Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wdzwanianie do Siemens TC35i przez NOKIE 6300

AlexT 06 Feb 2010 16:23 2706 4
SterControl
    AlexT
    Level 10  
    W komputerze mam zwykły modem analogowy podłączony do zwykłej lini analogowej. Za pomocą tego komputera wdzwaniam się do Modemu Siemens TC35i. W modemie jest karta sim z aktywną usługą telemetryczną (CSD). Modem odbiera , uzgadnia transmisje i mogę pobrać interesujące mnie dane z urządzenia które jest podłączone do modemu GSM.
    Zamiast modemu analogowego chciałem użyć komórki (Nokia 6300). Instaluje się jako standartowy modem na jakimś porcie COM w moim kompie. W programie zmieniam port i próbuje nawiązać połączenie. Bezskutecznie. Program wyświetla tylko napis wybieranie numeru (+48600.....). Komórka nic nie robi.

Komórka jest sprawna. PC Suite jest zainstalowany. Mogę połączyć się z internetem, wysłać SMS...
  • SterControl
    hefalump
    Level 13  
    Witam.
    Upłynęło trochę czasu ale temat jest ciekawy.
    Ja mam urządzenie do którego podłączony jest modem TC35i z kartą umożliwiającą transmisję CSD. Mogę wykonać połączenie z dowolnym telefonem ale wygląda ono podobnie jak napisałeś - komórka nie może odebrać danych a urządzenie zrywa połaczenie z komunikatem "no answer".
    Podejrzewam że po obu stronach musi być aktywna usługa CSD.
    Napisz czy rozwiązałeś problem.
  • SterControl
    AlexT
    Level 10  
    Temat dalej aktualny. Ciągle walczę w tej materii.
    Modem, który ma odebrać transmisje danych (CSD) musi mieć włączoną taką usługę. Modem, który wdzwania się, nie musi mieć tej usługi.
    Mogę bez problemu zestawić połączenie pomiędzy dwoma modemami GSM TC35i. Wdzwaniający jest podłączony do PC przez RS232 (sprzętowy) bez usługi CSD. Odbierający jest podłączony do urządzenia i ma włączona usługę CSD.
    Tu właśnie jest prawdopodobnie problem. Komputer PC "widzi" modem podłączony przez port RS232. Takie połączenie jest "natywnie" obsługiwane przez systemy operacyjne. W końcu RS jest najstarszym portem w komputerach. Sterowanie takim modemem odbywa się przez komendy AT z hyperterminala. Chyba nie ma nic prostszego.
    Komórka to taki śmieć gdzie RS jest "emulowany" przez USB.
    Trochę nie chce mi się rozpracowywać teorii połączeń pomiędzy kompem, a komórką i sposobu emulacji przesyłu danych oraz sterowania komendami AT.
    Podejrzewam, że wycięto pewne rzeczy w komórkach i dlatego nie idzie zestawić transmisji gdzie jednym z urządzeń DTE jest np. NOKIA.
    Aczkolwiek wiem, że Siemens C35 działa w takiej konfiguracji!
    Ale ona łączy się z kompem za pomocą RS232.

Teraz mam problem, bo w kraju wysiadły mi 3 urządzenia. Nie można się z nimi połączyć. Modemy mają karty ORANGE. Sprzęt próbuje uzgodnić transmisje, ale po kilku próbach i zmianie prędkości połączenie pada.
    Co ciekawe nie chodzą tylko urządzenia gdzie do transmisji jest wykorzystywany w modemie PIN 4 (sterowanie przepływem).
    Tam gdzie przepływ danych jest sterowany programowo można bez problemu się dodzwonić i pobrać dane. PARANOJA!

Problem polega na tym, że nie mam, z kim porozmawiać o tym. Na jakiejkolwiek infolinii GSM nawet nie wiedza, co to jest CSD (zawsze chcą włączyć internet). Zastanawiam się, po co ci ludzie tam są szkoleni.
    Kto nad tym wszystkim panuje i ma pojęcie o tym?

Czy na simplus można włączyć CSD? Dzisiaj od rana próbuje to zrobić.
    hefalump
    Level 13  
    Ja jestem na etapie uzgadniania z operatorem jakie usługi mam niec udostępnione na karcie SIM.
    W Erze nie bardzo chcą sprzedawać pojedyncze karty, dodatkowo przekoują mnie do pakietowej GPRS. Ja potrzebuję wdzwaniać się sporadycznie do urządzenia, wtedy gdy mam taka potrzebę, a nie być z nim ciągle on-line.
    O tym, że przy połaczeniu Dial-Up muszę mieć CSD doszedłem sam. Podsłuchiwałem komunikację po RS między urzadzeniem a modemem SIEMENS-a ale nic z tego nie wynikło. Mam kilka różnych modemów TC35i, MC35i i TC65 ale uparcie pracuję nad TC35i i prostym wdzwanianiem się z modemu analogowego podłączonego do zwykłej linii telefonicznej.
    Może do końca marca coś osiągnę w tej materii.
    Faktycznie wygodnie było by aby podłaczyć komórkę po usb i zainicjować połaczenie z dowolnym modemem.
    hefalump
    Level 13  
    Zastanawiałem się nad problemem w Pana przypadku.
    Może winą jest kabelek z nie pełną emulacją USB>RS.
    Pozyskałem kiedyś drogą kupna kilka kabelków DKU-5 i nie wszystkie były tak samo zbudowane. Najlepsze rowiązanie było oparte na układzie OTi OTI006858-G który emuluje Pełny RS - można na nim odnaleść wyjścia TX,RX,RTS,DTR,DCD,CTS,DSR,GND i jest z kwarcem 12.0000.
    Kabelek nie instaluje się po sterowniku od OTI.
    Być może to rozwiąże problem, kibicuje Panu i czekam na jakieś sukcesy.