Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ariston Aqualtis AQXF109 - i blad F05

MarioM74 06 Feb 2010 20:32 64840 9
 • #1
  MarioM74
  Level 2  
  Witam

  Od niespełna 3 lat mam pralkę Ariston Aqualtis AQXF109. Od paru miesięcy niemal każde pranie przerywane jest błędem F-05, czyli problem ze spustem wody/pompą.
  Wezwany pierwszy technik z autoryzowanego serwisu stwierdził, że to być może programator; podłączył się PDA do pralki, powiedział, że w oprogramowaniu są błędy, więc wgrał nowy soft. Po jego wizycie pralka działała poprawnie ok.2 tygodnie, a potem znowu zaczął pojawiać się błąd - początkowo tylko wtedy kiedy był użyty konkretny program. Zaczęliśmy go omijać, ale po miesiącu każdy program dawał ten błąd.

  Wezwaliśmy jeszcze raz technika, z tego samego serwisu, ale przyszedł inny. Popatrzył, popukał, sprawdził miernikiem osprzęt i powiedział, że wg niego jest OK, bo nic nie widać. Puszczane przez niego program "30minut" działał poprawnie. Sprawdził filtr pompy, węże spustowy i wlotowy - wszystko czyste. Po jego wizycie pralka działała poprawnie 4 razy.
  Powiedział na odchodne, że w tych pralkach padają moduły sterujące, ale w tym modelu są dwa moduły i nie wiadomo który padł. A każdy z nich to 700zł - czyli w najgorszym wypadku 1400zł - czyli nową pralkę mogę sobie kupić. I jego zdaniem nie opłaca się naprawiać.

  Ale prać trzeba... Teraz każde pranie robimy na raty - pierwszy program kończy się w połowie, w momencie płukania, błędem F05. Potem włączamy samo płukanie, działa do momentu odblokowania drzwi (czyli do końca) i pokazuje błąd F05. Potem dajemy odwirowanie i ono bez problemu kończy całość prania.

  Pytanie: co to może być? Nie mam nic w filtrze, w rurach; puszczona na pusto pralka wszystko robi poprawnie i bez błędu. A gdy idzie normalnie pranie sieje błędem.
  Nie widzi mi się wydanie w ciemno 1400zł, gdy może się okazać, że to wcale nie moduły, tylko jakaś mechaniczna usterka.

  Z góry dzięki
  Mario
 • #2
  grzegorzhel1
  Level 16  
  Witam czy jak pralka wyrzuci błąd to jest woda w pralce jeżeli jest to silnik pompy może się zacinać , jeżeli nie ma wody a pralka wyświetla błąd to może w komorze powietrznej hydrostatu nazbierało się syfu i się zapycha ,można wtedy przedmuchać wężyk który łączy hydrostat z komorą pozdrawiam .
 • #3
  MarioM74
  Level 2  
  Pralka wyrzuca błąd po spuszczeniu wody i przed pobraniem świeżej. Oraz sporadycznie przed rozpoczęciem wirowania, też po spuszczeniu wody. Spytam, który to jest wężyk łączący hydrostat z komorą? Gdzie go znajdę? Specyficzne jest to, że gdy puszczę pralkę "na pusto" to daje radę zakończyć program bez błędu.

