Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czy ktoś to przeliczał dokładnie ?

06 Lut 2010 08:34 3578 23
  • Poziom 9  
    Jak ustawić kocioł CO w mieszkaniu 80 m .Czy na kotle ustawić 65 *C i niech chodzi całą zime czy kocioł na 95*C i regulator temp.w jednym z pokoi. Po lekturze w necie nie znalazłem jednoznacznych oponii
  • Poziom 20  
    witam,

zależy od temp. zewnętrznej. Tutaj sprawę powinien załatwić regulator pogodowy + czujnik temp. zewnętrznej i ustawienie odpowiedniej krzywej grzewczej + ewentualne przesunięcie krzywej. Takie rozwiązanie jest najbardziej komfortowe.

pozdr.
  • Poziom 9  
    netcomers napisał:
    witam,

zależy od temp. zewnętrznej. Tutaj sprawę powinien załatwić regulator pogodowy + czujnik temp. zewnętrznej i ustawienie odpowiedniej krzywej grzewczej + ewentualne przesunięcie krzywej. Takie rozwiązanie jest najbardziej komfortowe.

pozdr.

regulator pogodowy ??? czujnik temp.zewnętrznej ??? przesunięcie krzywej ???czy TY może jesteś fizykiem atomowym > moje pytanie było proste i takich odpowiedzi oczekuje .
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    Nie ma prostej odpowiedzi na tak skomplikowany sezon jakim jest zima. No chyba żeby przez całą zimę temperatura była jednakowa. A tutaj jak na złość od - 35 do + 17. I Ty chcesz żeby ktoś Ci napisał konkretnie jaką masz ustawić temp. na CO? Żartujesz?
  • Poziom 9  
    Chyba mam rozwiązanie
    Kocioł c.o . ustawiony na full .pokojowy regulator temperatury w pomieszczeniu w którym najczęściej przebywamy ,grzejniki bez głowic termost.W pozostałych pomieszczeniach grzejniki z głowicami termo. Ustawiona temperatura dzienna i nocna
    Jeżeli ktoś ma takie ustawienie niech wyrazi swoją opinie

• Moderator na urlopie...
    Jeżeli Cię to zadowala... a do tego nie masz możliwości podłączenia czujnika pogodowego, to może być. Ale nie musi.
  • Poziom 19  
    Witaj kol. Zbilak.
    Ja tak pracuję i właściwie mam tylko niższą temperaturę(55 C)
    Moc pieca obniżyłem do ok. 19 kW(oczywiście z pomocą profesjonalisty).
    Te moje ustawienia zależą od mocy grzejników zainstalowanych tu musisz poeksperymentować tak aby piec bardzo często się nie załączał bo tracisz na sprawności.
    Trochę myślałem na temat regulatorów pogodowych i moim zdaniem zdecydowanie nie.
    Kolega Netcomers trochę przesadził ale nie jest fizykiem atomowym(widać to po odpowiedzi) raczej amatorem .
  • Poziom 23  
    gregor50+ napisał:
    Witaj kol. Zbilak.
    Ja tak pracuję i właściwie mam tylko niższą temperaturę(55 C)
    Moc pieca obniżyłem do ok. 19 kW(oczywiście z pomocą profesjonalisty).
    Te moje ustawienia zależą od mocy grzejników zainstalowanych tu musisz poeksperymentować tak aby piec bardzo często się nie załączał bo tracisz na sprawności.
    Trochę myślałem na temat regulatorów pogodowych i moim zdaniem zdecydowanie nie.
    Kolega Netcomers trochę przesadził ale nie jest fizykiem atomowym(widać to po odpowiedzi) raczej amatorem .
    Może kolega Netcomers nie jest fizykiem atomowym ale sądząc po odpowiedziach zna się na rzeczy. Na dużym węźle cieplnym regulator pogodowy jest bezwzględnie najważniejszym regulatorem. Szacuje mianowicie na podstawie temperatury zewnętrznej zapotrzebowanie mocy. Bez tego byłby koncert zamykający i otwierających się zaworów. W domu jednorodzinnym taki regulator nie jest bezwzględnie potrzebny ale pożądany. Jak kociołek się rzadko włącza to znaczy że jest za duża moc i przegrzewa pomieszczenie. On się ma rzadko wyłączać. Jeżeli masz wątpliwości to pisz do VIESSMANA i JUNKERSA że mają inżynierów do bani
  • Poziom 16  
    Zmniejsz moc kotła do 8 kW ustaw temp. na 50 stopni i zobacz efekty. Jeżeli będziesz miał ciepło tak zostaw. Koryguj "+ ; - " przy bardzo dużych różnicach na zewnątrz.
    Im niższa temperatura na grzejnikach tym mniej wysuszone powietrze,czyli większa wilgotność,nie wysycha w gardle,lepsze samopoczucie.

