Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak rozszyć kabel telefoniczny?

Dellx 07 Lut 2010 11:41 22842 21
  • #1 07 Lut 2010 11:41
    Dellx
    Poziom 16  

Proszę o schemat (opis) jak rozszyć kabel ziemny papierowy w powłoce ołowianej - 100 par
    Za pomoc bardzo dziękuję

0 21
  • #3 07 Lut 2010 12:51
    DiZMar
    Poziom 43  

Tutaj polska wersja:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Skr%C4%99tka

1
  • #6 07 Lut 2010 13:11
    Dellx
    Poziom 16  

Ten kabel którego rozszycie szukam , produkowany był 20-40 lat temu

0
  • Pomocny post
    #11 07 Lut 2010 20:10
    rozrys
    Poziom 2  

Telefoniczny kabel miejscowy w powłoce ołowianej, nieopancerzony, z żyłami o izolacji papierowo - powietrznej.

Żyły izolowane są skręcone w wiązki czwórkowe i owinięte śrubowo z prześwitem pasemkiem (złożonym z czterech nitek) barwnej przędzy. Barwa przędzy do owijania poszczególnych wiązek w rdzeniu oraz w każdej warstwie jest następująca:

czerwona - wiązka licznikowa,
    biała + zielona - wiązka kierunkowa,
    zielona - pozostałe wiązki nieparzyste,
    biała - pozostałe wiązki parzyste.

Rdzeń i kolejne warstwy są skręcone w przeciwnych kierunkach, ale kierunek liczenia wiązek w poszczególnych warstwach jest identyczny.

Izolacja żył w wiązce czwórkowej jest wykonana z taśmy papierowej, poszczególne żyły w każdej wiązce oznacza się barwnymi kreskami, przy czym żyły pierwszej pary oznacza się kreskami koloru niebieskiego, natomiast żyły drugiej pary mają kreski koloru czerwonego. Żyła ,,a" w danej parze ma nadruk gęsty (co ok. 2 mm), żyła ,,b" nadruk rzadki (co ok. 15 mm).
    Kabel 100-parowy posiada 50 wiązek czwórkowych, w rdzeniu - 4 wiązki czwórkowe, w pierwszej warstwie - 10 wiązek, w drugiej warstwie - 15 wiązek, w trzeciej warstwie - 21 wiązek.

Mam nadzieję, że ten opis Ci pomoże, pozdrawiam.

2
  • #12 07 Lut 2010 22:04
    Dellx
    Poziom 16  

Witam i pozdrawiam Ciebie *rozrys* oraz bardzo dziękuję za pomoc.
    Oczywiście generalna zasada polega na rozszyciu kolejno warstw zaczynając od rdzenia do warstwy zewnętrznej.
    Te kable rozszywało się zawsze "od tyłu" na łączówki a złączki robiło od rdzenia do oplotu.
    Tak poinformował mnie *irekr*

0
  • Pomocny post
    #13 08 Lut 2010 13:34
    irekr
    Moderator

Znalazłem w swoich zasobach ogólny opis kabla z jego parametrami.
    Jeżeli skany są za duże to poproszę adminów o ich odpowiednie zmniejszenie lub przeniesienie w inne miejsce z podaniem linku.
    Źródło: "Stabilność Sieci Teletransmisyjnej" E.Rozpara i J.Talaga (znana para w warszawskim światku telekomunikacyjnym) wyd.1 WKŁ 1973
    Pozycja wydada w nakładzie 1200 egz, obecnie nie do nabycia...
    Pozdrawiam

Jak rozszyć kabel telefoniczny? Jak rozszyć kabel telefoniczny? Jak rozszyć kabel telefoniczny? Jak rozszyć kabel telefoniczny?
    Uwaga: na rysunku kabla drugiego obrazka jest błąd; po prawej stroni jest opis "para21(1) para 30(2)", powinno być "para 29(1) para 30(2).
    W rzeczywistości na łączówce były to pary 28 i 29, ponieważ kabel zaczyna się zawsze od pary 00.

