papieru, po to by wybrać ją/go jako format nośnika do wydruku?
 • #14
  Janusz2711
  Level 2  
  Proszę przeczytać mój poprzedni post z 17 maja. To naprawdę jest problem czujnika szerokości materiału. On poprostu jest brudny. Wyłączenie powoduje niewysuwanie awaryjne papieru. Optymalnie było by wyczyszczenie go, ale nie wiem jak to zrobić.