Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Początkująca] Cyfryzacja oraz analogowy dekoder

asia1984 05 Lut 2010 13:34 3782 11
 • #1 05 Lut 2010 13:34
  asia1984
  Poziom 10  

  Witam na innym subforum :)

  Mam pytanie odnośnie cyfryzacji. Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje pytania. A mam trzy:

  1. Jak wygląda sytuacja z planem cyfryzacji dla miasta Bydgoszcz. Czy 1 marca będzie można odbierać już sygnał cyfrowy? Takie były zapowiedzi. Czy ktoś wie gdzie to można sprawdzić?

  2. Jak można odebrać za pomocą anteny satelitarnej i dekodera Unisat 1500 polskie kanały? Poszukiwania dają mi tylko niemieckie (ZDF, RTL, Eurosport) + CNN.

  3. Czy mogę jakoś wykorzystać ten dekoder i poszukać tych pakietów z cyfryzacji z moim tv: Samsung le40B650 ?

  Dzieki! :)

  0 11
 • Pomocny post
  #2 05 Lut 2010 13:59
  irekr
  Moderator

  Po pierwsze UNISAT 1500 to tuner analogowy, nie odbierzesz na nim emisji cyfrowych.
  Pod adresem www.lyngsat.com masz dane odnośnie tego co jest nadawane w analogu na Astrze i na Hotbirdzie
  Zgodnie z planem Bydgoszcz, a dokładniej nadajnik w Trzeciewcu staruje z emisją 31go marca na kanale 49 - docelowo będzie to kanał 41, moc 100 kW czyli będzie odbierane na spinaczu w całym mieście...
  Starego UNISATA nie wykorzystasz, nie ta epoka....
  Jest potrzebny dekoder z MPEG4 np http://www.dipol.com.pl/tv-tv-sat-tunery-sat-dvb-t-hd,4414.htm lub http://www.dipol.com.pl/tv-tv-sat-tunery-sat-dvb-s-t-hd,4413.htm
  sukcesów...

  0
 • Pomocny post
  #3 05 Lut 2010 13:59
  makol_el
  Poziom 11  

  Nie wiem jak wygląda sytuacja z sygnałem cyfrowym TV naziemnej w Bydgoszczy, jednak gdy ruszy to przede wszystkim będzie to sygnał naziemny wiec po pierwsze nie potrzebujesz odbiornika satelitarnego. Po drugie dekoder, który posiadacz jest starym odbiornikiem satelitarnej telewizji analogowej ( a nie cyfrowej ), w której to technologii prawie nikt już nie nadaje a polskie stacje zniknęły parę lat temu. Nie dziw się wiec,że nie możesz znaleźć więcej stacji. Ktoś pewnie na Allegro wcisnął Ci muzealny eksponat.
  Natomiast Twój telewizor jest najbardziej przystosowany do odbioru cyfrowej TV naziemnej (DVB-T) i kiedy ten sygnał się pojawi będziesz mogła go odbierać bez żadnych dodatkowych sprzętów.

  0
 • #4 05 Lut 2010 14:14
  asia1984
  Poziom 10  

  Dzięki, świeci już mi jaśniej :)

  Czyli:

  - z TV czekam do 31 marca i mam cyfrowe kanały bez dekoderów ani opłat. Czy może ktoś podać linka gdzie można się dowiedzieć dokładnie jakie to będą kanały?

  - dekoder jest "ze strychu", ale nie wiedziałam, że już taki stary, zatem do kosza.

  - Proszę o pomoc w kupnie nowego. Wygooglowałam, że polecany jest Ferguson Ariva 100 HD. Rozumiem, że będę mogła na nim odbierać te polskie darmowe + jak zechcę zakupić np. TNK lub N?

  0
 • #5 05 Lut 2010 15:05
  makol_el
  Poziom 11  

  Ariva jest w miarę tanim dekoderem cyfrowym obsługującym DVB-S2 i moim mniemaniu nie warto w chwili obecnej kupować niewiele tańszych dekoderów z obsługa tylko DVB-S.
  Na pewno są lepsze i droższe odbiorniki cyfrowe HD, ale do samego TNK chyba nie warto w nie inwestować.
  Ariva z TNK współpracuje - nie będzie problemów i na pewno będzie lepszym rozwiązaniem niż standardowy dekoder z zestawu TNK.
  A jeżeli zechcesz podpisać umowę z "N-ką" to nić nie kupuj. Wydzierżawią Ci jakiegoś n-boxa i już.