Pozdrawiam

Dodano po 28 [minuty]:

Oczywiście jeszcze regulator pokojowy aby utrzymać stałą temperaturę dzienną i możliwość obniżenia w nocy. Zawory termostatyczne na grzejnikach w pomieszczeniach gdzie chcesz mieć niższą temperaturę np. w sypialni.

Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    gregor50+ napisał:

Możesz uzasadnić jakoś swoje przemyślenia? I dlaczego akurat "zdecydowanie nie" ?

Po co kombinować jak koń pod górę z ustawieniami mocy kotła, regulacją grzejników itp. jak całą robotę za nas wykona regulator pogodowy? Po co?

Dla tych, którzy mają jeszcze jakieś wątpliwości co do słuszności stosowania regulatorów pogodowych, proponuję zapoznać się z lekturą:

http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=27&cms=105
  • Poziom 19  
    Kol. Netcomers.
    Przeczytałem pobieżnie artykuł.
    I proszę kolegę o dokładną interpretację wykresu jak nim się trzeba posługiwać.
    I jak go można zastosować w praktyce.
    A poza tym wyraźnie jest napisane o dużych instalacjach a z wątpliwościami o małych domkach jednorodzinnych.
    Proszę o przedstawienie symulacji jak by wyglądało sterowanie za pomocą w/w regulatora pogodowego.
    Proszę o to też innych forumowiczów którzy myśleli nad regulacją pogodową.
  • Poziom 20  
    gregor50+ napisał:
    Kol. Netcomers.
    Przeczytałem pobieżnie artykuł.
    I proszę kolegę o dokładną interpretację wykresu jak nim się trzeba posługiwać.
    I jak go można zastosować w praktyce.
    A poza tym wyraźnie jest napisane o dużych instalacjach a z wątpliwościami o małych domkach jednorodzinnych.
    Proszę o przedstawienie symulacji jak by wyglądało sterowanie za pomocą w/w regulatora pogodowego.
    Proszę o to też innych forumowiczów którzy myśleli nad regulacją pogodową.

Na rynku dostępnych jest dużo regulatorów pogodowych. Producenci prześcigają się w coraz to nowych funkcjach w tego typu urządzeniach. W praktyce odbywa się to tak, że użytkownik wybiera sobie numer krzywej i sprawdza czy jest ciepło czy nie. Jeżeli np. przy krzywej numer 4, przy temperaturze zewnętrznej 0 stopni obliczona wg regulatora temperatura wody w CO np. 40 stopni jest wystarczająca to jest dobrze. Jeżeli nie, to albo wybiera następną krzywą, albo ustawia przesunięcie krzywej w górę o zadaną ilość stopni aby ta wartość obliczonej przez regulator temperatury na CO była większa.

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to, jaką krzywą grzewczą ustawić. Tutaj wybór należy do użytkownika. W regulatorach pogodowych chodzi przede wszystkim o komfort, użytkownik określa jaką temperaturę chce uzyskać a regulator ma tak sterować kotłem, aby było ciepło - tak przy +5 jak i przy - 20.

