Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partner闚

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produkt闚 TME
Europejski lider sprzeda篡 techniki i elektroniki.
Prosz, dodaj wyj徠ek elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Estradowe nadstawki na GDWT i CPA 12/300

Pabcio 05 Lut 2010 17:17 5436 16
  • Estradowe nadstawki na GDWT i CPA 12/300

Witam.

Mam do zaprezentowania estradowe g這郾iki oparte na tonsilowskim GDWT 10/80 i ma這 znanym Conrad Audio Professional CPA 12/300 30 cm. Kolumny zbudowa貫m w 2007 roku gdy rozpoczyna貫m zabaw z tematyk audio a dok豉dniej DIY. Od tamtego czasu przesz造 wiele zmian i ostatecznie uko鎍zy貫m konstrukcj niedawno. W ko鎍owym efekcie zdecydowa貫m, 瞠 kolumny maj nag豉郾ia ma貫 imprezy.

Og鏊nie nag這郾i造 dwie 18nastki i spisa造 si bardzo dobrze ju przy 100W na jedn kolumn. Niekt鏎e starsze osoby prosi造 nawet o 軼iszenie bo by這 dla nich za g這郾o. Basu o dziwo by這 do嗆 sporo chocia wiadomo, 瞠 nie by zbyt niski. Z kolumn jestem zadowolony, ale niestety musz je sprzeda poniewa nie nag豉郾iam ju imprez i pieni康ze mi s bardzo potrzebne.

Przetworniki:

Tak jak napisa貫m wcze郾iej Tonsil GDWT 10/80 i Conrad Audio Professional CPA 12/300. Podobny g這郾ik 鈔ednio-niskotonowy pojawia si cz瘰to na Allegro pod nazw IMG Stage Line (jest to importer tych g這郾ik闚) w cenie ok. 250 z za now sztuk. Waga jednego g這郾ika to 8,5 kg. M鎩 ma nieco inne parametry:

Fs = 35, Hz
    Qms = 3,907
    Vas = 82 liters
    Qes = 0,279
    Pe = 300, watts
    Qts = 0,26
    1-W SPL = 97 dB

Do GDWT zastosowa貫m jedynie kondensator 1uF. Nie stosowa貫m cewek poniewa w pobli簑 mojego miejsca zamieszkania nigdzie nie mo積a ich dosta, a na kupno przez internet zabrak這 ch璚i, czasu i funduszy. Mimo to wytrzymuj te 100W. Po zastosowaniu odpowiedniej cewki i 瘸r闚ki zabezpieczaj帷ej oraz przy spadku 18 dB na oktaw powinny wytrzyma te 300W je郵i nikt nie b璠zie podkr璚a sopran闚 na mikserze (co i tak jest bez sensu bo sopran闚 jest do嗆).

Obudowa:

P造ta wi鏎owa 18mm. Wymiary to: 64cm x 41cm x 26 cm = 68 litr闚 netto.
    Strojenie aktualnie jest na 40 Hz.
    Rurka BR 7 cm x 4,7 cm.

Przy imprezach jednak rur wyci庵a貫m by uzyska wy窺zy SPL. Strojenie wtedy by這 na 50 Hz czyli standardowe dla estradowych nadstawek. Brak wyg逝szenia (niepotrzebne). Ca這嗆 troch wa篡 (ok. 30 kg jedna kolumna).

Z ty逝 przyklejone s dwie blaszki gdyby kto chcia w przysz這軼i wyprowadzi sobie 瘸r闚k w celu informacji 瞠 wysokotonowy ma ju do嗆. Wystarczy wtedy tylko wiartarka i par minut roboty.

D德i瘯:

Bardzo czyste, metaliczne wysokie, nieco wycofana 鈔ednica (nic dziwnego) i bardzo szybki bas. S逝cha si tego naprawd mi這 i d逝go mia貫m je pod陰czone pod wzmacniacz Yamahy Hi-Fi. Wokale s czyste i wyra幡e, chocia wiadomo, 瞠 brakuje nieco detali, ale gwarantuj, 瞠 g這郾iki potrafi mile zaskoczy. Mi osobi軼ie spodoba這 si ich brzmienie.