  0
 • #6 05 Lut 2010 15:20
  asia1984
  Poziom 10  

  Ale jak potem z N będę chciała przejść do C+ lub Polsatu (nie jestem aż tak stała w uczuciach :))) to znów będę tracić pieniądze na kolejne dzierżawy? Czy to się nie mija z celem?

  0
 • Pomocny post
  #7 06 Lut 2010 07:58
  irekr
  Moderator

  Na pierwszym uruchamianym multipleksie naziemnym będzie tylko "Pierwsza Siódemka" czyli TVP1/2/3 (3ka w wersji z Bydgoszczy) Polsat, TVN, TV4 i PULS.
  W zamyśle decydentów nie ma to stanowić nowej oferty, ale umożliwi zwolnienie dotychczasowych kanałów analogowych.
  Licz się jednak z tym że wszystkie programy dostępne naziemnie będą za jakiś czas dostępne warunkowo na podstawie karty abonenckiej (np po opłaceniu abonamentu). Dlatego nie warto kupować żadnych urządzeń, które nie mają możliwości założenia karty dostępowej lub całego modułu dostępowego.

  0
 • #8 06 Lut 2010 10:35
  asia1984
  Poziom 10  

  irekr napisał:
  Dlatego nie warto kupować żadnych urządzeń, które nie mają możliwości założenia karty dostępowej lub całego modułu dostępowego.


  Rozumiem, dziękuję. Jaki więc dekoder polecasz aby miał wszystkie ważne funkcje np. HD) i mógł być w pełni wykorzystany w przyszłości wraz z N, TNK, C+ - oczywiście zamiennie? I czy będzie możliwość wykorzystać ten dekoder do ściągnięcia tego multiplexu z innych źródeł, w których już działa?

  I może komuś się przyda informacja od Departamentu Telekominikacji, pisaliśmy tam na temat cyfryzacji z zapytaniem, jak wyżej. I tak:

  Cytat:
  Uprzejmie informuję, że zgodnie z harmonogramem wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce w ramach tzw. multipleksu nr 1 (MUX1), Bydgoszcz i okolice powinny zostać objęte nadawaniem cyfrowym nie później niż od 31 marca 2010 r. (drugi etap cyfryzacji - http://cyfryzacja.gov.pl/2-4a6816459b610.htm,, http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=6 ).

  Jednakże w odniesieniu do realizacji wspomnianego harmonogramu rozpoczęcia nadawania programów TV (TVP1, TVP2, TVP3, POLSAT, TVN, TV4 i PULS) w sposób cyfrowy (w systemie DVB-T/MPEG-4) i zakończenia nadawania tych programów w sposób analogowy (w systemie D1/PAL) muszę z przykrością stwierdzić, że harmonogram ten nie jest realizowany. Można już z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że etap drugi cyfryzacji telewizji naziemnej określony we wspomnianym harmonogramie rozpocznie się z opóźnieniem.

  Powodem takiego stanu rzeczy jest brak porozumienia nadawców będących współwłaścicielami (współoperatorami) pierwszego multipleksu DVB-T w kwestii wskazania podmiotu, który pełniłby funkcje technicznego operatora tego multipleksu (multipleksowałby, czyli scalałby dane dotyczące poszczególnych programów w jeden strumień danych a następnie transmitowałby tak powstały sygnał do widzów).

  Jednocześnie w Ministerstwie Infrastruktury powstaje projekt ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, w którym zaproponowano przepisy regulujące wspólny wybór operatora technicznego multipleksu (operatora sieci stacji nadawczych) w sytuacji jaka ma miejsce w przypadku MUX1, tj. współużytkowania częstotliwości przez kilka podmiotów. Wejście w życie tej ustawy stworzyłoby mechanizm wspólnego wyboru technicznego operatora multipleksu.


