Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączenie subwoofera do elizabeth hi-fi

mkul 24 Lip 2004 15:14 1512 7
  • #1 24 Lip 2004 15:14
    mkul
    Poziom 18  

Pomóżcie - mam subwoofer aktywny i chcialbym go podłączyć do tego radia tak żeby mieć regulacje głośnośni, więc są niby dwie możliwości :

1. podpiąć się do wyjścia głośnikowego i na wejściu filtra rezytor 1 mohm
    2. podpiąć się pod potencjometr regulacji głośności

Pierwszy sposób jest chyba prostszy i gorszy, bo elizabeth jest zasilana niesymetrycznie więc pewnie na wyjściu końcówki jest kondzior, który działa jak filtr górnoprzepustowy - chociaż nie wiem może strata nie będzie taka wielka, a przynajmniej nie będę musiał tego wiekowego radia rozbierać.

W drugim przypadku musiałbym zmniejszyć rezystor na wejściu filtra na 10 kohm - i tu pytanie czy nie obciąży to zbytnio mojej elizabeth (potencjometr jest z tego co pamiętam 2x100 kohm), czy zastosować jakiś wtórnik - jeśli tak to jaki?

z góry dzięki za odp.

0 7
  • #2 24 Lip 2004 23:32
    ozor
    Poziom 10  

Kondensator na wyjściu wcale nie obcina pasma, więc pierwszy sposób jest najlepszy. Elizabetka nie ma wyjścia niskonapięciowego więc najlepiej jest podłączyć subwoofer pod wyjście prawego lub lewego głośnika (nie próbuj ich łączyć !!) poprzez rezystor. Powodzenia

0
  • #3 25 Lip 2004 19:26
    mkul
    Poziom 18  

dzięki ozor zrobiłem jak mówisz i działa, tylko zastanawia mnie jak to jest z tym kondem na wyjściu do separacji składowej stałej, przecież im niższa częstotliwość tym większa reaktancja kondensatora, na ucho ciężko stwierdzić różnicę, bo pozornie basu może być więcej, bo sygnał na wyjściu wysopoziomowym jest zniekształcony przez regulację barwy tonu.

0
  • #4 25 Lip 2004 19:37
    Zenek
    Poziom 30  

jest jeszcze coś takiego, jak prosty sumator, czyli do wyjść głośnikowych amplitunera podłączasz rezystory i...łączysz je z drugiej strony, i podajesz to na wejście wzmacniacza suba :)
    nawiasem, :arrow: ozor, twierdzisz, że kondensator na wyjściu nie wpływa na pasmo "od dołu" ??

0
  • #5 25 Lip 2004 20:39
    mkul
    Poziom 18  

na razie podłączyłem pod jeden kanał, ale sumator możnaby zrobić chociaż nie wiem czy usłyszę różnicę na sygnale poniżej 150Hz.
    Więc jak jest w końcu z tym kondensatorem, trzebaby jeszcze schemat sprawdzić, bo chyba im większa pojemność tym Xc mniejsze, a zwykle na wyjściu są elki rzędu kilku tysięcy mikro

0
  • #6 26 Lip 2004 00:26
    ozor
    Poziom 10  

Nie mam schematu Elizabetki ale pojemność kondensatorów separujących jest tak dobrana aby nie obcinały one pasma przenoszenia radia, każdy wzmacniacz musi mieć kondensator separujący (chyba że ma transformator głośnikowy) i jakoś chodzą niskie częstotliwości :)

0
  • #7 26 Lip 2004 01:17
    Tremolo
    Poziom 43  

kondensator separujący?? jest tylko wtedy jak jest niesymetryczne (bardziej fachowo pojedyńcze napiecie zasilania) , zapewnia a) separacje b) zasilanie drugiego tranzystora w drugiej polówce sinusoidy.

Transformator a) separuje b) transformuje rezystancje do poziomu odpowiedniego dla lampy

0
  • #8 26 Lip 2004 01:33
    mkul
    Poziom 18  

ok, podłączyłęm i na ucho jest w porządku, tzn chyba tak samo jak wtedy gdy podłączyłem przez wyjście magnetofonowe tyle, że zmienia się poziom sygnału więc nie trzeba za każdym razem w filtrze ustawiać,

dzięki za pomoc

0