Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki stereo, a karta muzyczna. Prośba o pomoc i opinie.

ZerwikapturPodbipieta 05 Lut 2010 19:14 1251 10
  • #1 05 Lut 2010 19:14
    ZerwikapturPodbipieta
    Poziom 2  

Witam!
    Moj pierwszy Post ;)
    Mam do was prośbę o pomoc, bądź też wyrażenie opini, lub celowości mojego zakupu.
    Mam w planach kupno kolumn stereo. I podłączenia ich do karty muzycznej.
    Głośniki to Microlab z serii Solo (1c, 6c lub 7c)

A karta:
    M-AUDIO AUDIOPHILE 2496

Czyli mój budżet to około 600-800 zł

Obecnie posiadam Radmora 5412, i altusy 110 ale przeszedł już trochę i czas go wymienić, a głośniki po prostu zabieraja bardzo dużo miejsca.

Słucham muzyki instrumentalnej i nieco rock'a.

Prosze o opinie, bądz sugestie co do innych kolumn albo karty.

0 10
  • #3 05 Lut 2010 19:57
    dues
    Poziom 28  

11111olo napisał:

Może pomyśl o 5.1 czy 7.1.

Mp3 to stereo!

0
  • #4 05 Lut 2010 20:49
    ZerwikapturPodbipieta
    Poziom 2  

11111olo napisał:
    Za taką kasę kupisz konkretne głośniki.
    Może pomyśl o 5.1 czy 7.1.

Zdecydowanie stereo!
    Zależy mi głownie na słuchaniu muzyki.

0
  • #5 06 Lut 2010 09:48
    11111olo
    Poziom 43  

Zaproponowałem 7.1 bo mam taki i wiem jaka jest różnica w słuchaniu mp2 stereo na 2 i 8 głośnikach, ale nie mam zamiaru tego ciągnąc dalej bo każdy ma swoje zdanie.
    Jakie duże masz pomieszczenie w którym będziesz chciał słuchać muzyki?

0
  • #6 06 Lut 2010 17:04
    ZerwikapturPodbipieta
    Poziom 2  

To jest jakieś 14 metrów kwadratowych.

0
  • #8 06 Lut 2010 21:45
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

11111olo
    Kolego, do materiału stereo wykorzystujemy jedną parę zestawów głośnikowych, stosowanie większej ilości zestawów wpłynie na scenę.
    1. Fala dźwiękowa o wyższej częstotliwości jest odbierana bardziej kierunkowo, więc jeśli załóżmy dwa tweetery będą odtwarzały ten sam materiał (jeden kanał), to jak łatwo się domyślić, będzie on słyszalny właśnie z tych dwóch źródeł
    2. Poczytaj też o problemach związanych z interferencją fal dźwiękowych.

"Myślę że 2x20...30W w zupełności wystarczy."
    A czemu akurat taką moc kolega podał?
    Równie dobrze mógłbym napisać, że wystarczy 1.5W wzmacniacz i wysoce efektywny zestaw głośnikowy.

ZerwikapturPodbipieta zainteresował bym się monitorami aktywnymi firmy alesis. Posłuchał bym kilku modeli. Może któryś przypadnie Tobie do gustu. Słuchałem zarówno konstrukcje pasywne (niewątpliwą zaletą jest dobór pod własne preferencje wzmacniacza) jak i aktywne, tu relatywnie niższy koszt. Może warto dozbierać do Alesis M1 Active MkII?

Jeśli wybrał byś słuchawki, to tu można bardziej poszaleć. :D
    Starczy na używanego holdegrona i Sennheiser'y HD555.

0
  • #9 06 Lut 2010 22:06
    11111olo
    Poziom 43  

Duża moc głośników (i wzmacniacza) wpływa na wierność odtwarzania - mniejsze zniekształcenia itd. przy cichym słuchaniu. Zdaję sobie sprawę o efektywności głośników i zwykle mają one około 90dB/1W/m i słuchanie 20 czy 30 wat nie jest bardzo głośno ale też potrafi o sobie dać znać. Z taka mocą chodziło mi też że nie warto inwestować w jakieś super "mocne" zestawy bo i tak ich nie będzie można wykorzystać (kto będzie siedział w ogromnym hałasie).

0
  • #10 07 Lut 2010 15:18
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

No nie do końca. Przecież sama moc głosników nie powie nam o jakości przetwarzanego materiału, a zniekształcenia wzmacniacza zależą między innymi od samych końcówek mocy ich aplikacji, konstrukcji wzmacniacza i oddawanej mocy przez końcówki.

0
  • #11 09 Lut 2010 16:29
    ZerwikapturPodbipieta
    Poziom 2  

przemo-lukas napisał:
    11111olo
    Kolego, do materiału stereo wykorzystujemy jedną parę zestawów głośnikowych, stosowanie większej ilości zestawów wpłynie na scenę.
    1. Fala dźwiękowa o wyższej częstotliwości jest odbierana bardziej kierunkowo, więc jeśli załóżmy dwa tweetery będą odtwarzały ten sam materiał (jeden kanał), to jak łatwo się domyślić, będzie on słyszalny właśnie z tych dwóch źródeł
    2. Poczytaj też o problemach związanych z interferencją fal dźwiękowych.

"Myślę że 2x20...30W w zupełności wystarczy."
    A czemu akurat taką moc kolega podał?
    Równie dobrze mógłbym napisać, że wystarczy 1.5W wzmacniacz i wysoce efektywny zestaw głośnikowy.

ZerwikapturPodbipieta zainteresował bym się monitorami aktywnymi firmy alesis. Posłuchał bym kilku modeli. Może któryś przypadnie Tobie do gustu. Słuchałem zarówno konstrukcje pasywne (niewątpliwą zaletą jest dobór pod własne preferencje wzmacniacza) jak i aktywne, tu relatywnie niższy koszt. Może warto dozbierać do Alesis M1 Active MkII?

Jeśli wybrał byś słuchawki, to tu można bardziej poszaleć. :D
    Starczy na używanego holdegrona i Sennheiser'y HD555.

Dzieki za pomoc. Moze faktycznie warto jeszcze dozbierac...
    Chociaz byłbym wdzięczny za podanie jakiejs propozycji w tym przedziale cenowym, który podałem.

0