Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Satellite L20-182 i k. WiFi WM3A2100 - nie działa

07 Lut 2010 01:13 14069 34
  • Poziom 10  
    Mam laptopa Toshibe L20-182, która nie została fabrycznie wyposażona w kartę wifi. kupiłem Kartę i antenki, ale niestety nie działa. Po zainstalowaniu sterowników jest ikona sieci ale przekreślona. Nie wiem jak włączyć radio tej karty. Jednym słowem nie widzi żadnych sieci. Już kopie godzinami w necie i nic nie mogę znaleźć. Proszę o pomoc, bo już nie wiem co robić.

Jest to karta: Intel model WM3A2100

sterowniki do karty wziąłem stąd:
    http://support.dell.com/support/downloads/dow...&typeid=-1&dateid=-1&formatid=-1&fileid=96062

Dodano po 4 [minuty]:

Dokładnie wygląda tak:

http://www.aukcjoner.pl/gallery/001759254-wifi-x300.html#I2
  • Poziom 30  
    mk20 napisał:
    W biosie włączona?

Nie jest, bo w tamtych czasach nie dawały ich do tego laptopa.

Czy po włożeniu karty jest wykrywana przez laptopa?
  • Poziom 10  
    tak, jest wykrywana. jako nie znane urządzenie. po ściągnięciu sterów jak wyżej instaluje. wyświetla się ikona w dolnym prawym rogu że jest dostępna karta, ale jest przekreślone połączenie i nie wykrywa sieci bezprzewodowej, która jest na 100%. i nie wiem co dalej robić.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Próbowałem, niestety nie da rady. Nie wiem czy stery są odpowiednie. ta karta pochodziła z laptopa dell
  • Poziom 10  
    nie mam dostępu do linuxa. Według (teoretycznie)producenta wifi powinno się załączać klawiszem funkcyjnym Fn+F8, ale brak reakcji, a może coś musiałbym ściągnąć coś ekstra od toshiby, jako sterownik tych funkcyjnych klawiszy?

Dodano po 1 [minuty]:

oczywiście według producenta toshiby nie karty
  • Poziom 19  
    Niedawno czytałem podobny post i też chodziło o toshibe satellite (z kartą atherosa) bez przycisku do włączania karty i niestety nie udało się uruchomić ww. konfiguracji.

Należałoby zapytać bardziej doświadczonych forumowiczów, czy istnieje możliwość połączenia dwóch pinów na karcie w celu stałego włączenia karty.
  • Poziom 10  
    System operacyjny Xp, Serwis Pac2 jak na obrazku niżej

Dodano po 14 [minuty]:

wygląda to tak:

po otworzeniu programu do karty(ikonka przekreślona czerwonym kółkiem w prawym dolnym rogu) wychodzi że nie jest aktywne radio

Po wciśnięciu Enable Radio wyskakuje mi komunikat:

Kiedy wykonuje to polecenie uruchamia mi się to:

• Poziom 10  
    cały czas jest tak:

zarządzanie energią jest tak jak w pierwszej focie?? jeśli tak to tam nic nie ma o zasilaniu karty wifi
  • Poziom 30  
    Spróbuj zainstalować same sterowniki bez programu.
  • Spec od komputerów
    Masz zainstalowany launch manager ?
  • Poziom 10  
    a co to jest lunch manager? i gdzie go mogę znaleźć?
  • Spec od komputerów
    Launch Managera znajdziesz na stronie Toshiby, w dziale Download. Niedawno przerabiałem taki problem z innym laptopem. Po zainstalowaniu Launch Managera, po wciśnięciu kombinacji Fn + ... otworzy się okno w którym włączysz kartę.
  • Poziom 10  
    Szukam tego managera do mojego laptopa i nie mogę go znaleźć.
  • Poziom 14  
    Jeśli dobrze się wczytałem w posty pisane wcześniej próbowałeś kombinacji Fn+F8, z tego co pamiętam to załączanie karty jest pod Fn+F2 co zresztą sugeruje przedostatni screenshot (jest chyba nawet na tym klawiszu na niebiesko wyrysowany symbol wifi w postaci antenki). Użyj tej kombinacji przed otwarciem okna połączeń WiFi.
    Ewentualnie spróbuj jeszcze po przez program ConfigFree - jeśli nie masz zainstalowanego to pobierz ją ze strony Toshiby (z linków podawanych we wcześniejszych postach) - program obsługuje wszystkie połączenia sieciowe dostępne w laptopie, powinna być tam opcja załączania i rozłączania połączeń sieciowych.

Zaktualizuj bios jak pisał mat_ed

Touch and Launch nie obsługuje klawiszy funkcyjnych w tym modelu

"TOSHIBA Touch and Launch is a program to facilitate various features that run using Touch Pad. It is convenient to use in the following cases:
    - Opening a file on the desktop when the desktop is hidden behind windows
    - Opening a web page registered in the Internet Explorer favorites
    - Showing a list of active windows to switch to another window.