Kosztorys:

Obudowy z terminalem i filcem (na zam闚ienie): 240 z
    2 szt. GDWT: 40 z
    2 szt. CPA 30/300: 512 z

Nie pami皻am ile zap豉ci貫m za uchwyty, naro積iki, grille, 豉pki, klej i 鈔uby, ale 陰cznie ok 130 z. Kondensatory i kable ju mia貫m.

Suma: ok. 922 z

Estradowe nadstawki na GDWT i CPA 12/300 Estradowe nadstawki na GDWT i CPA 12/300 Estradowe nadstawki na GDWT i CPA 12/300 Estradowe nadstawki na GDWT i CPA 12/300 Estradowe nadstawki na GDWT i CPA 12/300
    Estradowe nadstawki na GDWT i CPA 12/300 Estradowe nadstawki na GDWT i CPA 12/300

Nie jest to konstrukcja bardzo dopracowana, ale dzi瘯i niej nauczy貫m si wi瘯szo軼i rzeczy i mo積a powiedzie, 瞠 by to m鎩 zestaw "treningowy" ;) Na elektrodzie kiedy za這篡貫m temat odno郾ie basowych itd. wi璚 dzi瘯i niekt鏎ym u篡tkownikom nauczy貫m si wiele i pozwoli這 mi to uko鎍zy konstrukcj. Mam nadziej, 瞠 podobaj si kolumny :)

Pozdrawiam.

Fajne!
  • #2 05 Lut 2010 18:28
    Mitur23
    Poziom 23  

Witam.. Dawno nie widzia貫m tych przetwornik闚 jak zaczyna貫m z Audio estradowym (troche dawno) to te mia貫 mte g這郾iki pami皻am jak na 12'' mia造 przyzwoity bas o ile dobrze pami皻am chodiz造 w 60 litrach brutto.. Dobre g這sniki..

• #3 05 Lut 2010 21:14
    bibi717
    Poziom 21  

Przyznam si 瞠 nie znam tych przetwornik闚 ale wygl康aj ciekawie.
    Czy masz zamiar wstawi jaki g這郾ik 鈔edniotonowy, bo zauwa篡貫m sporo miejsca nad g這郾ikiem niskotonowym.

• #4 05 Lut 2010 21:16
    Pabcio
    Poziom 15  

字edniotonowy kiedy by, ale Hi-Fi Pioneera :) Kompletnie si to nie zgrywa這 z reszt, ale wtedy dopiero zaczyna貫m zabaw z DIY. W豉郾ie ca陰 przedni 軼iank musia貫m przerabia bo by豉 podziurawiona jak ser szwajcarski. 字ednich ton闚 nie brakuje na szcz窷cie i wokale s delikatne.

• #5 06 Lut 2010 00:47
    Mitur23
    Poziom 23  

Pod陰czy貫 te kolumny pod domow integr? dobrze zrozumia貫m?

• #6 06 Lut 2010 01:10
    Pabcio
    Poziom 15  

Tzn. przez jaki czas mia貫m tylko te kolumny do ods逝chu w domu i mia貫m pod陰czone pod Yamah RX 450, ale nigdy na domowym wzmacniaczu nie rozegra貫m imprezy. Na 18 nastkach gra造 pod ko鎍闚k mono 200W przy 4 Ohm.

• #7 07 Lut 2010 13:28
    robert1
    Poziom 16  

I co im by si sta這 gdyby zagra造 na jak to nazywacie "domowym" wzmacniaczu ? Mo瞠 tylko to 瞠 ka盥a dosta豉by sw鎩 wzmacniacz a nie tak jak gra造 .By這by stereo :D . Nie m闚ie tu o jakim plastikowym chi鎍zyku ale jak widz niektore wzmacniacze "estradowe" to niejeden "domowy" by豚y lepszy .Pisa貫 瞠 chcesz sprzeda te kolumny .Prosz o info na PRV .