Symulację takiej regulacji można zobrazować np. tak:

Temp. zewnętrzna: +5
    Temp. CO obliczona przez regulator: 35 stopni (przy krzywej grzewczej numer 4 i przesunięciu +20)

Jeżeli przy takich ustawieniach odczuwamy dyskomfort, to możemy przesunąć krzywą np. w górę o 10 stopni. Wówczas temperatura obliczona przez regulator wynosić będzie 45 stopni. Przy temp. -5 regulator obliczył że ma grzać wodę w CO na 55 stopni, a przy - 10 do temp. 60 stopni.

Wyposażenie kotła w taki regulator to komfort, którego nie zastąpi żadne ustawianie głowic i sterowników typu włącz/wyłącz.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    netcomers napisał:

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to, jaką krzywą grzewczą ustawić. Tutaj wybór należy do użytkownika. W regulatorach pogodowych chodzi przede wszystkim o komfort, użytkownik określa jaką temperaturę chce uzyskać a regulator ma tak sterować kotłem, aby było ciepło - tak przy +5 jak i przy - 20.

A nie w celu oszczędności gazu.
    W celu oszczędności gazu robi się inne rzeczy. Na przykład:
    zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło (ocieplenie) lub kominek, rekuperator lub inne pomysły. Układ CO ma za zadanie uzupełnić ciepło, które uciekło z mieszania i do tego niestety musi zużywać paliwo w odpowiedniej do tego ilości.
  • Poziom 19  
    Witam kolegów.
    Widzę po przeczytaniu interpretacji kol. Netcomers ,że to nie ja nie potrafię interpretować wykresów z artykułu poleconego w poście przez kolegę Netcomers ,a także kolega źle zrozumiał polecony przez siebie artykuł.
    Czyli jedziemy na tym samym wózku.
    Kol. Netcomers w artykule wyraźnie jest napisane o oszczędnościach przy takim samym komforcie i sterowaniu temperaturą czynnika grzewczego wg "jakiejś krzywej"
    tylko nic nie jest powiedziane na temat na jakich zasadach wybieramy krzywą .
    Po prostu uważam(nie znając dokładnie ch-k sterowania),że regulator pogodowy będzie dobry tylko w dużych instalacjach o małych inercjach i dużych opóżnieniach.
    Domki jednorodzinne są obiektami o małych opóźnieniach i stosunkowo o dużych inercjach i stosowanie regulatorów pogodowych nie ma sensu.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    Autor wątku napisał że ma mieszkanie 80 m2 a ja dalej podtrzymuję swoje zdanie, że najlepsze dla niego rozwiązanie to sterownik pogodowy.
  • Poziom 19  
    Odpowiem Tobie jakie ja polecam ustawienia.
    Kieruje się praktyką , nie uważam ,że moja metoda jest jedyna i słuszna.
    Jak wspomina netcomers wszystko zależy od temperatury zewnętrznej.
    Jeżeli nie posiadasz czujnika środowiskowego(termostat pokojowy) i oczywiście czujnika pogodowego:
    -wybierz zakres temperatury kotłowej 45-60 (zależnie od temperatury zewnętrznej) wtedy doświadczalnie za pomocą zwykłego termometru dobierzesz odpowiednie parametry czynnika(zależnie od swoich upodobań cieplnych).
    Masz zawsze ciepłe grzejniki (wadą tego rozwiązania jest to ,że pompa pracuje przez cały czas)
    Jeżeli posiadasz czujnik środowiskowy:
    -wybierz zakres temperatury kotłowej 60-85 stopni(zależnie od temperatury zewnętrznej...)
    Dużo zależy też od tego jakie temperatury preferujesz i jak masz dobrane grzejniki.
    Pamiętaj że kazdy stopień powyżej 20 generuje 10-15 procent wyższe rachunki(nie jest to zależność liniowa, opieram się w tym wypadku na danych szacunkowych producenta kotłów elektrycznych).
    W przypadku zastosowania czujnika środowiskowego(pod warunkiem poprawnie dobranych grzejników)sugerowane podniesienie czynnika kotłowego służy ograniczeniu nadmiernej eksploatacji kotła gazowego.
    Niektóre kotły gazowe mierzą czas zwarcia styków czujnika środowiskowego i po określonym zakresie (np. po 20 minutach) podnoszą temperaturę czynnika kotłowego o kilka procent(np. 5, 10 , 15 %)dążąc do wartości maksymalnej.
    Im wyższa żądana temperatura kotłowa, tym szybciej następuje przyrost kamienia kotłowego.W żadnym wypadku nie proponuje Tobie ustawienia temperatury 95 stopni czynnika kotłowego.
    Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Cytat:
    Po prostu uważam(nie znając dokładnie ch-k sterowania),że regulator pogodowy będzie dobry tylko w dużych instalacjach o małych inercjach i dużych opóżnieniach.
    Domki jednorodzinne są obiektami o małych opóźnieniach i stosunkowo o dużych inercjach i stosowanie regulatorów pogodowych nie ma sensu.
    Pozdrawiam.

