Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie drivera dla IGBT - problem z przetwornicami DC/DC

07 Lut 2010 12:58 4249 7
  • Poziom 9  
    Witam,

Problem jest następujący: Driver wymaga 3 źródeł napięciowych: 5V, 18V (ja użyję 15V) oraz -5V. Czy to oznacza, że potrzebuję 3 przetwornic, bo jak się okazuje zdobycie przetwornicy z 12VDC na -5VDC jest bardzo trudne, tym bardziej, że miałaby to być przetwornica niewielkiej mocy 1W może 2W.
    12/5V i 12/15V są produkcji xppower http://www.xppower.com/pdfs/SF_IE.pdf - link do noty katalogowej.
    Poniżej driver wraz z obwodem zasilającym.

I jeszcze jeden problem: na stronie xppower (ani w innych miejscach w sieci) nie znalazłem noty katalogowej, w której można by znaleźć tzw. application note - a zakładam, że jakiś filtr wejściowy i wyjściowy też trzeba do nich dodać.

Z góry dzięki za pomoc.
  • Poziom 33  
    Dlaczego źródło oznaczone Vee musi być -5V ? Ja bym odwrócił jego bieguny i oznaczył jako 5V :)
    Po co komplikować? A może to po prostu pomyłka w rysowaniu oznaczenia?

Przetwornicę generującą trzy izolowane galwanicznie napięcia możesz wykonać w topologii forward z wykorzystaniem małego transformatorka z zasilacza ATX. Do kilku watów wystarczy ;)
  • Poziom 9  
    Przetwornicy budować nie będę, ale dziękuję za sugestię. Na wejście przetwornic DC/DC wykorzystam zasilacz impulsowy.
    Dlaczego Vee=-5V, bo tak jest w nocie katalogowej http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/87924/HP/HCPL-316J.html i nie wydaje mi się, że to jest błąd.

Czy przetwornica Traco Vout=±5V rozwiązuje problem http://www.tracopower.com/fileadmin/medien/dokumente/pdf/datasheets/tma.pdf ?
    No i co z tymi filtrami wej/wyj?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Użyj więc gotowej przetwornicy z napięciem wyjściowym symetrycznym +/-15V lub +/-18V i ujemne obniż sobie stabilizatorem liniowym. Źródło +5V po lewej stronie schematu nie musi być izolowane i będzie wspólne dla wszystkich driverów w układzie.
  • Poziom 9  
    Dzięki, wszystko jasne (prawie). Mając 4 drivery w układzie mam użyć 4 przetwornice 12/±15V i jedną 12/+5V? Wszakże przetwornice xppower mają "isolation voltage = 1000VDC".

Pozdrawiam
  • Poziom 39  
    Nie potrzeba przetwornicy 12/5V, wystarczy stabilizator liniowy 7805 do zasilania niskonapięciowej (po lewej stronie na schemacie) części logicznej drivera, która jest przedcież galwanicznie odseparowana od obwodów wyjściowych przez wewnętrzne transoptory. Możesz zdradzić co to będzie za wynalazek?
  • Poziom 9  
    Będzie to falownik jednofazowy.

Mając 4 drivery w układzie mam użyć 4 przetwornice 12/±15V, bo tak wynika z Twojego wcześniejszego postu?
  • Poziom 15  
    Zalecam dokładnie sprawdzić to napięcie VEE -5V bo w nocie katalogowej różnie jest oznaczana biegunowość, prawidłowe wydaje się być to:

W praktyce spotkałem się właśnie z takim rozwiązaniem.
    Nie jest konieczne używanie dwóch oddzielnych napięć zasilania, można to zrobić jednym o napięciu wyjściowym 23V VCC+VEE a "środek" zrobić dwoma diodami zenera 18V i 5,1V połączonymi w szereg - właśnie takie rozwiązanie widziałem w falowniku.
    "Dolne" tranzystory są na tym samym potencjale więc wystarczy dla nich wspólne napięcie zasilania - potrzebujemy 3 przetwornice

Idea pochodzi to z takiego rozwiązania jak na: