Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grafika Inżynierska - sprawdzenie poprawności szkicu

formula126 06 Lut 2010 23:51 5748 7
 • #1 06 Lut 2010 23:51
  formula126
  Poziom 9  

  Witam,
  Czy mógłby ktoś pomóc mi i sprawdzić poprawność narysowanego szkicu pod względem z wymiarowania ??? Bardzo mi na tym zależy.
  Wykładowca zwrócił uwagę przy pierwszej próbie oddania pracy do :
  1. Wymiarowanie gwintów - powiedział, że tak wymiaruje się gwinty w przedmiocie stalowym, a my się uczymy wymiarowania mechanicznego (czy jakoś tak). Czyli jak powinny wyglądać owe wymiary gwintów (przecież zawarłem wszelkie potrzebne informacje dla wykonującego ten przedmiot).
  2. Chropowatość przedmiotu - Był tam znak chropowatości taki jak w górnym prawym rogu tylko , że z wartością '2,5' przyczepiony tam gdzie pokazałem. W sumie to w tym przypadku nic nie powiedział (bo był zbyt zaabsorbowany podpunktem 1. ) tylko dał znak zapytania. Czy mógłby mi ktoś udzielić odpowiedzi na pytanie o co mogło mu chodzić ? Czyżby ta wartość 2,5 wydawała mu się za dokładną ? na wszelki wypadek wymazałem ten problem
  Chodzi mi o sprawdzenie ogólnie całego tego rysunku bo muszę go oddać bezbłędnie. Z góry wielkie dzięki

  Grafika Inżynierska - sprawdzenie poprawności szkicu

  Dla administratorów : Rozwiązanie znajduje się na dołączonym obrazku.

  0 7
 • #2 07 Lut 2010 08:36
  Taenia_Saginata
  Poziom 31  

  formula126 napisał:

  Dla administratorów : Rozwiązanie znajduje się na dołączonym obrazku.


  Myślisz, że się ktoś z nich przejmuje tym albo czyta co napisałeś? Widzą, że temat szkolny to bez czytania wklejają standardową formułkę "1 2 9 5.5 19 kosz" i tyle. Oskarżą cie, że prosisz o odrobienie zadania jak prosisz tylko o pomoc w odrobieniu zadania. Gotowych rysunków wrzuconych do oceny nie traktują jako samodzielnej próby rozwiązania.

  W gwincie zwymiaruj średnicę, opisz jako M-cośtam. Zwymiaruj długość i może jeszcze głębokość otworu. Jak gwint ma standardowy skok to wystarczy. Takie oznaczanie gwintów jak ty masz to widziałem tylko w książce.

  0
 • #3 07 Lut 2010 08:46
  zbychu80
  Poziom 16  

  Na prawym rysunku brakuje 2 krawędzi, źle narysowane otwory z fazką na lewym rysunku. Nie pokrywają się elementy na obu rysunkach (szczególnie duże okręgi), zbędny okrąg punktowy. Dolna krawędź elementu 2 raczej nie we właściwym miejscu. I pewnie inne.

  0
 • #4 07 Lut 2010 09:34
  luke-z
  Poziom 16  

  Mi się trochę nie podoba ta chropowatość. Może lepiej będzie dać 0,8 nad fajką zamkniętą :-)

  Dodano po 3 [minuty]:

  Tak profesjonalnie, to pierwsza linia wymiarowa w odstępie 10mm od obrysu, kolejne 7mm. Chyba że będziesz robił na AutoCad. W czasach gdy ja studiowałem, takie odręczne rysunki to była wizytówka przyszłego inżyniera.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Do tego strzałki wymiarowe. Długość grota 4,5mm, kąt rozwarcia...już nie pamiętam ;-), robię to automatycznie.Za takie strzałki nie jeden miał poprawki

  Dodano po 51 [sekundy]:

  Jeśli dasz Ra 2,5 to nad zamkniętą od góry fajką

  Dodano po 3 [minuty]:

  Co się tyczy otworu centralnego i pozostałych: mnie nie uczyli tak wymiarować. Lepiej dać M12 jako osobny wymiar i "fazkę" 1x45*

  Dodano po 1 [minuty]:

  Nie zapomnij oczywiście o tabelce i jakiś uwagach w stylu: ostre krawędzie stępić, zawsze to jakiś plus u psorka

  Dodano po 5 [minuty]:

  Rysunek mam trochę niewyraźny, ale doczepiłbym się osobiście jeszcze do osi symetrii. Teraz już się nie rysuje kreska-kropka, tylko dłuższa-krótsza kreska...i kolejny punkt do nękania studenta: dlaczego tak się rysuje panie Kowalski? (użycie nazwiska czysto przypadkowe)

  Dodano po 6 [minuty]:

  W pierwszym rzucie masz źle narysowane fazki otworów-w ogóle ich nie widzę, a są przecież widoczne (chyba, że robisz w rzutach angielskich) no i gwinty. Kółeczko ok, ale jeszcze z otoczką na trochę ponad 3/4 obwodu-cieńsza linia

  Dodano po 3 [minuty]:

  A tak na marginesie, jeśli nie ma tolerancji wymiarów, to rysunek jest do niczego, albo do kosza. Nie może być pustych wymiarów (chyba, że w uwagach dodasz: tolerancja warsztatowa ;-), ale otworów pod kołki się nie robi w takiej tolerancji)

  Dodano po 5 [minuty]:

  Jeśli chodzi o gwinty w drugim rzucie, to możesz napisać M12x30, ale strzałki nie powinny dotykać osi, tylko wymiaru zewnętrznego gwintu (tych grubych kresek)

  Dodano po 1 [minuty]:

  pardon, cienkich...

  0
 • #5 09 Lut 2010 20:02
  luke-z
  Poziom 16  

  Teraz już za nic nie dziękują...i bądź tu później pomocny.

  0
 • #6 09 Lut 2010 20:45
  blue_17
  Poziom 32  

  Kolego luke-z strzałki w dobie oprogramowania CAD są w rysunku odręcznym pod dowolnym kątem, obecnie posługujemy się normami ISO więc trochę się różnią :)

  Pozdrawiam.

  P.S Doceniam dbałość o szczegóły ale z tego co widzę to rysunek przeznaczony zapewne na zaliczenie, a autor nie zaglądał do jak znanej książki Pana Dobrzańskiego pt "Rysunek techniczny maszynowy"

  0
 • #7 10 Lut 2010 07:54
  luke-z
  Poziom 16  

  Nawet w AuoCad kąt rozwarcia grota jest znormalizowany. Używam AC więc widzę.

  Dodano po 8 [minuty]:

  ...apropo AutoCad`a i innych programów. Jeśli ktoś nie potrafi ręcznie (nie ma wiedzy) rysować modelu, to najlepszy program na niewiele się zda. Mogę dać namiary na jedno z biur konstrukcyjnych, z którym współpracowałem. Komputery, programy...a co rysunek, to do poprawki szedł ;-)

  0
 • #8 10 Lut 2010 10:59
  blue_17
  Poziom 32  

  Chodziło mi o kąt rozwarci grota na rysunku "odręcznym". (tak mi powiedziano na uczelni ) :)

  P.S Sam modeluje w SolidWorks-ie i to są święte słowa że jeżeli nie wie ktoś jak narysować na kartce to tym bardziej nie będzie umiał poprawnie tego narysować w CAD-zie :)

  0