Nie za bardzo rozumiem opóźnienie i inercja to to samo. O co dokładnie chodzi?
    Jak nie ma sensu co tu trudno zrozumieć. Ustawia się wstępna moc kotła w zależności od zapotrzebowania. Temperatura jest stabilniejsza a nie skokami na przód. Kocioł pracuje oszczędniej ma mniejsze straty przy wyższej temperaturze zewnętrznej. Jedyny minus to ciągła praca pompy.

Cytat:
    Niektóre kotły gazowe mierzą czas zwarcia styków czujnika środowiskowego i po określonym zakresie

Możesz coś dokładniej napisać co to za czujniki ?
  • Poziom 19  
    Jeżeli czujnik środowiskowy(termostat pokojowy mierzący temperaturę powietrza)-ma ciągle zwarte styki(temperatura zbyt niska w stosunku do zażądanej)daje ważną informację dla kotła gazowego.Kocioł "wie" że nie jest w stanie ogrzać wystarczająco szybko . Program kontrolujacy prace kotła jest wpisany do mikroprocesora , który znajduje się na płycie głównej kotła gazowego.
    Decyduje wtedy za użytkownika o podniesieniu temperatury czynnika kotłowego o dany procent(o ile nie wyłączył tego serwisant)np o 5%.Następnie po kolejnym upływie czasu(np. kolejne 20 minut , styki czujnika zwarte)temperatura czynnika jest zwiekszana o kolejny procent(w drugim kroku np. +15%).Jeżeli dalej są spełnione powyzsze warunki, temperatura czynnika jest dalej podnoszona do maksymalnej zalecanej przez producenta.Niby nie ma pogodówki , lecz urządzenie pośrednio potrafi sie zaadoptować do zmiennych warunków pogodowych(na podstawie pomiaru czasu zwarcia styków czujnika środowiskowego).
    Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    A może autor wątku napisze nam jaki ma kocioł. Będzie prościej. Jak analogowy to i tak pogodówki nie zamontuje.

Dodano po 2 [minuty]:

szymonjasiu napisał:
    Program kontrolujacy prace kotła jest wpisany do mikroprocesora , który znajduje się na płycie głównej kotła gazowego.
    Decyduje wtedy za użytkownika o podniesieniu temperatury czynnika kotłowego o dany procent(o ile nie wyłączył tego serwisant)np o 5%.Następnie po kolejnym upływie czasu(np. kolejne 20 minut , styki czujnika zwarte)temperatura czynnika jest zwiekszana o kolejny procent(w drugim kroku np. +15%).Jeżeli dalej są spełnione powyzsze warunki, temperatura czynnika jest dalej podnoszona do maksymalnej zalecanej przez producenta.

