Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz 2 x 25W na układzie TDA 1554Q

fenders 06 Lut 2010 21:10 20858 26
  • Wzmacniacz 2 x 25W na układzie TDA 1554Q

Witam !

Chciałbym przedstawić wam wzmacniacz oparty na układzie TDA 1554Q w nietypowej obudowie.
    Cała konstrukcja powstała bardzo szybko. Nie miałem żadnej obudowy więc postanowiłem ją stworzyć z paneli podłogowych.Wymiary : 25x16,5x6 cm . Brak ekranowania lecz okleiłem obudowę w środku folią. Zero jakichkolwiek przydźwięków . Układ ten potrafi się mocno grzać, przykręciłem go do radiatora od procka P2 lecz w takiej obudowie dalej się grzał. Postanowiłem zastosować wiatrak komputerowy wkładany w slot . Zamontowany jest on pod radiatorem i spisuje się świetnie jest cichy i po wielogodzinnych graniach układ jest lekko ciepły. Front wykonany z płytki laminowanej do wytrawiania , wypolerowana na lustro, ponieważ nie posiadałem spray to pomalowałem go gąbką, czarna farbą (Śnieżka emalia olejno-ftalowa) Wyszło ładnie . Tył wzmacniacza wykonany z dykty ;) Przyklejona butaprenem jest bardzo sztywna.
    Posiadałem na stanie trochę cienkiego, czarnego koca wiec okleiłem starannie całą obudowę. Podoba mi się efekt końcowy choć jest bardzo nietypowy.

Trafo 105 W / 12 V przymocowane w dość ciekawy sposób. Wkleiłem i przybiłem od spodu, klocek 1.5x1.5x3 cm z płyty wiórowej. Włożyłem Trafo na ten ( bolec ), następnie z nakrętki od słoika wyciąłem blaszkę, zrobiłem dziurkę i przykręciłem , Trzyma się znakomicie ! Kontrolka to mini żaróweczka na 230 V. Potencjometr 50kΩ przykręcony trochę za bardzo w lewo, ponieważ nie mieścił się tam gdzie bym chciał bo przeszkadzał radiator. Końcówka wykonana na płytce uniwersalnej takiej starej bo nie miałem czasu na zabawy w wytrawianie. Filtracja to coś około 12000µF ( wiem trochę sporo ale testowałem i już tak zostało ). Chciałem zastosować wskaźnik wysterowania na 2x 5 Led ale jakoś zniknęły chęci. Górna część obudowy przykręcona na 4 śrubki.

Założenia: Miało być prosto , tanio, inaczej, bardzo szybko i żeby zasilał kolumny ZG-15C .

Koszty:
    Trafo, Panele, Dykta, Płytka, Farba, Koc, folia, Radiator, Wiatrak, Mostek, Kondy, Kable, Potencjometr, Gniazda, Włącznik itp. - Miałem = 0 Zł
    Układ TDA1554Q - 11 zł
    Kontrolka - 50 gr
    Razem = 11.50 zł ;) + troszkę zabawy

Nie podoba mi się tylko ta nakrętka na potencjometr ale już mam cienką i czarna , oraz ta plątanina i jakość kabli , na szczęście nic nie brumi, nic nie skrzeczy. Wymienię jak znajdę okazję. Można by było zastosować lepsze chinche i gniazda głośnikowe ale te miałem i te użyłem. Ogólnie jestem zadowolony.

Fotki :

Wzmacniacz 2 x 25W na układzie TDA 1554Q Wzmacniacz 2 x 25W na układzie TDA 1554Q Wzmacniacz 2 x 25W na układzie TDA 1554QWzmacniacz 2 x 25W na układzie TDA 1554Q Wzmacniacz 2 x 25W na układzie TDA 1554Q
    Wzmacniacz 2 x 25W na układzie TDA 1554Q Wzmacniacz 2 x 25W na układzie TDA 1554Q Wzmacniacz 2 x 25W na układzie TDA 1554Q Wzmacniacz 2 x 25W na układzie TDA 1554Q
    Wzmacniacz 2 x 25W na układzie TDA 1554Q Wzmacniacz 2 x 25W na układzie TDA 1554Q Wzmacniacz 2 x 25W na układzie TDA 1554Q

Pozdrawiam Fenders

Fajne!
  • #2 06 Lut 2010 21:54
    marco47
    Poziom 41  

Dlaczego kolega włożył układ wzmacniacza do podstawki , przecież to nieekonomiczne . Na pewno były trudności we włożeniu poszczególnych nóżek do podstawki , co widać po pogiętych wyprowadzeniach .
    Co do koca to fajny pomysł na zagotowanie wnętrzności bo te pseudo wywietrzniki nic nie dają . Jeżeli już dajesz takie małe to zastanów się jaki ma być obieg powietrza w środku obudowy . Musisz tak ustawić wywietrzniki aby wymusić przepływ powietrza . Najlepiej ustawić je na przeciwko siebie a nie jeden nad drugim .

