Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ukł. scal. AD5330 szukam wszelkich informacji o nim.

Von 06 Feb 2010 08:24 1176 7
    Von
    Level 11  
    Potrzebuje informacji na temat tego układu ..AD5330 .a konkretnie jakie ma możliwości co jest w stanie odtworzyć a co nie ...musze zrobić z tego sprawozdanie więc najlepiej jakieś artykuły , jakieś własne opisane doświadczenia..(datasheet mam ale tam za wiele nie pisze)....
    ghost666
    Translator, editor
    Jakto "za wiele w nim nie pisze" ? Jakich danych dokładnie oczekujesz? Przecież w datasheecie jest WSZYSTKO!
    Von
    Level 11  
    czy jest możliwe odtworzenie na nim melodii np takiej jak z gitary elektrycznej... a konkretnie to ma pracować razem z Atmegą gdzie będą zaprogramowane jakieś ścieżki i ile można ich jednocześnie odtworzyć w czasie rzeczywistym ( musze sprawozdanie z tego napisać a nie znalazłem za wiele materiałów na ten temat (przykładów))

Dodano po 8 [minuty]:

aha może być nawet dowolny układ z tej samej rodziny ...
    ghost666
    Translator, editor
    Tak, da się. Układy te mogą mieć 8, 10 lub 12 bitów (w tej rodzinie), oferują ponadto 167kSpS, co kształtuje maksymalną częstotliwość na poziomie ok 83kHz, a maksymalnego gładkiego sinusa na poziomie ok 16.7kHz, zatem wystarczająco do odtwarzania dźwięków.
    Układ posiada równoległe wejście, zatem da się go podłączyć do uC (z resztą - czego się nie da?).

Czy to wyczerpuje pytanie?
    Von
    Level 11  
    a coś więcej (szerzej) o tym możesz napisać?? A może jakaś literatura jest online?? To sprawozdanie musiało by jakoś wyglądać:) jakieś ukłdy połączeń schematy??

Dodano po 3 [minuty]:

A wyższe harmoniczne?

Dodano po 6 [minuty]:

z góry dzięki
    ghost666
    Translator, editor
    Von, powiedz mi - poważnie pytasz? Dostałeś zadanie żeby przygotować projekt jakiegoś urządzenia/modułu na konkretnym przetwornik cyfrowo analogowym, a jesteś pozbawiony podstaw wiedzy na temat elektroniki OGÓLNEJ.

Wiesz co to jest nota aplikacyjna? To opis aplikacji konkretnego układu, pisana przez producenta. Jeżeli takowej nie będzie na jego stronie, to nie ma literatury. Jeżeli jest to tam jest opis działania, schemat połączenia itp. Te same rzeczy powinno dać się wywnioskować (i na 100% się da) z noty katalogowej układu. Przetwornik ten ma standardowy interfejs równoległy, opisane są na pewno wszystkie wyprowadzenia tego interfejsu oraz pokazane są przebiegi jakie powinien generować uC... no ale trzeba mieć pewne podstawy elektroniki cyfrowej.
    Sam skrót karty katalogowej na stronie mówi nam jakie jest wyjście analogowe (napięciowe), no ale jeśli nie znasz podstaw elektroniki analogowej to nie będziesz nawet wiedział co dalej i szukał będziesz schematu do konkretnie tego układu, tak? Poszukaj do JAKIEGOKOLWIEK przetwornika D/A o wyjściu napięciowym, gwarantuje że będzie tam taka sama sytuacja, może wymagać jedynie dostosowanie napięć do napięć wyjściowych tego układu (jakie są - jest w karcie katalogowej) aby otrzymać 100% dynamiki z ew. jakimś zapasem (jeśli nie wiesz o czym mówię, polecam wrócić do podstaw).
    Twoje pytanie o harmoniczne, o pasmo przenoszenia etc wynika z totalnej niewiedzy. Nie wiesz nawet jaki jest zakres dźwięków gitary, jaki jest zakres słyszenia człowieka, prawda? Nie wspominam już o kryterium Nyquista, którym posiłkowałem się do oszacowania maksymalnych częstotliwości "przenoszenia".

Wybacz mój mentorski i stetryczały ton, ale o ile umiarkowanej niewiedzy nie tępię i staram się pomagać na ile mogę to elementarne braki w podstawach wiedzy, gdy ktoś zabiera się za coś poważnego są po prostu STRASZNE. Sądząc po okresie potrzebujesz to na zaliczenie jakiegoś przedmiotu? Jakiejś pracowni projektowej czy czegoś, prawda? Gwarantuje Ci że gdybyś uważał na poprzednich latach to nie musiałbyś teraz zadawać takich pytań (co nie zmienia faktu że nie wykluczam że to prowadzący w/w przedmioty po prostu kładli na was rokrocznie lachę).

Pozdrawiam :).
    Von
    Level 11  
    ale mnie pojechałeś.... dokładnie tak jak piszesz muszę zaliczyć laborki...
    ghost666
    Translator, editor
    No to trzeba się wziąść do roboty! Na kiedy masz termin?

A w ogóle - na jakim jesteś kierunku (i gdzie) i na którym roku.

Co do samego układu, to po kolei:
    Raz - poczytaj elementarz elektroniki analogowej, same podstawy, tj. jak używa się wzmacniacza operacyjnego do zrobienia wzmacniacza odwracającego, nieodwracającego oraz wtórnika prądowego oraz jakie te 3 układy pracy op-ampa mają parametry.
    Dwa - do tego projektu najprościej będzie wybrać przetwornik 8 bitowy gdyż mikrokontroler, który go będzie kontrolował także jest 8 bitowy, co pozwoli znacznie uprościć transmisję i program.
    Trzy - DAC ma maksymalną częstotliwość odświeżania wartości wyjściowej 167kSPS (tysięcy próbek na sekundę), zatem, jak wynika z kryterium Nyquista, przenieść może maks. częstotliwość równą połowie w/w, czyli ok 83kHz, jednakże tyczy się to sygnału prostokątnego, a dźwięk (bo zakładam że to będziemy generować) to raczej sinusoidy, zatem zwyczajowo częstotliwość przyjmuje się jako 1/10 częstotliwości odświeżania, w naszym przypadku 16.7kHz. Człowiek słyszy dźwięki od 18 do 22kHz (słuch idealny, chyba tylko u niemowląt), do normalnego dźwięku przyjąć można bez problemy iż najwyższe dźwięki to ok 18kHz (mowa, większość muzyki to od ok 100 do 5000Hz). Zatem częstotliwość maksymalna tego przetwornika w zupełności wystarczy aby przenieść dźwięk w sposób przyjemny dla ucha i czytelny.

To na wstępie. Rozumiesz co napisałem?