Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Plazma Phocus PDP42V6 1001 ciemnieje dolna część obrazu.

06 Lut 2010 23:06 3636 4
  • Poziom 31  
    Witam

Mam telewizor plazmowy firmowany znakiem PHOCUS z pewną dość uciążliwą wadą. W środku jest to LG / BEKO.

matryca - LG PDP42V61001
    YSUS - 6870QYE008C
    ZSUS - 6870QZE013C / 6871QZH033A (nalepka)

Problem jest następujący. Wszystko działa dobrze, do czasu gdy się nie nagrzeje (różnie: godzina, dwie). Po tym czasie obraz gaśnie od połowy w dół i wygląda tak:
    Plazma Phocus PDP42V6 1001 ciemnieje dolna część obrazu.
    W tej jaśniejszej części widać ruchomy obraz.
    Podczas zaczernienia obrazu z YSUS słychać dźwięk podobny do tego który wydaje zasilacz przy zwarciu (cyk, cyk, cyk).
    Kontrolki na płytach niezależnie zawartości ekranu, nie zmieniają się.
    Napięcia zmierzone 5V, Vss=190V, Va=65V
    Co zauważyłem, to wszystkie małe elektrolity zostały przelutowane.

Po każdym wyłączeniu i ponownym załączeniu obraz powraca.
    Od samego początku, (TV zimny) widoczny jest kolorowy śnieg, nawet przy "stopklatce"
    Śnieg ten widoczny jest bardzo intensywnie przy przełączaniu kanałów w chwili gdy pojawia się czarne tło. Widoczny jest tylko na części aktywnej. tzn gdy obraz jest ustawiony w proporcjach 4:3 boczne czarne pasy są wolne od kolorowego szumu.

W miarę nagrzewania, całość zaczyna jakby "spowalniać" swoje działanie:
    - wyraźnie wolniej reaguje na sygnały z pilota
    - kanały przełączają się kilkukrotnie dłużej niż zwykle
    - grafika ekranowa spowalnia do tego stopnia, że widać "rysujące się" okienka dialogowe - te małe z numerem kanału, Najpierw pojawia się ramka , po chwili rysują się cyferki. Normalnie efekt jest natychmiastowy.

Proszę o pomoc
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Odepnij jeden z YDRV i sprawdź, czy coś się dzieje, jeśli nic, to samo zrób z drugim. Pierwszy włóż z powrotem. Myślę, że uszkodzony jest jeden z układów scalonych na płycie 6871QDH067B.
  • Poziom 31  
    Po odłączeniu górnego YDRV (6871QDH077B), świeci tylko dolna połowa ale bez poprawnego obrazu (kolorowy śnieg).
    Po odłączeniu tylko dolnego YDRV (6871QDH067B), widać poprawnie górną cześć a w dolnej kolorowy śnieg.

Czy dobrze rozumuję: powinno być widać poprawną dolną część ekranu, przy odłączonym górnym YDRV?
  • Poziom 17  
    na płycie 6871QDH067B uszkodzony jest jeden z układów IC5, IC6, IC7, IC8.

Moderowany przez mirex:

Edytowano!
    Po raz ostatni ostrzegam kolegę za reklamowanie swych "usług handlowych".
    Tylko po to najwidoczniej kolega pisze na forum! Następnym razem kara regulaminowa.

• Poziom 31  
    Jeśli to pewne to ta płytka będzie mi potrzebna, jaka jest cena?

Nie jestem jednak pewien, czy to ma bezpośredni wpływ na spowolnienie działania menu ekranowego a także reakcji na pilota.

Ustaliłem jeszcze jedno.
    Gdy obraz znika, za każdym razem pomaga schłodzenie tego największego radiatora na YSUS. Wystarcza bezpośredni nadmuch małym wentylatorkiem przez kilka sekund.
    Tak więc YDRIVER 6871QDH067B być może nie jest winien?
    Jutro sprawdzę dokładnie pirometrem warunki pracy poszczególnych części.

Czy ten TV może pracować przez dłuższy czas z odłączonym jednym YDRIVER-em ?
    Pozdrawiam

Edit:
    Podmieniłem Z-SUS niestety bez efektu.