• #3 06 Lut 2010 21:59
    fenders
    Poziom 15  

Zgodzę się ciężko było choć ten układ pochodzi z demontażu z pająka . Miałem taka podstawkę to tak zrobiłem, z myślą o szybkiej wymianie końcówki bo się (ponoć szybko palą ) .... . Też mi się to bardzo nie podoba.

No nie wiem po 6 h grania radiator jest lekko ciepły, a w obudowie panuje normalna temperatura. Nie miałem jak inaczej zmieścić tego wentylatora i po paru różnych ustawieniach to jest idealne . Ten wiatrak jest naprawdę mocny i splisuje się świetnie Więc nie widzę problemów.

Pozdrawiam

• #4 06 Lut 2010 23:40
    skaktus
    Poziom 37  

Podoba mi się obicie, takie inne ;)

Co do chłodzenia - jestem na tym punkcie uczulony, okropnie i zrobił bym jak pisze kolega powyżej-lepiej, a dokładnie coś w rodzaju tunelu = z jednej wlot a po 2 stronie wylot (przy okazji chłodzenie całego wnętrza). Dodatkowo przydała by się polerka TDA + radiatora (na lustro) - tym sposobem można zyskać nawet 10 stopni mniej niż bez polerki.

Ogólnie jak na niecałe 12 zł i tak dobrze.

• #5 06 Lut 2010 23:44
    fenders
    Poziom 15  

Masz rację ale mogę gwarantować ze ta końcówka jest chyba aż ponad to schłodzona . Podmuch z tego wiatraka czuć 1 m od wzmacniacza, a jest cichy . W środku nie ma co się grzać innego . Myślę ze tunel był by gorszy akurat w tym przypadku dla końcówki . Polerki nie robiłem tylko zastosowałem biała pastę do tych lepszych procków po za tym ten kwadracik na radiatorze jest z ołowiu chyba ;)

• #6 06 Lut 2010 23:53
    marco47
    Poziom 41  

Chyba coś nie tak z oczami bo nie zauważyłem wentylatora .
    W takim układzie jak ten TDA1554 wentylator jest naprawdę zbędny .
    Lepiej zadbać o dobrą cyrkulację powietrza w sposób niewymuszony i delektować się pełnią ciszy z wnętrza , niż pogłaśniać wzmacniacz aby zagłuszyć szum wentylatora .

• #7 06 Lut 2010 23:59
    tragi
    Poziom 22  

Bardzo ciekawy pomysł z tą obudową-pochwalam.

Ale mam pytanie: czy mierzyłeś może prąd zasilania tej kostki? Bo jestem ciekaw ile prądu pobiera przy sterowaniu wejść sygnałem o amplitudzie ok. 100mV obciążony głośnikami 4 Ohm.

Pozdrawiam

• #8 07 Lut 2010 00:00
    398216
    Usunięty  
  • #9 07 Lut 2010 00:01
    fenders
    Poziom 15  

;) dało by rade bez wiatraka ale na dłuższe granie przy tym radiatorze bez obudowy po 30 min ostrego grania się oparzyłem . Zrobię regulacje i bd ok.

Mniejsze trafo miało by rację bytu ale że takiego nie posiadałem więc zostało takie. Kocyk użyty gdyż ciężko by było panele malować i się bawić. Froncik zrobiłem taki w stylu prawdziwego wzmacniacza jak dla mnie - Potencjometr , Włącznik , Kontrolka.
    Amatorsko - bo tak chciałem, za słaby jakościowo wzmacniacz dla mnie aby robić PRO :D

Kolego tragi - Nie mierzyłem ale wyczytałem gdzieś ze około 6 A !!

• #10 07 Lut 2010 11:55
    varrior87
    Poziom 18  

Wzmacniacz wygląda fajnie. Może rozbudowałbyś go o bierną regulację charakterystyki? Zawsze się może przydać. Każdy od czegoś zaczynał.

P.S. Wady wzroku się leczy (zdjęcie 4, 11 i 12).