Jestem ciekaw, który to kocioł jest taki "mądry"?
  • Poziom 19  
    Zaspokoję Twoją ciekawość.
    Urządzenia marki Beretta( np. Junior ,Quadra ,Conica Sinthesi)
    z systemem automatycznej regulacji S.A.R.
    Pozdrawiam
  • Specjalista - systemy grzewcze
    szymonjasiu, trochę przekombinowałeś. SAR to nie jest aż takie cudo, jak napisałeś. Temperatura jest podnoszona o 5K, a nie 5% po tych 20tu minutach. Od 55 stopni po 20tu minutach podnosi T zasilania do 60 stopni, po kolejnych 20tu minutach do 65 stopni, potem przerwa i od nowa.
  • Poziom 23  
    szymonjasiu napisał:
    Jeżeli czujnik środowiskowy(termostat pokojowy mierzący temperaturę powietrza)-ma ciągle zwarte styki(temperatura zbyt niska w stosunku do zażądanej)daje ważną informację dla kotła gazowego.Kocioł "wie" że nie jest w stanie ogrzać wystarczająco szybko . Program kontrolujacy prace kotła jest wpisany do mikroprocesora , który znajduje się na płycie głównej kotła gazowego.
    Decyduje wtedy za użytkownika o podniesieniu temperatury czynnika kotłowego o dany procent(o ile nie wyłączył tego serwisant)np o 5%.Następnie po kolejnym upływie czasu(np. kolejne 20 minut , styki czujnika zwarte)temperatura czynnika jest zwiekszana o kolejny procent(w drugim kroku np. +15%).Jeżeli dalej są spełnione powyzsze warunki, temperatura czynnika jest dalej podnoszona do maksymalnej zalecanej przez producenta.Niby nie ma pogodówki , lecz urządzenie pośrednio potrafi sie zaadoptować do zmiennych warunków pogodowych(na podstawie pomiaru czasu zwarcia styków czujnika środowiskowego).
    Pozdrawiam

Dzięki za odpowiedz. Pytam bo nie jestem znawcą kotłów gazowych. Zdziwiony jestem że używane są czujniki bimetaliczne. Brak jest informacji do sterownika o ile np temperatura jest za niska. Długi czas nie zadziałania jest informacją pośrednią (gorszej jakości). To że regulacja pogodowa współpracuje z czujnikiem wewnętrznym jest dla mnie oczywiste.Zdziwiony byłbym gdyby tak nie było.
  • Poziom 19  
    Witam ,wreszcie widzę konkretne metody regulacji.
    Tak dla kol Jekab :
    duża inercja to obiekt jest "wolny",mała inercja to obiekt jest "szybki"
    ale może być " szybki" obiekt reagujący z dużym opóźnieniem i wtedy jest bardzo trudna regulacja.

Pragnę zaznaczyć, że pojęcia duża inercja użyłem w znaczeniu reakcji temperatury wewnątrz obiektu na zmiany temperatury zewnętrznej.Czyli skokowy wzrost temperatury zewnętrznej powoduje wolny przyrost temperatury wewnętrznej.

Przez pojęcie duże opóźnienie rozumiem czas niezbędny aby skokowa zmiana temperatury czynnika grzewczego przełożyła się na zauważalną zmianę temperatury wewnątrz obiektu.
    Czyli mamy do czynienia z dwoma pętlami regulacji. Oraz co zauważył jeden z kolegów dodatkowo optymalizujemy pracę pieca pod kątem ilości cykli zmieniając moc pieca.Dlatego skompilkowane systemy regulacji nigdy się nie sprawdzą się u
    typowych użytkowników ,ponieważ nie będzie nigdy takiego który "za friko"
    będzie próbował optymalizować pracę regulatorów ,dlatego trzeba szukać maksymalnie prostych ze względu na użytkownika systemów sterowania.
    Pozdrawiam.