Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mój pierwszy subwoofer na "DEI"

McGyvera 06 Lut 2010 21:34 7069 11
 • Mój pierwszy subwoofer na "DEI"

  Witam

  Chciałbym pokazać mój pierwszy projekt subwoofera. Jak dotąd robiłem tylko kolumny estradowe lub odsłuchy. Przyszedł czas na pierwszy sub.

  Materiały:
  - Płyta wiórowa zwykła nielaminowana 12" (ok 20zł)
  - Koc do obicia czarny (ok 15zł)
  - Transformator 2x24V TST 150/012 (90zł)
  - Wzmacniacz J-264 (115zł)
  - Filtr aktywny J-265 (50zł)
  - Zasilacz do filtra (musiałem dać oddzielny ze względu na to że przy podłączeniu pod trafo od wzmacniacza występowało dziwne buczeni) transformator TS 8/24, 4 diody, 2 kondensatory 1000uF, laminat, podstawy pod bezpieczniki topikowe, bezpieczniki topikowe 200mA 2szt i 0,5A 1szt (trafo miałem z demontażu, płytka z resztą elementów elektronicznych 15zł)
  - Głośnik 25cm (made in China DEI Audio, z podwójną cewką 2x4OHM 10"DUAL VOICE COIL SUBWOOFER model 22108A) (45zł)
  - Watolina (ok 10zł)
  - Radiator (kumpel mi dał gratis)
  - Kratka na głośnik (ok 6zł)
  - Blacha z tyłu (kumpel załatwił)
  - Elementy na blaszce (gniazdo zasilające, włącznik, oprawa bezpiecznika wraz z bezpiecznikiem, 2 gniazda CHINCH) (ok 12zł)
  - Przewód głośnikowy 2x1,5mm2 (miałem)
  - Przewód sygnałowy 1m (2zł)
  - Klej wikol do sklejenia płyty wiórowej i przyklejenia materiału (20zł/1l - zużyłem ok 0,5l)
  - Wkręty do drewna czarne do skręcenia płyt (miałem)
  - Od chole...y roboty ale przyjemnie było ;)


  Wszystko robiłem etapami. Początkowo pudło liczone dla głośnika Tonsil 25/40/8 który jednak wogóle nie sprawdził się w tej roli więc nie polecam nikomu tego głośnika przy zastosowaniu w subwooferze. Kupiłem tani głośnik nieznanej firmy który w porównaniu z tamtym gra bardzo dobrze i jest typowym głośnikiem przeznaczonym do suba.
  Skrzynia ok 65litrów. Wykorzystany wzmacniacz bardzo dobrze pracuje. Radiator nieco przewymiarowany, ale idealnie pasował i był za darmo więc darowanemu koniowi się w zęby nie zagląda. Pudło liczone w programie WINISD ale dla głośnika Tonsil 25/40/8. Jednak zastosowany głośnik dużo lepiej pracuje niż ten który zakładałem.

  Na rysunku z rozmieszczeniem elementów na tylnej blaszce jest błąd przy otworze na wyłącznik główny. Wymiary są złe i nie zgodne z zastosowanym typem wyłącznika. Musiałem nieco szlifować otwór.
  No i w sumie tyle. Jak wg was to wygląda?

  Pozdrawiam

  Mój pierwszy subwoofer na "DEI" Mój pierwszy subwoofer na "DEI" Mój pierwszy subwoofer na "DEI" Mój pierwszy subwoofer na "DEI" Mój pierwszy subwoofer na "DEI"
  Mój pierwszy subwoofer na "DEI" Mój pierwszy subwoofer na "DEI" Mój pierwszy subwoofer na "DEI" Mój pierwszy subwoofer na "DEI" Mój pierwszy subwoofer na "DEI"Mój pierwszy subwoofer na "DEI" Mój pierwszy subwoofer na "DEI" Mój pierwszy subwoofer na "DEI" Mój pierwszy subwoofer na "DEI" Mój pierwszy subwoofer na "DEI"
  Mój pierwszy subwoofer na "DEI" Mój pierwszy subwoofer na "DEI"