  Lipa :( Ma ktoś może jakieś rozsądne wyjście? Kupiłam ten duży TV, ale sat mam analog, naziemną analog i brak szybkich perspektyw zmiany. Chciałabym jednak oglądać obraz cyfrowy, bo widzę kolosalna różnicę. Chyba pozostaje kupić dekoder, tylko jaki...

  0
 • Pomocny post
  #9 06 Lut 2010 11:05
  irekr
  Moderator

  Umówmy się: urządzeń uniwersalnych za rozsądne pieniądze nie ma. Systemy celowo są na tyle rożne że stosowanie jednego uniwersalnego urządzenia jest nierealne (głównie cenowo).

  Jedynym realnym "światełkiem w tunelu' jest oferta C+ z zakresie tunerów z wejściem cyfrowym naziemnym. na stronie www.cyfraplus.pl masz na ten temat sporo informacji. Infolinia jest bardzo pomocna czego nie da się powiedzieć o innych informacjach telefonicznych pozostałych platform.

  Jedyna konkretna rada: postąpić tak jak sam sobie przyjąłem: wziąłem jedna z platform za 42 złote gdzie jest sporo kanałów tematycznych typu NG i Disciovery, Planete czy Ale Kino, mam umowę na 18 miesięcy i ... czekam. Zapewne przedłużę umowe na takich lub nieco innych warunkach na nastepnmy okres np 12 lub 18 miesięcy i poczekam co sie będzie działo. Generalna zasada; nie inwestowac w drogie urządzenia specjalizowane dla jednego celu. Lepiej kupić coś taniego co wyleci bez zalu na smietnik za dwa lub trzy lata.
  Należy się spodziwać. że TP Emitel od 1go kwietnia zacznie wystawiać faktury dla TVP, Polsatu, TVN, TV4 i TV PULS za emisje cyfrową uruchamiana zgodnie z przyjetymi założeniami. Tym bardziej że Emitel wsadził parę milionów Euro w nowa siec dystrybucji i nowe urządzenia nadawcze, dokonał stosownych modernizacji i nie jest jego winą że paru polityków się nie lubi.

  W przypadku odmowy zapłaty zostanie złożony pozew do Sądu gdzie pozwanym będzie Skarb Państwa.... Może wreszcie jakiś urzędnik będzie musiał tłumaczyć się ze swoich decyzji.
  To że zapłacimy za to wszyscy w podatkach nie mam najmniejszych wątpliwości.

  0
 • #10 06 Lut 2010 22:36
  asia1984
  Poziom 10  

  Dziękuję za rzeczową i wyczerpującą wypowiedź. Irek masz chyba całkowitą rację. Pewnie wezmę jakąś N-kę (promocja jeszcze trwa, więc dekoder gratis) i też będę czekała na rozwój wydarzeń..

  Dzięki!

  0
 • Pomocny post
  #11 07 Lut 2010 01:11
  wachcio
  Poziom 24  

  asia1984 tak jak irekr napisał nie ma możliwości (opłącalnej) kupna jednego dekodera i zamiennie stosować go do różnych platform. Po krótce sprawa przedstawia się tak:
  Cyfrowy Polsat - kodowanie nagravision 3 i sparowany dekoder z jedną kartą (nie odbierzesz programu na innym) lub moduł CI który możesz włożyć do innego dekodera lecz jest to mało opłacalne
  Cyfra plus - kodowanie Seca i dowolność w zastosowanym dekoderze jak też możliwość rozdzielania sygnału na kilka dekoderów
  Telewizja N - kodowanie Conax i sparowana część kanałów z jednym dekoderem. Po włożeniu do innego część programów nie działa
  Telewizja Na Kartę - kodowanie Conax i pełna dowolność w doborze dekoderów jak rónież możliwość rozdzielenia lecz nieopłacalna za względu na małą liczbę dostępnych programów i niski abonament
  Platformę TP pomijam gdyż tam trzeba mieć internet od nich żeby korzystać z TV

  0
 • #12 07 Lut 2010 13:08
  asia1984
  Poziom 10  

  Super, jak się dużo dowiedziałam dzięki Wam, dziękuję :)

  A jeszcze jedno: obraz z SAT analoga (tego unisat 1500) i tak jest lepszy niż z analogowej naziemnej :)

  Dzięki Wam

  0