By customizing the Touch and Launch, you can use it as follows:
    - Open a specified file in a folder
    - Register the shortcut to the program you use most often to allow quick program launching "

Odpowiada za obsługę uruchamiania aplikacji za pomocą touch pada (cztery aktywne pola w rogach do uruchamiania 4 różnych grup zdefiniowanych przez użytkownika.

PS. Miałem tego laptopa i posłużył mi 4 lata bez żadnych awarii (kartę WiFi miałem po przez PCMCIA)
  • Poziom 11  
    Cześć,

Stoję przed podobnym problemem przy tym samym modelu.
    Przebiłem się przez google i przez wszystkie posty elektrody.
    Co do tego laptopa to ma na panelu czołowym przycisk do włączenia wifi.
    Niestety laptop, który mam nie ma kabli do anteny i anteny, muszę gdzieś zdobyć do niego antenę, ale to już inna para kaloszy.
    Sposób pociągnięcia kabla do anteny znalazłem gdzieś w manualu przy wymianie displaya. Niestety nie mam pojęcia gdzie taką antenę należało by zainstalować.
    Ma ktoś doświadczenie przy montażu anteny przy tym laptopie i chciałby się podzielić?
  • Poziom 10  
    Niestety aktualizacja biosu nie pomogła. Muszę na nowo zrobić instalkę systemu, bo przez kombinowanie coś się zepsuło i configfree nie chodzi jak należy. Teraz próbuję z inną kartą. zobaczymy jak będzie .
  • Poziom 26  
    Po pierwsze to wifi włącza się przyciskiem na panelu przednim ( przed touchpadem). Wersja fabrycznie nie wyposażona w wifi miała ten przycisk zaklejony ( nie dało się go wcisnąć). Trzeba z czuciem, ale z większą siłą nacisnąć na ten przycick by puścił klej i przycisk był aktywny. Dopiero, gdy ten przycisk jest aktywny można włączyć obsługę wifi programowo Fn+F8. Aplikacją zarządzającą klawiszami funkcyjnymi jest Toshiba hotkeys. Jeśli karta wykrywana poprawnie to powinna zadziałać. Niektóre karty należało włączyć na sztywno odpowiednim softem fabrycznym do samej karty gdzie była opcja radio on. Co do montażu anten to fabrycznie są to takie płaskie plastikowe prostokąty naklejane na obudowę z tyłu. Miejsca na obudowie chyba nie były zaznaczone, ale generalnie góra anten powinna wystawać nad matrycę by nie zakłucać sygnału. Kable i łączenia powinny być poprowadzone tak by nie powodowały nacisku na matrycę, szczególnie w miejscu połączeń ekranu lcd z elektorniką ( miejsce z tyłu matrycy często oznaczone " do not touch").
  • Poziom 10  
    System jest świeżutki. Problem dalej istnieje. Próbowałem zainstalować Toshiba hotkeys, ale wyskakuje błąd że nie znajduje common module. Jak instaluje common module, to wyskakuje mi informacja że instalacja jest nie możliwa. Przycisk odblokowałem, ale nie wiem czy jest tam zainstalowany włącznik.

Dodano po 1 [minuty]:

Znaczy się wlutowany włącznik.
  • Poziom 26  
    We wszystkich L20 z tego co pamiętam włącznik był. Jak naciśniesz przycisk to poczujesz kliknięcie. Dioda na zółto powinna zaświecić.

• Poziom 43  
    Odinstaluj w pierwszej kolejności sterowniki które masz ze strony della i zainstaluj poprawne ze strony intela-tu masz, następnie po uruchomieniu systemu na dole w trayu kliknij na ikonę połączenia bezprzewodowego i zobacz czy coś znajdzie,jeśli nie to kombinacja Fn+F2 i ponowne szukanie,ew.poszukaj przełącznika sieci wifi na obudowie

Do kolegi Qukac - istnieje,można przerowadzić ją tylko raz-niszcząc kartę i laptopa
    Do kolegi Adgi - anteny montuje się w obudowie matrycy-a dokładniej tuż nad nią,później wystarczy przeciągnąć kable tunelami w obudowie aż do karty
  • Poziom 26  
    Sosarek nie wprowadzaj w błąd.
    Częściowo kolega Qukac ma rację. Włączanie kart wlan na minipci to zwarcie dwóch pinów. Płyta robi to poprzez włącznik na obudowie. To nie zepsuje ani karty ani laptopa jeśli zewrzesz odpowiednie piny oczywiście. Skąd wziołeś kombinację Fn+F2? Ta kombincja w tym laptopie to tryb oczędzania energii. Jeśli już to próby ręcznego przestawienia radia na power on we właściowściach intel pro wirelles set.
  • Poziom 19  
    Śledzę ten temat i tak zastanawiam się czy są karty bezprzewodowe które nie potrzebują włącznika on/off - sam posiadam satellite L20-153 co prawda z włącznikiem ale jeżeli używam linukasa to karta musi mieć stale podane napięcie, inaczej w linuksie nie da się włączyć wifi (ndiswrapper nie ma tego problemu ale działa wolniej).