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  McGyvera
  Poziom 10  
  Offline 
  McGyvera napisał 19 postów o ocenie 19, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2004 roku.
 • #2
  luke-z
  Poziom 16  
  Skrzynkę dobierałeś na oko do głośnika? Skoro nieznany producent, to i pewnie jego parametry nie znane.
 • #3
  McGyvera
  Poziom 10  
  Tak jak pisałem skrzynię dopierałem pod głośnik Tonsil 25/40/8 który miałem zastosować w pierwotnej wersji. Ale jak wszystko podłączyłem to ten głośnik nie spełniał moich oczekiwań. Dlatego (mając trochę znajomości w sklepie z głośnikami) wziąłem na próbę parę głośników i wybrałem ten który grał najlepiej. Ten zastosowany naprawdę dobrze sobie radzi i sprawdza się w tej skrzyni.
 • #4
  wariato
  Poziom 43  
  Powiem tak. Wszystko ładnie pięknie (wizualnie) tylko:
  - przetwornik byle jaki.
  - GDN 25/40 nie nadaje się na suba - wystarczyło zapytać na forum.
  - obudowa jak zauważyłem closed (?) chyba że jestem ślepy.
  - jeżeli zamknięta to dużo za duża jak dla 10" ale stąd efekt ,,dobrze sobie radzi'' w dużej budzie bas będzie bardziej miękki, niżej zejdzie.
  - za włożone pieniądze można byłoby złożyć miły sub na GDN 20/80
  Z czym to współpracuje ?
 • #5
  McGyvera
  Poziom 10  
  Oczywiście źle zauważyłeś obudowa OPEN, otwór znajduje się na dole na całej długości.

  Jeśli chodzi o kasę to jest moje hobby i zabawa więc nie patrzę na to, może następny złożę mniejszy, bo jednak moc tego jest zbyt duża jak na moje potrzeby.

  Obudowa nie jest przewymiarowana. A stwierdzenie dobrze sobie radzi użyte dlatego że tak naprawdę nie mam porównania do innych subów więc nie wiem jak ocenić tak naprawdę to co potrafi. Jednak ze względu na doświadczenia w tym temacie stwierdzam że bardzo dobrze.

  Z czym współpracuje, na razie podłączałem to tylko pod sygnał z miksera mojej roboty pod który mam podłączonego kompa, TV i dekoder, a sygnał idzie również na wieżę i 2 kolumny własnej roboty na głośnikach Tonsil (jedna widoczna na zdjęciu).

  Czemu twierdzisz że przetwornik byle jaki?
 • #6
  wariato
  Poziom 43  
  Nigdy nie słyszałem o tym głośniku. Może za sprawą że jest dedykowany do CA - nie wiem. Parametry kolega posiada do niego ? Na podstawie parametrów można zrobić konkretną obudowę. Ale w zasadzie skoro koledze odpowiada to nie ma co dyskutować. Oczywiście wielki plus za chęci oraz zaparcie w składaniu zestawu. Na pewno w przyszłości zaowocuje w jeszcze lepszych projektach, choć doświadczenie już widać wizualnie.
  Pozdrawiam

  P.S. Do zdjęć mógłby kolega zdjąć kratę.
 • #7
  McGyvera
  Poziom 10  
  Tak jest to głośnik dedykowany do CA o parametrach:

  - Impedance 4OHM dual voice cail
  - Frequency response 25-2500Hz
  - Power handling 200 watts RMS/400 peak
  - Sensitivity 88dB 1 watt/1 meter
  - Mounting depth 4 i 3/4 inches, 121mm

  Wiem że można byłoby obliczyć obudowę do tego konkretnego głośnika, ale pudło już zrobione, a narazie nie mam ochoty na przeróbki ;)

  Mój pierwszy subwoofer na "DEI" Mój pierwszy subwoofer na "DEI"
 • #8
  Pabcio
  Poziom 15  
  Ludziom chodziło raczej o parametry TS a nie te które podałeś. Na podstawie Vas, FS i QTS oblicza się obudowę, ale widzę, że chyba o tym nie wiesz.
 • #9
  McGyvera
  Poziom 10  
  Podałem to co na pudełku, więcej parametrów nie ma.
  Niestety nie ma tam dobroci całkowitej, częstotliwości rezonansowej ani pojemności zastępczej, czyli parametrów o których nie wiem a jednak na podstawie których obliczyłem to pudło tylko jakby kolega doczytał dla innego głośnika.
 • #10
  Mitur23
  Poziom 22  
  Hmm nie ma na pudełku wiec Wg nie istnieją.. jest to typowe ''No name''
  czyli jak to zawsze bywa głośnik tak zwany'' Kupa'' przed składaniem tego trzeba było zaglądnac chociaż do Stxa.. tak na przyszłośc.. --> Stx.pl
 • #11
  luke-z
  Poziom 16  
  Wydaje mi się, że koledze i tak należy się plus, chociażby za chęci. Ja od 2 lat zabieram się za zrobienie nowych skrzynek do głośników (stare kolumny Aiwa)...ale zabrać się nie mogę.
 • #12
  _eddie_
  Poziom 32  
  Ale możliwe, że ten głośnik się "wpasował" w tą obudowę i gra poprawnie. Niekoniecznie musi to być kupa jak ktoś napisał. Spl wygląda na prawdziwe. Staranna robota, bardzo ładnie i dokładnie jak na pierwszy raz.