Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącza zabezpieczenie główne w instalacji elektrycznej.

06 Lut 2010 00:32 7323 10
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich
    Pisałem w po przednim poście ale wyszło to chaotycznie więc zaczynimy jeszcze raz.
    Posiadam przyłącze elektryczne do budynku 10kw. Z tego zrobił mi elektryk odejście na osobne pomieszczę nie. Za licznikiem mam bezpiecznik B25A.następnie jestw domu instalacja zaczyna się od różnicóki 40A 30mA. od róznicówki jest odejście na przepieciówke(nie znam sie na nich tzn nie zapoznałem) ale trochę dziwnie bo tylko mam na fazach i to chyba typu C a wydaje mi se że powinna być innaoraz na poszczególne bezpieczniki na rysunku sa one ponumerowane:
    1 B20A - oświetlenie -wydaje mi się ze powinien być 10A 16A- nie mierzyłem jaki prąd pobiera ale 4 jarzeniówki to chyba mało pojecie względne poza tym wpierdzielił mi jeszcze pod to gniazdko 230V
    2 B20A- to łazienka gdzie jest Tylko światło i gniazdko - również uważam ze za duży
    3 B20A - to gniazdka 230 v 5 sztuk
    4 B20A - nie wiem nie doszedł do czego on jest
    5 C 20 -A to kompresor na 230V czy musi być akurat C- jeżeli on bardzo mało pobiera ale to też przemieze jaki porad pobiera może jak z 10A to dał bym b16A lub jakiś mniejszy C
    6 C20A - to silnik jedno fazowy też zmierzę jaki prąd
    7 c20a tu jest silnik do podnoszenia fotela
    8 C20 - wolny nic niem podpiętego
    mój problem polega na tym że w chwil zwarcia chwilowego L z N wywala mi B25 główny przed licznikiem a nie bezpiecznik na którym było zwarcie typu b20A??
    Wydaje mi się ze elektryk nie zachował odpowiedniego stopniowania bezpiecznikami tzn za duże może się mylę a dodam ze te bezpieczniki to walił jakie miał po prostu
    Czy elektrownia zgodziła by się na wstawienie większego bezpiecznika typu B32A lub ewentualni czy dozwolone jest np bezpiecznik o charakterystyce C.
    A jeszcze jedno podłączenie róznicówki na schemacie przerobiłem to bo poczytałem na forum i to co on zrobił to w głowie się nie mieści tu gdzie są wejścia na fazy jest ok ale wejście N to kabel idzie od listwy N i wyjście podłączył do listwy PE?? debilizm czy się mylę ??nie mogłem znaleźć głównego kabla N.
    schemat
    Wyłącza zabezpieczenie główne w instalacji elektrycznej.
    po prosił bym o jakiś link odnośnie podłączenia przepieciówek
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 16  
    z TEGO co piszesz zrobił straszna sieczkę i nie w myśl rzemiosła żeby zakładać "ESY' najpierw trzeba obliczyć jakie założyć na oko widać ze są za duże ryżnicówkę trzeba chronić przed zwarciami bo ona wyłącza prąd upływu a nie zwarcie wiec powinna być chroniona ESE-m,od instalacji oświetleniowej nie można ciągnąć gniazdek .Co do Esów typu C służą do zabezpieczania silników o ciężkim rozruchu esy typu B wyłącza prąd od 3 do 5 krotności wartości znamionowej.Dla tego może wyłączać te główne zabezpieczenie .Esy typu C wyłączają od 5 do 10 krotności i to logiczne że jak jet przed nim ES typu B to go wyłączy.A co do N .PE próbował zrobić nieudolnie układ TNCS .

Popraw pisownię i używaj kropek na końcu zdania, bo post wyląduje w koszu. Pkt 8.2 regulaminu. [retrofood]
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 10  
    rochu84 napisał:
    .a co do N .PE prubował zrobic nieudołnie układ TNCS .
    to znaczy ze zwalił podłaczenie róznicówki bo na logike przez róznicówke powinien przechodzic N od głownego kabla do listwy zaciskowej N a Pe odrazu na listwe Pe (uziom ),
    A czy w przypadku przepieciówek wystarczy tylko ona na fazach czy powina terz byc na przewodzie N i potrzebne jest dodaktowe uziemienie bo widziałem przepięciówke z wejściami L1,L2.L3,N a z drugej strony PE i znaczek uziemienia?
    Czy powinienem w takim razie zmienić te bezpieczniki zgodnie z doborem(pomierzyć max obciążenia , czyli oświetlenie to B10A,
    Oraz Jeżeli mam ten B25Aza licznikiem a licznik mam na zewnątrz to czy w domu gdzie jest różnicówka to przednia załażąc SB25A a tego na za licznikiem wymienic na większy,czy możne być jako główny w rozdzielni domu odrazu różnicówka??Bo jeżeli zgodzi sie elektrownia to lepiej by było jak ten za licznikiem był by większy tylko teraz B32 czy z C charakterystyką ja mam w domu kilka urządzeń z silnikami czy porostu te esy C morze po przemienieniu mogą być mniejszej
  • Moderator
    ---lukasz--- napisał:

Czy powinienem w takim razie zmienić te bezpieczniki

Powinieneś zatrudnić dobrego elektryka, bo ta instalacja jest skopana od początku do końca. I żadne opisy nie zastąpią oględzin na miejscu.
    I popraw pisownię, bo nawet w tytule masz literówkę.
  • Poziom 10  
    Spoko już poprawiłem a co do elektryka to miał być dobry ,komu teraz wierzyć coraz więcej pseudo elektryków się robi :(
    Najgorsze ze nie dał żadnego schematu.
    A myślę jak ktoś mi podpowie to i sam sobie poradzę tylko potrzebuje kilku wskazówek.
    To nie jest duża instalacja bo zarazem 2 pokoje i łazienka (a prosiłem go żeby zrobił mi na bezpiecznikach osobno gniazdka i oświetlenie to on mi zrobił osobno ale pomieszczenia czyli B20 to oświetlenie i gniazdka i tu już mi zwalił) a do błędu sie nieche przyznać,
  • Moderator
    ---lukasz--- napisał:

A myślę jak ktoś mi podpowie to i sam sobie poradzę tylko potrzebuje kilku wskazówek.

Z kilkoma wskazówkami to się naprawia budzik chińskiej produkcji.
    Jeśli Ty chcesz zrobić dobrze instalację po kilku wskazówkach, to wytłumacz mi po kiego grzyba ja się tego uczyłem lat dziesięć, zdawałem różne egzaminy i ponad dwadzieścia lat praktykowałem? A tak w ogóle jakie masz uprawnienia żeby grzebać w instalacji elektrycznej?

Nie poprawiłeś tytułu.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    pomijając totalny bałagan i źle dobrane zabezpieczenia masz typowy problem z brakiem selektywności zabezpieczeń
    w nowych instalacjach IPZ jest na tyle mała, że prądy zwarciowe są bardzo duże, co powoduje zadziałanie wielu zabezpieczeń wbudowanych w wyłączniki typu "S"
    jakimś pomysłem jest wymiana zabezpieczenia przedlicznikowego na D25, ale ocenić to można po przeprowadzeniu pomiarów IPZ i oszacowaniu prądu zwarcia, trzeba też koniecznie sprawdzić, czy z D25 instalacja będzie spełniała warunek SSW
    inne rozwiązanie to wymiana zabezpieczenia na wkładki topikowe -konieczne działania tak jak w przypadku ew wymiany na D25
    najlepsze rozwiązanie to wyłącznik selektywny
    http://urzadzeniadlaenergetyki.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=191&Itemid=27
    Niemniej jednak wszystkie działania należy zacząć od kontaktu z zakładem energetycznym w kwestii możliwości wymiany zabezpieczenia przedlicznikowego
  • Poziom 10  
    Tak właśnie zrobię bo będzie gość z elektrowni robił dodatkowy licznik więc po proszę go żeby mi przemierzył i dobrał bezpiecznik przed licznikiem a w domu sobie już poradzę tylko zobaczę jakie kable są poprowadzone i dobiorę bezpiecznik do kabla zgodnie z dopuszczalnym obciążeniem i zrobię pomiary lub zadzwonię do elektryka ale z elektrowni.
    Dzięki za pomoc
    Retrofood - nie wiem może innym nauka przychodzi szybciej, poza tym zaczynam się tym interesować , a na naukę nigdy nie za późno a co do uprawnień to ma tylko do 1KV zrobiłem tylko i wyłącznie dla siebie zaraz walniesz głupi komentarz byle nie trafił się taki elektryk nikomu,ale ja dla nikogo instalacji nie robię a boli mnie że trafiają się tacy elektrycy :(
    stasiekm- dzięki za poradę i link o to mi chodziło pogadam z elektrykiem o tych bezpiecznikach selektywnych pewno to trochę drogie ale dobrze zabezpieczone to pewne
  • Moderator
    ---lukasz--- napisał:

Retrofood - nie wiem może innym nauka przychodzi szybciej,

Muszę cię zmartwić, te 10 lat to zgodnie z programem nauczania. Więc nikt szybciej się nie uczył.
  • Poziom 13  
    ---lukasz--- napisał:
    ...a w domu sobie już poradzę tylko zobaczę jakie kable są poprowadzone i dobiorę bezpiecznik do kabla zgodnie z dopuszczalnym obciążeniem i zrobię pomiary lub zadzwonię do elektryka ale z elektrowni

Ciekawe czym pomierzysz te "kable"? :)
  • Poziom 10  
    [/quote]Ciekawe czym pomierzysz te "kable"? :)[/quote]
    Może się źle wyraziłem sprawdzę jakie jest obciążeni na "danym bezpieczniku i dobiorę do niego bezpiecznik biorąc pod uwagę max obciążenia kabla" to chyba logiczne.