Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Po wymianie szczotek silnik zwolnił

06 Lut 2010 21:36 2689 15
  • Poziom 15  
    Szczotki silnika (w wentylatorze dmuchawy w samochodzie) uległy zużyciu. Wentylator włączał się raz na 3 uruchomienia. Wymieniłem szczotki na nowe, niestety nieoryginalne, wymiary boczne pasują idealnie, niestety końcówki szczotek nie są odpowiednio "zaokrąglone" przez co nie są odpowiednio dopasowane kształtem do komutatora, powinny być takie:
    moje są zakończone prawie prostopadle, coś jakby sześcian, lekko tylko spiłowane.
    No nic założyłem je prawidłowo, wszystko ładnie działa, jest tylko jedno ALE ...... wentylator kręci się 2-3 razy wolniej.
    Moje pytanie, czy to z powodu kształtu moich szczotek?
  • Moderator - Na Wesoło HydePark
    Trzeba było doszlifować tak aby choć z grubsza pasował profil do komutatora. Po dłuższej pracy same się dotrą. A komutator czyściłeś?
  • Poziom 15  
    Nie czyściłem, nie wiem jak, trudno też tam dojść.
    Zamówiłem już nowe szczotki oryginalne, tylko się zastanawiam czy to tylko to.
  • Moderator - Na Wesoło HydePark
    Wrokowo trzeba było ocenić. Może jest nadpalony? Wtedy wymiana szczotek nic nie da.Albo już tak wydarty, że nie ma sensu naprawiać.
  • Poziom 15  
    Wzrokowo wygląda na nówkę. Zresztą śmiga jak należy, tylko raz się włączał a raz nie, a z 18mm szczotek zostało jakieś 4mm, często włączał się po przejechaniu kilometra dwóch, jak auto wpadło w nierówność.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    Hmmm, ale czy ten objaw byłby od razu od pierwszej sekundy pracy widoczny? Tzn zaraz po wymianie szczotek już by się pył rozłożył? bo od razu wentylator chodził wolno.
    Wentylator dzisiaj chodził może z 5 minut.
    Druga sprawa to, nie bardzo wiem jak dostać się do miejsca które miałbym wyczyścić :cry: da się to zrobić przez te małe kanaliki?

tak to wygląda, tu jeszcze są stare zużyte szczotki:
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    Wielkie dzięki, te szczotki będą dobre?
    Link
  • Poziom 11  
    Jeżeli silnik do końca pracował poprawnie to nie jest wina komutatora który sam się oczyszcza na skutek siły odśrodkowej.
    Podejrzewam że te nowe szczotki są znacznie dłuższe i mocno ściskają komutator - stwarzają większy opór.
    Komutatora bym nie czyścił a już na pewno ostrymi narzędziami jak igła itp.
    Po niedługim czasie szczotki się dotrą i wszystko wróci do normy.

Moderowany przez Mirek Z.:

Regulamin - p.12. Proszę się zastanowić przed napisaniem postu!

• Poziom 15  
    Przy takiej bezwładności wirnika szczotki by trzeba w imadle zacisnąć aby spowolnić silnik. Motronic dobrze mówi.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    Hmm, powiem tak, każdy z was może mieć rację :)

Jeśli chodzi o długość nowych szczotek, faktycznie są one tak długie, że wsadzone za nimi sprężynki ledwo weszły, są ściśnięte maxymalnie, klipsy się zamknęły. Sprawdzałem później ręką obrót silniczka, poza turkotaniem które dało się słyszeć (myślałem że to z powodu niedopasowanych kształtem szczotek), jakiś większych oporów nie zauważyłem, no chyba, że nie da się ich wyczuć "na oko".

Tylko teraz nie wiem czy aby na pewno mogę potraktować to, czyścić ostrą igłą???
  • Użytkownik obserwowany
    Czyść wirnik igłą.
    Przylutowałeś dobrze kabelki szczotek?
    ZObacz czy sczotkotrzymacz jest na swoim miejscu, bo lubi sie przemieścić.
  • Poziom 15  
    Tak, kabelki przylutowane dobrze, wszystko na swoim miejscu.
    No nic trzeba będzie to wyczyścić. Po rozebraniu ten pył zobaczę gołym okiem? będzie widać, że trzeba czyścić?
  • Użytkownik obserwowany
    Może też być wytopiony szczotkotrzymacz zobacz dokładnie czy szczotki lekko się przesuwają.