0
  • #14 08 Lut 2010 16:43
    Dellx
    Poziom 16  

Witam i pozdrawiam wszystkich w tym temacie "Jak rozszyć kabel telefoniczny"

Dziękuję wszystkim za pomoc ale to nie znaczy że chcę zamknąć temat lecz proponuję rozwinąć go o dalsze informacje dotyczące rozszycia kabli telefonicznych

Proszę Kolegów na forum o podzielenie się wiedzą w tym temacie

Większości tej wiedzy nie znajdziemy w literaturze technicznej czy internecie , znajdziemy ją za to dzięki doświadczeniu i praktyce w zawodzie teletechnika .
    Ich doświadczenie dostarczy nam wiele wartościowych informacji i wskazówek.

Tak jak pisałem jeśli mi się uda , zrobię fotki i dziś je udostępnię

Na fotografiach widać jak otwieram mufę przedłużającą kabel do rozszycia kabla na starych łączówkach (JEZ)

Mufa przedłużała kabel w izolacji papierowej na bawełnianą

Następnie wykonam mufę z papieru na igielit aby rozszyć na łączówkach KRONE

Jak rozszyć kabel telefoniczny? Jak rozszyć kabel telefoniczny? Jak rozszyć kabel telefoniczny? Jak rozszyć kabel telefoniczny? Jak rozszyć kabel telefoniczny?
    Jak rozszyć kabel telefoniczny? Jak rozszyć kabel telefoniczny? Jak rozszyć kabel telefoniczny? Jak rozszyć kabel telefoniczny? Jak rozszyć kabel telefoniczny?

0
  • #15 10 Lut 2010 17:41
    Dellx
    Poziom 16  

Proszę o podanie mi sposobu (schematu) rozszycia tego kabla , rozszytego na łączówkach których zamieszczam foto

Jak rozszyć kabel telefoniczny? Jak rozszyć kabel telefoniczny? Jak rozszyć kabel telefoniczny?

Dziękuję za pomoc

0
  • #16 10 Lut 2010 18:19
    irekr
    Moderator

To typowa łączówka pomiarowa (najczęściej na PG) od Pentaconty.
    Widać że dolna strona była rozszyta kablem czwórkowym pęczkowym ale zrobiono to zgodnie z zasadami sztuki co widać na kolejności barw przewodów. Pomylono 11ta i 12t a czwórkę w prawej łączówce... W każdej czwórce przewód nr 3 czyli przewód a drugiej pary w czwórce zawsze musi być zielony.
    Łączówki te instalowano tak pionowo jak i poziomo, od dołu był rozszyty kabel czwórkowy, od góry kabel parowy do krosowań
    Dwie szczeliny pośrodku służyły do wkładania "lizaków" czyli specjalnych płytek - zakończeń w kształcie patyczka do lodów z naniesionymi dwoma paskami ścieżek przewodzących. Jedna strona służyła jako kierunek A, druga jako kierunek B, można było je wkładać normalnie i na odwrót, co mniej wprawnej obsłudze dawało sporo pracy wynikającej z błędnych interpretacji wskazań.
    Jak weźmiesz omomierz to będzie wiedział które piórko z jednej strony ma połączenie z którym piórkiem z drugiej strony.
    Łączówki te po pary latach bardzo często nie kontaktowały i naprawa była w zasadzie niemożliwa. Badziewie było to straszne i często obsługa brała "wrapera" (owijarkę) i robiła wkoło mostek by dana para była drożna. Po kilkunastu nawinięciach i odwinięciach piórka sie łamały bo jakość materiału była niezwykle kiepska.
    Moja dobra rada:NKLB czyli Najbliższy Kosz Lotem Balistycznym, załóż normalnego Krona nierozłącznego jak jest to tylko złączka lub rozłącznego jak jest to PG.
    Nie ma to jak spokojny sen i mile spędzone weekendy....

