Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezprzewodowa sieć czujników

Kossy 05 Lut 2010 18:25 1920 7
  • #1 05 Lut 2010 18:25
    Kossy
    Poziom 2  

Witam

Mam w planach zbudować bezprzewodową sieć czujników ( temperatury i wilgotności ). Sieć ta ma się składać z czujników, oraz z jednego modułu odbiorczego, zbierającego dane i przesyłającego je do komputera (RS232 ?), który będzie dokonywał zapisu danych i ich prezentacji ( C++ i Qt4 ?)
    Ilość czujników to ok. 10, założeniem bazowym ma być możliwie najniższy koszt pojedyńczego modułu czujnika.
    Obecnie nie mam wiedzy na temat mikrokontrolerów - zaczynam dopiero pracę w innym projekcie z ARM ST132, programuję w C i z tego powodu chcę wybrać taki sam mikrokontroler (będę już miał gotowego miniliba i zaimplementowane protokoły transmisji).

Jako modułu transmisyjnego użyję albo modułów FM w paśmie ISM, albo modułu ZIGBEE PRO. Wiem że w FM musiałbym zaimplementować warstwę MAC i LLC (najprawdopodobniej MAC byłby to CSMA/CD), oraz enkapsulować pakiety z jakąś sumą kontrolną (CRC32 ?) i adresowaniem - z tego też powodu rozważam ZIGBEE. Pomijam fakt funkcji sieci "mesh" oraz dużych możliwości sprzętowych ZIGBEE, wada - wiadomo - cena.

Nie siedzę za mocno w elektronice i stąd moje pytania:

Jak wygląda programowanie każdej z płytek ?. Obecnie pracuję na płytce z JTAGiem, natomiast zastanawiam się czy w każdej płytce taki moduł jest niezbędny ?
    Czy mogę mieć jedną płytkę z programatorem i tylko przekładać uC z podstawki do podstawki aby zaprogramować kolejne uC ?

Tutaj znalazłem gotowe moduły dla ST32:
    http://www.shop.kristech.eu/product_info.php?cPath=68_83&products_id=140
    Czy da się ten koszt zredukować jeśli tak to w jakie sposoby?

A może niewystarczająco skonsultowałem się z dr Google i wyważam otwarte drzwi ?

0 7
  • #2 05 Lut 2010 20:06
    cyberdar
    Poziom 31  

Witam

To co proponujesz to strzał niemalże ładunkiem nuklearnym do muchy. Proponuję jakieś 4-8kb procki ATMEGA48-ATMEGA88 i komplety nadajnik/odbiornik. Wymyślisz sobie jakiś sposób komunikacji (na zasadzie odpytywania) i po temacie.

--
    pozdrawiam

0
  • #3 07 Lut 2010 10:17
    Kossy
    Poziom 2  

Dzięki za odpowiedź.
    Porozglądam się zatem za ATmegami i dalej będę już męczył w innym dziale ;)

Pozdrawiam

0
  • #4 12 Lut 2010 08:41
    244875
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 12 Lut 2010 23:52
    __Maciek__
    Poziom 19  

Jeśli zależy Ci na cenie ... programowaniu w C no i wmiarę nieskomplikowanym układzie o dobrej a nawet bardzo dobrej dokładności proponuję przyjrzeć się :
    Atmega8 / atmega88 + SHT11 + RFM12B ( lub nowszy RFM22 - ma więcej opcji )
    Ale ostrzegam że trzeba będzie sporo poczytać ... no i umiejętność programowania .... całość transmisji trzeba będzie oprogramować od postaw ...
    Możesz zobaczyć coś podobnego do tego co chcesz ztworzyć pytając wujka google o " JeeNode "

0
  • #6 13 Lut 2010 01:36
    Kossy
    Poziom 2  

Cóż, największą trudnością dla mnie jest schemat elektryczny układu. W momencie kiedy będę miał część elektryczną za sobą, to czy to będzie C, czy assembler, nie ma aż tak dużego znaczenia.
    Czym to się ma komunikować ? UARTem ? Gdzie mogę poczytać jak należałoby podłączyć te czujniki ? (podstawy?)

0
  • #7 13 Lut 2010 11:57
    __Maciek__
    Poziom 19  

No to się kolego nie popisałeś .... Szukałeś chociaż ??

Przeszukaj elektrodę i zapytaj google o poszczególne elementy składowe ...

Na stronach Jeelab masz schemat Jeenode - jak poszukasz znajdziesz równierz dołączaną płytkę z sht11 .. poza tym na elektrodzie jest taka opcja szukaj .... wpisujesz np. sht11 lub RFM12B i wyskakują ci tematy o tych elementach.

Komunikacja to nic innego jak jeden z takich węzłów podłączony do PC ... komunikujący się z pozostałymi radiowo np. na częstotliwości 866Mhz

0
  • #8 13 Lut 2010 12:59
    Kossy
    Poziom 2  

Cóż, szukać można skutecznie, jedynie kiedy wie się czego się szuka.

Dzięki za tego linka, faktycznie jest to kopalnia informacji i chyba jedno z prostszych rozwiązań

0