• #8 07 Lut 2010 20:39
    Pabcio
    Poziom 15  

Je郵i chodzi o te stare, du瞠 klocki o wadze czo貪u to tak. Pewnie lepsze to od tych "chi雟kich" z alledrogo. PW ju posz這 ;)

• #9 12 Lut 2010 18:56
    mateusz885
    Poziom 23  

Jak dla mnie pora磬a, praktycznie 1000z wydane na jakie 鄉ieci, midbas chinol, praktycznie bez jaki potwierdzonych parametr闚, charki... GDWT kt鏎y pierwszy raz widz na oczy, w dodatku prezentujesz obudowy kt鏎e by造 kupione, mog貫 przynajmniej je prawid這wo zaprojektowa, za du篡 odst瘼 pomi璠zy g這郾ikami. GDWT ci皻y bardzo wysoko, a ca豉 zwrotnica to jeden kondensator :D kt鏎y filtruje GDWT pewnie od jaki kilkunastu kHz wi璚 pozdrawiam... TF1225 stoi 200-240z z tego co si ostatnio orientowa貫m przy sprzeda篡 detalicznej, a d800 98z i takie nadstawki mia造 by sens. Na domowe bibki i grile mo積a odwali gardzon 15"nastk stxa kt鏎a w豉軼iwie 鈔ednio nadaje si do kolumny pe軟opasmowej czyli GDN 38-550 (czy jak kto woli 38-300). Ewentualnie u篡wane beymy 15T100N kt鏎e sa star konstrukcj ale z driverem typu d800 powinny 陰dnie zagada a u篡wan PARK w dobrym stanie mo積a pewnie wyrwa za jakie 200-300z. Zamiast tego chinola wola豚ym ju nawet poszuka u篡wanych emi serii delta lub kappa. Istniej pojedyncze modele 12" kt鏎e mo積a da z 1" tweeterami np GD tonsila 30/50, 30/100 czy GDSy jak i "gitarowa" GD30/80, spotka貫m si r闚nie z pewnym modelem 12" beymy kt鏎y by niemal, 瞠 kpi GD 30/100, ale chyba mia nieco wi瘯szy SPL (ta sama moc, identyczna membrana). Reasumuj帷 konstrukcja jest przyk豉dem jak wyda pieni康ze i zrobi syf. Mo瞠 powiesz co wi璚ej na temat Tonsil GDWT 10/80? Tak jak wspomina nie znam go, ale zak豉dam, 瞠 siedzi ten sam nap璠 czyli ferrytowy magnesik i 1" ceweczka.

• #10 12 Lut 2010 19:01
    Pabcio
    Poziom 15  

No i widzisz? Napisa貫 si, napisa貫, a chyba nie przeczyta貫 dok豉dnie tego co chcia貫m przekaza. To by造 moje PIERWSZE kolumny kt鏎e wyko鎍zy貫m jako-tako bo przedtem by豉 pora磬a. Zacz掖em je budowa jak mia貫m jakie 16 lat. Teraz wiadomo, 瞠 inaczej bym zaprojektowa wszystko i budy zrobi sam tym bardziej, 瞠 mam warsztat. Kondensator da貫m taki a nie inny 瞠by GDWT wytrzyma te 100W przynajmniej. Niemniej te CPA to nie chinole i je郵i nie mia貫 z nimi doczynienia to dlaczego je krytykujesz? 250 z to nie tak tanio za "chinola" a wi璚 jako軼iowo te musi by nienajgorzej. Prawda jest taka, 瞠 za basowce da貫m 100 z tylko tam jest b陰d bo tyle kosztuj nowe. Ca這軼i s逝cha貫m przez niemal 3 lata i wg. mnie gra豉 conajmniej poprawnie i nie by這 problem闚 瞠by sprzeda paczki ;) Pozdrawiam.

• #11 13 Lut 2010 01:08
    mateusz885
    Poziom 23  

Mo瞠 nie by這 problem闚 bo pelikan闚 nie brak? znajomy sprzeda 13cm+piezo za 300z par <lol2>. Kieeeeedy twierdzi貫m, 瞠 12"+12/19 to b鏀two, aktualnie 瘸den tweeter tonsila mnie w pe軟i nie satysfakcjonuje.