Parszywy francuski wynalazek....

0
  • #17 10 Lut 2010 19:02
    Dellx
    Poziom 16  

**irekr** wycinam to łącze , chcę je rozszyć na łączach KRONE
    Proszę o sposób , która jest licznikowa a która kierunkowa ,najlepiej rysunek z prostym opisem

0
  • #18 10 Lut 2010 19:10
    irekr
    Moderator

obrzut niebieski

czerowony, biały, zielony, szary
    niebieski, i jak jak wyżej
    żółty
    brązowy
    fioletowy

obrzut pomarańczowy
    czerwony, biały zielony, pomarańczowy
    niebieski
    itd...

obrzut zielony
    czerwony, biały, zielony, szary
    itd
    itd....

wszystko zalezy od producenta kabla....

pierwsza łączówka jest "prawie" dobrze rozszyta.....

0
  • #19 10 Lut 2010 19:14
    Dellx
    Poziom 16  

Pierwsza para od zewnętrznej to setna , proszę podaj kierunek

0
  • #20 11 Lut 2010 07:03
    irekr
    Moderator

To nie tak.
    Ten kabel co na zdjęciu to kabel pęczkowy, kiedy w jednym pęczku jest 5 czwórek (10 par).
    Kabel 100 parowy składa się z 50 czwórek czyli 10ciu pęczków po 10 par.
    W zalezności od producenta pęczki oznaczane sa kolorowymi taśmami.
    Są kable gdzie pierwszy pęczek ma taśmę niebieską, druga pomarańczową, trzeci zieloną, czwarty brązową, piaty szarą. Inni producenci oznaczają wg kolejności czwórkowej, czyli pierwsza jest czerwona, druga niebieska, trzeci żółta, czwarta brązowa, a potem to bywa różnie.
    I kolejność pęczków jest od rdzenia.

A jaki kabel rozkładasz na tego Krona? igielitowy czy papierowy..?

0
  • #21 11 Lut 2010 19:41
    Dellx
    Poziom 16  

DELL2408WFP napisał:
    Proszę o podanie mi sposobu (schematu) rozszycia tego kabla , rozszytego na łączówkach których zamieszczam foto

Jak rozszyć kabel telefoniczny? Jak rozszyć kabel telefoniczny? Jak rozszyć kabel telefoniczny?

Dziękuję za pomoc

Witam wszystkich
    Ten skracam i rozszywam na łączach KRONE

Dodano po 10 [minuty]:

Na tym kablu likwiduję mufę przedłużającą kabel w izolacji papierowej na bawełnianą a wykonam mufę z papieru na igielit aby rozszyć na łączówkach KRONE

Jak rozszyć kabel telefoniczny?

0
  • #22 11 Lut 2010 19:50
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

Tylko że to jest kabel pęczkowy ale żyły ma czwórkowe. Musisz znaleźć pierwszy pęczek potem drugi i tak dalej następnie każdy pęczek po 10 par rozszywa się podobnie. ten kabel to typ pośredni pomiędzy kablami czwórkowymi a warstwowymi. Po mojemu aby to zrobić porządnie nie zaszkodzi " przedzwonić" par po kolei , poza tym jeśli ta kronówka ma być w puszcze kablowej to ja to robię tak: Zarabiam kawałek kabla nowego typu uszczelnianego wzdłużnie na krone , następnie wykonuję złącze ne starym kablem które zamykam w mufę Raychem dodając oprócz susznika zawartego w komplecie mufy ze dwa dodatkowe suszniki. Racychem to szczelna mufa i zapobiegnie zawilgoceniu , za to dodatkowe suszniki " wyciągną " pozostałą w kablu wilgoć także kabel ma szansę jeszcze popracować parę lat. Pozdrawiam ! :))

0
  Szukaj w 5mln produktów