Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Długość kabla antenowego.

05 Lut 2010 18:32 4410 6
  • Poziom 20  
    Mam radio CB Alan 109 i antenę Sirio Thunder. Jakiej długości mam przyciąć kabel RG-58, a jakiej długości kabel H155, jeżeli rodzaj kabla ma jakieś znaczenia ? Dodam jeszcze, że antena jest na krótkim maszcie na balustradzie balkonu w bloku na 2 pietrze i jest oddalona ok. 2 m od narożnika bloku.
  • Poziom 20  
    Temat długości kabla antenowego to temat królujący na forum :), niech kolega poszuka.
  • Poziom 20  
    Wiedziałem o tym i szukałem, ale co do mojego przypadku nie znalazłem nic konkretnego. Może ktoś mieszka podobnie jak ja i ma też taką antenę, to może się podzieli swoim doświadczeniem ?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    cjerzy1 napisał:
    Wiedziałem o tym i szukałem

To podpowiem, że kabel RG-58 i H-155 mają tą samą impedancję 50Ω i możesz spokojnie wstawić kabel do anteny.

Również wspomnę, że długość kabla koncentrycznego - z zachowaniem 1/2 lambda * k - przenosi impedancję wejścia na jego wyjście.

k - dla RG-58 to k=0,66
    k - dla kabla H-155 to k=0,82

k to współczynnik skrócenia. :D

Przykład dla częstotliwości CB (27MHz) i sposób jego wyliczenia :
    300 / 27 / 2 * k = długość kabla podana w metrach.

Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    Dziękuję kolego SP5ANJ za te wyjaśnienia. Powiedz mi jeszcze czy mogę kablem coś "pokombinować" (w przypadku wysokiego SWR), jeżeli moja antena (Sirio Thunder) nie ma możliwości strojenia ?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    cjerzy1 napisał:
    ... jeżeli moja antena (Sirio Thunder) nie ma możliwości strojenia ?

Jedynie co możesz zrobić to dopasować impedancję anteny przez zastosowanie - szeregowo z kablem - Układu Dopasowującego typu np. PI , T lub L - filtry .

Literatura jest dostępna w necie. (pi-filtr, t-filtr, l-filtr).

Przykład (filtr pi) : https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...&sid=dba5f7186011e3c76dd7b073df1e6c30#4375059

Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    Dziękuję za tą porcję wiedzy i pozdrawiam.