• #12 13 Lut 2010 02:37
    Pabcio
    Poziom 15  

Nie wiem czy to pelikan czy jele, ale g這郾iki na pewno dobrze zareklamowa貫m + dorzuci貫m za dop豉t ko鎍闚k mocy mono i kable. Og鏊nie wyszed貫m mniej-wi璚ej na zero, ale przynajmniej g逝pio wydane pieni康ze z m這do軼i si zwr鏂i造 ;)

Co do wysokich tonsila - przy pewnych poziomach g這郾o軼i trudno doszukiwa si detali i mo積a nie odr騜ni jednego g這郾ika od drugiego. Wg. mnie Tonsil to nasza chluba narodowa tylko te zawieszenia piankowe i midbasowe niskotonowce... :|

• #13 13 Lut 2010 11:47
    mateusz885
    Poziom 23  

Pabcio napisa:
    . Wg. mnie Tonsil to nasza chluba narodowa tylko te zawieszenia piankowe i midbasowe niskotonowce... :|
    Kto zaprojektowa je tak aby pracowa造 na lekkich piankach bo widocznie mia這 tak by... Zauwa, 瞠 g這郾iki generalnie o do嗆 wysokiej efektywno軼i, mi璠zy innymi ze wzgl璠u na lekkie uk豉dy drgaj帷e. Ale, 瞠 wi瘯szo嗆 produkt闚 to stare konstrukcje, w dodatku drogie to efekt mamy jaki mamy. Zrobi si ma造 OFF top.

• #14 13 Lut 2010 13:26
    Pabcio
    Poziom 15  

Zgadza si, ale jako inni producenci potrafili zrobi g這郾iki na innych zawieszeniach ni pianki o r闚nie du瞠j skuteczno軼i i jako nie rozpadaj si pod up造wem czasu. Dobra, koniec offtopa bo zaraz b璠zie pozamiatane :)

• #15 14 Lut 2010 16:52
    mm88
    Poziom 13  

Tak jak ju pisano wy瞠j za du瞠 odst瘼y pomi璠zy g這郾ikami, co psuje znacz帷o efekt ko鎍owy. W miejsce tej wolnej przestrzenie proponuje da jakiego 鈔edniotonowca. Poprawi to wygl康 i uzupe軟i brzmienie.

• #16 14 Lut 2010 17:14
    DJKompot
    Poziom 26  

Witam

Hmmm co do tonsil'闚 to mam dobre opinie ale nigdy nie pcha豚ym niekt鏎ych na estrad (takich typowo domowych) :P.
    Kolego wyobra sobie 瞠 jestem tylko troszk starszy (po co ma kto wiedzie ile mam lat ;) ) a wykona貫m o niebo lepsze kolumny kt鏎e mo瞠 wystawie na elektrodzie bo co zast鎩 w akustyce widz ;). Nie twierdze ze idea貫m jestem bo np. r帷zki za nisko zrobi貫m :P.
    Og鏊nie 鈔ednio przemy郵ana konstrukcja. Okleina rzecz gustu.... mi si nie podoba, r帷zki okr庵貫 i spore jak na takie kolumienki. Przetworniki... te nie da貫 popisu ;). GDWT mo瞠 i tonsil ale dla mnie to wygl康a jak podr鏏a, no i te CPA ;|. Jak si wypowiedzia poprzednik; za t cen spokojnie m鏬豚y kupi GD 38/300 estradowy od Tonsil'a.

Aha jeden BR to na moje oko dla estrady za ma這 ;).

Pozdrawiam

• #17 14 Lut 2010 19:22
    Pabcio
    Poziom 15  

mm8, g這郾iki zosta造 sprzedane wi璚 nie ma jak poprawi. Odleg這嗆 nie jest za du瘸 bo wynosi akceptowalne 20 cm. 字edniotonowca nie potrzeba bo wokal s造cha bardzo dobrze.

DJKompot, te tonsile to na pewno nie podr鏏y. Kupi貫m kiedy 4 sztuki za 80 z. Z ty逝 na magnesie pisze Tonsil i model. W og鏊e nie wygl康a to na podr鏏. Mo瞠 jaki ma這 znany model. Co do CPA - no c騜, faktycznie g這郾iki ma這 znane, ale niekt鏎zy chc je zgnoi. Gdyby by這 wi璚ej parametr闚 (charka) to mo瞠 inaczej by ludzie patrzyli na nie. Ja obs逝cha貫m je dobrze i mog tylko napisa, 瞠 g這郾iki niczego sobie. Cewka tam mia豉 ze 4 cale. Wad ich by豉 skuteczno嗆 i przetwarzanie raczej ni窺zej 鈔ednicy.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produkt闚 TME
Ferguson