• #11 07 Lut 2010 12:47
    fenders
    Poziom 15  

Wentylator pod radiatorem jest podobny do tego :

W sumie nie mam zapotrzebowania na regulacje charakterystyki przez przedwzmacniacz gdyż posiadam korektor graficzny, po za tym on tylko zasila ZG-15C, a one nie potrzebują znacznych regulacji tonów bo fajnie grają.

• #12 08 Lut 2010 21:32
    slawus1234
    Poziom 11  

Pytanie: czy podłączając pod ten układ tylko jeden głośnik otrzymam więcej niż 25W na kanał?

• #13 08 Lut 2010 22:43
    fenders
    Poziom 15  

Nie. To są 4 wzmacniacze połączone w 2 mostki .

• #14 09 Lut 2010 00:05
    Pokrentz
    Poziom 21  

Kolego Skaktus, ja w kwestii formalnej. Bo polerowanie radiatorów to chyba przesada. Wiemy, że najlepiej promieniują ciała czarne, takie, które pochłaniają światło - elementarna fizyka. Najgorzej zaś powierzchnie lustrzano - metaliczne. Radiator promieniuje najlepiej, jak jest wyczerniony. I to taką farbą, która jest czarna w podczerwieni, niekoniecznie w świetle widzialnym (miałem kiedyś buty, które były czarne jak smoła, póki nie popatrzyło się na nie przez ruski noktowizor), a, o dziwo, śnieg jest z punktu widzenia promieniowania termicznego ciałem niemal doskonale czarnym...
    Nie rozumiem więc w czym mogłoby pomagać polerowanie radiatora.

• #15 09 Lut 2010 00:08
    fenders
    Poziom 15  

Koledze chyba chodziło o polerowanie tego kawałka do którego dotyka układ . Tak mi się wydaje ?

• #16 09 Lut 2010 06:56
    ORMO_PL
    Poziom 19  

Koledzy, przestańcie...
    Ciepły radiator będzie pobierał ciepło z obudowy, i oddawał je na zewnątrz (ciepłe powietrze uchodzi o góry, a obudowa jest dość przemyślana, można by zrobić dodatkowe otwory w obudowie, a radiator wysunąć nawet nieco poza nią.) Ruch powietrza będzie odpowiedni, a nawet gdyby, to TDA jest zabezpieczone.

Pomysł z podstawką - świetny - te TDA lubią się wzbudzać, i przepalać, problemu z wymianą nie będzie.

Mógłbyś w przyszłości dodać przedwzmacniacz....

Pozdrawiam. :)

• #17 09 Lut 2010 10:06
    bobekdt00
    Poziom 14  

Mógłbyś dokładniej opisać obudowę ? Z jednej strony widać ze góra jest zdejmowana a z drugiej koc wygląda jakby był na całość naciągnięty i nie ma przerwań . Jak to zrobiłeś ?
    W jaki sposób mocujesz górną klapę ?
    Czym kleiłeś zarówno koc jak i resztę obudowy ?
    Czy konstrukcja z paneli jest dość wytrzymała ?

Z góry dziękuje za odpowiedź , mam zamiar zrobić obudowę do gotowego już wzmacniacza a twoja bardzo mi się podoba .

• #18 09 Lut 2010 13:59
    fenders
    Poziom 15  

Ach.. Szkoda że zapomniałem robić zdjęcia w trakcie pracy tym razem ,
    ale postaram się to opisać w miarę zrozumiale .

Obudowa składa się z :

2 x płytka z paneli o wymiarach 165 x 55 mm - Boki
    2 x płytka z paneli o wymiarach 245 x 165 mm - Góra i Dół
    1 x laminat - 230 x 57 mm - Front
    1 x dykta ozdoba ;) - 230 x 55 mm - Tył

Na dolną płytę postawiłem 2 boki przybiłem je po 3 gwoździe na stronę ( niestety nie miałem tak Cienkich wkrętów ), Do tego jeszcze skleiłem to kanadyjskim klejem do drewna . Boki się trzymają na skałę ;) Jak widać na fotce niżej z 1 strony panela jest rowek w który włożyłem laminat (2mm) .

Całość okleiłem 1 kawałkiem koca zakładając na front i tył po ok 12mm

W tylnej płytce powierciłem i powycinałem otwory na gniazda , radiator i wentylator .
    Następnie okleiłem gładką część dykty, kocem i powycinałem kawałki gdzie są dziury nożykiem do tapet. Tył przykleiłem do całej konstrukcji ( Klei do drewna , butapren ) . Trzyma się zaskakująco .

W górnej części zrobiłem 4 otwory na śruby, wraz z frezami na łepki ;)

By nie było widać łepków, przed oklejaniem kocem włożyłem śruby na miejsce . Teraz wystarczy tylko wbić śrubokręt i odkręcać ( nie widać dziury ) .

