Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Narzędzia BOSCHa i baterie NiCd, jak dbać i czym ładować?

05 Lut 2010 20:56 9139 4
  • Poziom 13  
    Witam

Kupiłem dwa używane urządzenia BOSCH. Oba bezprzewodowe. Jedna to wiertarka BOSCH PSB 14,4 V-i. Druga to wkrętarka BOSCH PSR 12. Obie mają baterieNiCd. Jedna 14,4V druga 12V. Baterie nie są w najlepszym stanie. Jak mam o nie dbać?

1.Przed odłożeniem sprzętu do pudełka baterie odłączać i kłaść osobno?
    2.Jeśli nie używam długo sprzętu co ile mam je ładować?
    3.Nie mogę ich doładowywać, muszę najpierw je wyczerpać i dopiero wtedy naładować na full. Chodzi o sytuację kiedy np sprzęt nie będzie używany przez miesiąc i będę go chciał użyć np następnego dnia. Wtedy najchętniej doładowałbym go by mieć na full baterie. Mogę tak?
    4.Mam standardowe łądowarki BOSCH AL 1404 które ładują baterie od 3-5godzin. Czy BOSCH nie ma szybkich ładowarek do tego modelu?

Z góry dziękuję za odpowiedzi
  • Poziom 18  
    Wszystkie akumulatorki posiadają limit ilości ładowań. Dotyczy to szczególnie aku Ni-Cd
    Piszesz, że nie są w najlepszym stanie., to prawdobodobnie przeszły już ileś tam ładowań. Słabą "kondycję" aku łatwo poznać. Po prostu potrzebują częstego ładowania nawet przy ich mało intensywnej eksploatacji. To świadczy, że "żywot" ich dobiega końca. Aku NiCd mają tą zaletę, że długo utrzymują stan naładowania i mogą leżeć miesiącami nie rozładowując się. Dotyczy to nowych sprawnych aku. Ich podstawowa wada to tzw. "efekt pamięciowy" ale o tym wiesz i to wynika z twojego postu. Teraz Ad1. Nie ma potrzeby, chyba , że odkładasz na długi okres czasu. Ad2 NiCd utrzymują długo stan naładowania ale jak są nowe. Ad 3.4 NiCd nie lubią szybkiego ładowania, to skraca ich kondycję. Jak chcesz szybko ładować to pomyśl o akumulatorkach NIMH.
  • Poziom 22  
    Ładowarkę stosuj tę wielogodzinna ze względu na trwałość baterii.
    Wyłacznik we wkrętarce , w czasie przerwy w pracy ustaw w pozycji środkowej- "0".
    Zbyt wielkich manewrów nie masz poza tym aby nie rozładowywać do kompletnego zera napięcia akumulatora przed ładowaniem i starać się utrzymywać w stanie naładowania baterie.
    pozdrawiam Sławek