  pozdrawiam
  Mario
 • #4
  grzegorzhel1
  Level 16  
  Witam trzeba zdjąć pokrywę górną i po prawej stronie jest okrągła puszka do której dochodzą przewody i wężyk który schodzi na dół trzeba go zdjąć i porządnie dmuchnąć kilka razy bo na dole w komorze powietrznej bardzo często się zapycha pozdrawiam .
 • #5
  petrys-go
  Level 14  
  Witam
  Mam ten sam problem pojawia się F5 na wyświetlaczu. Pojawiła się skarpetkach w bębnie, zapchala wylot wody i tyle. Udrożniłem przepływ, a pompa sprawna bo wymeldowuję wodę, która wleje do pralki miska. Sprawdziłem droznosc wezyka od sprawdzania stanu wody. Cały układ wylotowy wody oczyszczony i sprawdzony
  Wlaczam pralkę pralka chce wypromować wodę chociaż nie ma ani kropli tak około 3 minut później zaczyna ruszać bęben, ale tak jakby szarpał nie pobiera wody i tak po około 10 minutach pralka wywala F5 i drzwi od pralki cały czas są zamknięte nie odblokowują się.
  Proszę o podpowiedzi.
 • #6
  egon42
  Level 37  
  Trzeba odpływ wody odłączyć od odpływu i postawić tak aby szło obserwować jak woda wlatuje z odpływu do np. wanny czy miski wtedy włączamy pralkę normalnie i obserwujemy jak pracuje pralka szczególnie jak jest wypompowywana woda jak błąd wywala prawie zaraz po włączeniu pralki to można wcześniej nalać trochę wody do pralki i znowu obserwować wylewanie wody. Z sprawnej pompy woda musi wylatywać z wysokości 60cm całym wężem i praktycznie zaraz po włączeniu się pompy. Wylewnie wody nie wystarczy sprawdzić 1 raz trzeba sprawdzić co najmniej 5 razy bo często pompa źle działa za 4 czy 5 razem Tak samo jeżeli pompa działa a woda zaczyna lecieć z węża dopiero po 5 czy 10 sekundach to też oznacza złe działanie pompy.
 • #7
  yanik44
  Level 10  
  Witam, miałem ten sam problem lecz już po nim! Wystarczyło zobaczyć jakim strumieniem leci wywirowana woda do kanalizacji (był on bardzo słaby) rozkręciłem szufladę i dostałem sie do pomki. Zdemontowałem ją, a następnie rurę spustową z bębna. W rurze jest plastikowa kula, a na kuli? Zgadniecie co było? Otóż leżała sobie pozwijana dziecięca skarpetka, która skutecznie zatykała odpływ wody! Ot i problem z głowy, teraz pralka hula jak nowa! Życzę powodzenia w naprawie.
  Ariston Aqualtis AQXF109 - i blad F05
 • #8
  pzaucha
  Level 10  
  Witam,

  Mimo, że temat stary to tylko dodam coś jeszcze z mojego domowego doświadczenia. Problem analizowałem zgodnie z wytycznymi z tego postu jak i innych dotyczących tego samego tematu. Bez poprawy bo problem znowu po 1-2 praniach znowu powracał. Wszystko czyste, bez zabrudzeń, skarpetek, etc. Przy kolejnym spuszeczniu wody przez pralkę zauważyłem, że błąd pojawiał się w momencie kiedy pralka wypompowywała wodę i bęben przestawał się obracać. Ponownie zdjąłem odpływ i okazało się, że na obwodzie bębna przesuwał się płatek z wkładki do biustonosza, który dopóki bęben się obracał krążył z nim po obwodzie i może jedynie na chwilę zatykał odpływ. W momencie zatrzymania bębna przy końcowym spuszczeniu wody płatek dostawał się na odpływ z wodą i go blokował co powodowało alarm. Wszystko działo się nieregularnie stąd problem ze znalezieniem winowajcy. Dodam, że wąż z odpływu był zdejmowany co najmniej 3 razy ale za każrym razem było tam czysto bo poruszenie bębnem przy demontażu powodowało, ze płatek znajdował się poza odpływem. Dopiero po kolejnym demontażu węża odpywowego z bębna i powolnym obracaniu bębnem udało się zlokalizować właściwą przyczynę i ją definitywnie wyeliminować. Wcześniej wymieniono hydrostat, wężyk i przymierzano się do pompki... Może komuś będzie mój opis przydatny.

  Ps. Biustonosz nazywa się ponoć push -up.
 • #9
  jarrad
  Level 10  
  Witam serdecznie,
  Bardzo dziękuję yanik44. Miałem ten sam problem, nerwów co nie miara. Pomysły już o kupnie nowej pralki. Parady fachowca ze sklepu z częściami i serwisu rewelacja. W końcu trafiłem na twój post. Było to samo, tylko zapewne skarpetka inna.
  Dziękuję pozdrawiam
 • #10
  esk2
  Level 11  
  @yanik44

  Dziękuję yanik44 dziś położyłem koleżankę grzecznie na boczku, odłączyłem czarny karbowany gruby wąż od bębna do pompki wyrzucającej wodę i co się okazało? Na wspomnianej plastikowej kuli były owinięte 3 chusteczki do prania oraz wewnątrz znajdowała się moneta 1zl, stara guma do żucia oraz malutki kamyk. Wszystko usunięte, wymyłem porządnie karbowany czarny wąż, zamontowałem i liczę na to, że urządzenie odżyje bo nie miało łatwo przeciskać wodę przez taka blokadę. Załączam zdjęcia swojej pralko-suszarki (potwierdzam produkcyjny bubel, jeśli takie rzeczy przedostają się przez bęben)

  Hotpoint Ariston Aqualtis AQD1070D49
  Ariston Aqualtis AQXF109 - i blad F05IMG2021121...133006.jpg Download (4.2 MB) Ariston Aqualtis AQXF109 - i blad F05IMG2021121...133027.jpg Download (5.17 MB)
  Wesołych świąt