Wzmacniacz 2 x 25W na układzie TDA 1554Q Wzmacniacz 2 x 25W na układzie TDA 1554Q

Do oklejania koca użyłem znany i lubiany butapren ;)

Konstrukcja jest bardzo sztywna, parę razy zleciał mi z regału ( 2m ) i nic mu nie jest , ( Śmiało można się rzucać :D )

Myślę że trochę pomogłem ! Jak są jeszcze jakieś pytania proszę pytać ;)

Pozdrawiam Fenders

PS. Mogę dodać ze wzmacniacz, będzie też czasem używany w samochodzie :D Tylko gniazdo zrobię na 12 V

• #19 09 Lut 2010 16:13
    Sw.Mikolaj
    Poziom 15  

Witam. Mam pytanie. Co to jest za materiał którym oklejona jest obudowa ? Mówicie na to " koc " - czy to naprawde jest taki materiał jak prosty koc? Gdzie to kupujecie ? W pasmanterii zwykłej ?

• #20 09 Lut 2010 18:17
    fenders
    Poziom 15  

To jest koc obiciowy do sprzętu audio, lub do półek samochodowych . Kupiłem go na allegro kiedyś do oklejania pieca gitarowego i zostało trochę na wzmacniacz ;)

• #21 09 Lut 2010 21:50
    bobekdt00
    Poziom 14  

fenders napisał:

W górnej części zrobiłem 4 otwory na śruby, wraz z frezami na łepki ;)

By nie było widać łepków, przed oklejaniem kocem włożyłem śruby na miejsce . Teraz wystarczy tylko wbić śrubokręt i odkręcać ( nie widać dziury ) .

Dobrze rozumiem że śruby znajdują się pod kocem ? Nie powoduje to jego rozdzierania podczas wykręcania śrub ?

• #22 09 Lut 2010 21:54
    fenders
    Poziom 15  

Tak pod kocem. Powoduje ale tylko na początku . Jak się wydrze kawałek to już potem nie ma takich problemów a i tak nie widać za bardzo śrub .

Możesz zrobić frezy , okleić i dopiero wkręcać śruby . Będziesz miał łepki na wierzchu ale nie będą odstawać ;)

• #23 10 Lut 2010 21:13
    Sw.Mikolaj
    Poziom 15  

A można taki kocyk kleić wikolem do obudowy drewnianej ?

• #24 10 Lut 2010 21:24
    fenders
    Poziom 15  

Niby da się, ale jak wyschnie to nie będzie trzymał dobrze i sie będzie i odrywał . Nie polecam !!

• #25 11 Lut 2010 08:04
    sebxx4
    Poziom 22  

Siema.

Jedyne co mi się podoma to obudowa...

Kolega nie zrobił płytki pod tego TDA, a w ogóle to ten transformator ma dużą moc - po co ? (Dla TDA1554Q wystarczy 50VA bo moc wyjściowa to 48W). Kondensator filtrujący - jakiś stary chyba. Elektrolit 85 byłby lepszy (mniej miejsca by zajmował). Wystarczy na napięcie 16V.

• #26 11 Lut 2010 15:28
    fenders
    Poziom 15  

Racja racja, ;) ale użyłem takiego transformatora jakiego miałem i kondensatorów też jakie miałem ;) miało być po taniość i jest :)

Pozdrawiam

• #27 15 Lip 2010 03:33
    marti_944
    Poziom 28  

Witam!

Odgrzebuję, ale trudno.
    Bardzo mi się podoba obudowa - raz, że ciekawy pomysł z panelami, dwa, że kocyk też fajnie wygląda ;]

W kwestii samego wzmaka - podstawka wygląda ciekawie, ale czy nie przerywa, albo nie rozłącza w miejscach styku ?
    Trafo, rzeczywiście spore (widziałem jak zasilali tą kość w mostku z trafo 50W), ale skoro takie kolega miał, to w porządku ;)
    Zawsze może się przydać do czegoś mocniejszego.
    Skąd kolega miał taki wentylator pod spód ?
    I jeszcze jedno - po co taki wielki kondensator do filtrowania ? :)

Jeszcze raz - obudowa schludna, zwłaszcza przód, tylko rzeczywiście - potencjometr bardziej by pasował bliżej środka.

Ogólnie wyszło tyle co już było powiedziane, ale ja się z tym zgadzam (przynajmniej z tym co wymieniłem).

Pozdrawiam, poszedł + i do ulubionych! \m/

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME