Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głowice dysku twardego

Marek1 25 Lip 2004 11:55 5361 13
  • #1 25 Lip 2004 11:55
    Marek1
    Poziom 15  

Temat wydaje się wydumany , ale taki nie jest.
    W przyrządzie diagnostycznym (typu LAPTOP) samochodowym zepsuł się
    dysk twardy TOSHIBA 2167MB (CYL4200,H16,S63).
    W jego miejsce ( z braku możliwości dostania identycznego)
    zainstalowałem większy (6.3 GB ale H15) i po zainstalowaniu go
    poprzez między innymi zmiany ustawień w BIOS-nic.
    Pożyczony z innego identycznego przyrządu dysk daje efekt OK.
    W zepsutym dysku jest jeden talerz z dwoma głowicami zapisująco-odczytującymi i miejsce na drugi talerz z fizycznie istniejącymi ramionami
    z kolejnymi dwoma głowicami zapisująco-odczytującymi.
    Steruje nimi scalak CXA3239TN. Nie mogę zrozumieć oznaczeń na
    zepsutym dysku-H16 , jeśli dysk ( nawet patrząc na scalaka-driver,
    który nie obsługuje tylu głowic) ma ich fizycznie mniej.
    A już zupełnie nie rozumiem nieparzystej ilości głowic w nowym dysku-H15.
    Proszę o pomoc w wytłumaczeniu tego laikowi w temacie. :?:

0 13
  • #2 25 Lip 2004 12:15
    mgim
    Poziom 29  

Prawdopodobnie BIOS tego urządzenia (chyba wiem jakie) "widzi" tylko do 4,3 GB dyski.

0
  • #3 25 Lip 2004 12:33
    GD
    Poziom 22  

wytłumaczę to teraz :) :
    dlaczego powstają dyski 20 GB, 40 GB?? a mają tyle samo talerzy??

Talerze nie raz przy produkcji ulegają uszkodzeniom - jedna strona lub obydwie :D, dla przykładu mamy dysk 20 GB i 10 GB tej samej firmy - taka sama obudowa. Taka sama budowa wewnętrzna, różnią siętylko numerkami i (tu naj ważniejsze) elektroniką. To ona decyduje ile głowic działa. Wracając do talerzy, jeśli w planie mieliśmy 2... jedna strona jednego padła - jest uszkodzona fizycznie już przy podukcji, a nie chcemy ponosić nowych kosztów produkcji nowego, możemy wykorzystać pozostałe 30 GB (10 GB na jedną stronę talerze), zmieniamy elektronikę :). Jeśli padł jeden cały - allokujemy 20 GB, póltora - 10 GB :)

Tak przedstawia się "cały" motyw. Po ilości głowic i talerzy można więc powiedzieć jaki miał mieć rozmiar ten dysk (jaki był planowany)

Pozdrawiam

0
  • #4 25 Lip 2004 13:42
    roodzeek
    Poziom 23  

Nawet nie musi być inna elektronika - wystarczy że będzie inny firmware lub (co jest częściej spotykane) elektronika z FW obsługującym całą rodzinę HDD. Elektronika sprawdza ile jest podpiętych fizycznie głowic i na tej podstawie określa jaki to model HDD.

A ustawienie CHS nie ma nic wspólnego z fizyczną strukturą dysku - już wszystkie dyski używają formatu strefowego - zmienna liczba sektorów na ścieżkę w zależności od odległości od środka talerza. Adresy LBA lub CHS są przeliczane na adresy fizyczne używając tzw modułu translatora, ważne by sumaryczna liczba adresowalnych sektorów była taka sama przy każdej metodzie translacji.

0
  • #5 25 Lip 2004 15:03
    Marek1
    Poziom 15  

Dziękuję za pomoc, ale wypowiedzi kolegów rozjaśniają tylko część
    mojej niewiedzy i to nie tą istotniejszą z mojego punktu widzenia.
    Dla jasności skrócę pytanie.
    Jest dysk. W nim mogą pomieścić się fizycznie tylko 2 talerze.
    Fabrycznie zainstalowano 1 talerz. W elektronice dysku jest wlutowany
    driver CXA3239TN obsługujący max.!!! 6 głowic zapisująco-odczytujących.

CO OZNACZ WOBEC TEGO NAPIS NA OBUDOWIE DYSKU
    16 GŁOWIC ?
    Ten parametr jest rozpoznawany automatycznie przez BIOS,albo muszę go ustawiać ręcznie.
    Przepraszam za upierdliwość.
    Marek

0
  • #6 25 Lip 2004 17:47
    roodzeek
    Poziom 23  

16 głowic -> kiedyś (czasy dysków MFM) ustawienie CHS odzwierciedlało strukturę fizyczną: było np 10 głowic, 17sektorów/scieżkę i np 560 cylindrów (dane przykładowe - mogło nie być takiego HDD :) ). Jak zaczęły rosnąć pojemności wraz ze zmianą kodowania na RLL, wprowadzono nagrywanie strefowe i wprowadzono zintegrowany kontroler (nie mylić z IDE na płycie głównej) to trzeba było jakoś dogadać się z BIOSami płyt głównych które tak skomplikowanej struktury jak zapis strefowy nie potrafiły obsłużyć -> pojawiła się translacja:

I tak np HDD ma fizycznie 2 głowice i powiedzmy 2 strefy (pierwsza 300 ścieżek druga 400) czyli w sumie 700 fizycznych cyllindrów. Pierwsza strefa ma np 100 sektorów/ścieżkę druga 75.
    (Jakbyś podał w BIOSie 700cyl 2H to ile sektorów? 100 czy 75?)

Daje to:
    300ścieżek x 100sektorów x 2głowice = 60000sektorów
    400ścieżek x 75sektorów x 2głowice = 60000sektorów
    czyli w sumie mamy 120000sektorów.

Przy użyciu LBA mielibyśmy sektory od 0 do 119999
    Przy użyciu CHS musimy tak przedstawić by łączna liczba sektorów była 120000.
    dałoby to np: 125cyl 16H 60sek
    lub: 400cyl 10H 30sek
    Jeżeli dysk posiada translator to jakiekolwiek ustawienie CHS (byle by pasowała łączna liczba sektorów) będzie działać. Niestety jak już były dane nagrane przy jednym ustawieniu CHS to przy innym ich nie będzie :) to wynika z zapisu struktury logicznej który tworzy OS.

Konfiguracja HDD jaką wykrywa BIOS jest zapisana w Service Area dysku i jest podawana po użyciu komendy AT "Identify Device".

Mam nadzieję że to wyjaśnia, i że nie ma byków w obliczeniach :P
    Więcej informacji na http://www.pcguide.com/ref/hdd/

Jeszcze a propos tego układu: no i co że potrafi obsłużyć do 6 głowic? Podepniesz 2 to masz 2, podepniesz 6 to masz 6. Jedna firma produkuje takie układy, a producent HDD je kupuje - więc po co produkować osobno dla HDD 1no , 2u, 4ro talerzowych? Niepotrzebne koszty skoro zawsze można użyć jednego układu, a podpiąc tyle głowic ile nam pasuje :P

A! jeszcze jedno: jak dysk jest ponad 8GB to zawsze parametry CHS są ~16tys cyl 16H 63sek czyli w CHS nie zaadresujemy więcej niż 8GB! Cała pojemność jest dostępna tylko w trybie LBA.

0
  • #7 25 Lip 2004 22:22
    Marek1
    Poziom 15  

Dziękuję koledze Roodzeek za pełne wyjaśnienie.
    Po nim zapanowała dla mnie jasność w "temacie".
    Co do scalaka to wiem,że nie robi się dla 1lub 2lub... różnych.
    Chodziło mi tylko,że układ steruje do 6 głowic a dysk ma ich niby 16.
    A propos układ CXA3238TN w tej camej cenie i w tej samej obudowie
    obsługuje do 8 głowic .

0
  • #8 26 Lip 2004 15:20
    GD
    Poziom 22  

z resztą napisałem odpowiedź na twe pytanie, bo 2 talerz został uszkodzony przy produkcji, a nie chcieli tracić kasy na nowy dysk..... zagospodarowali więc ten 1 :P
    Pozdrawiam

0
  • #9 26 Lip 2004 20:07
    roodzeek
    Poziom 23  

:arrow: GD
    Wątpie by taka sytuacja miała miejsce: raczej planuje się rodzinę HDD o pojemnościach np 10-60GB (10GB - 1 talerz 1 głowica, 60GB 3 talerze 6 głowic) gdyż rynek tego wymaga. I w procesie produkcji już z definicji wkłada się 1 talerz do 10 i 20GB a nie "ups ten talerz jest uszkodzony to zróbmy z 40stki 20stkę".

Cytat:
    Jeśli padł jeden cały - allokujemy 20 GB, póltora - 10 GB

Jak padł cały talerz (obie powierzchnie) w procesie produkcji to idzie na odrzut i sie go nie montuje, a możliwe że talerze z wadliwą jedną powierzchnią idą do 10, 30 itd jako nieparzyste powierzchnie.
    Wyłączenie głowic jest możliwe jeśli w końcowej fazie testów jest za dużo defektów na danej powierzchni. I tak z np 20GB zrobią 10GB wyłączjąc software'owo jedną głowicę (fizycznie pozstaje ona wewnątrz) ale wątpię by taki wadliwy talerz nie był wykryty przed zmontowaniem całego HDD.
    Podobnie jest z HDD z nalepką "Factory repaired" - przetestują, jak jest za dużo defektów to wyłączą głowicę, a jak listy defektów jeszcze pomieszczą to tylko te defekty tam wpiszą i dysk wraca na rynek.

PS: Możesz mi wskazać gdzie odpowiedziałeś na pytanie Marka1?
    Brzmiało ono:
    Cytat:
    CO OZNACZ WOBEC TEGO NAPIS NA OBUDOWIE DYSKU 16 GŁOWIC ?

0
  • #10 26 Lip 2004 21:31
    GD
    Poziom 22  

takie sytuacje się zdarzają możesz mi nie wieżyć ale skoro jedna strona może paść to czemu nie cały talerz?
    Tak właśnie robią producenci (wiem z lektór o dyskach których już masę przeczytałem)...
    Skoro nie rozumiesz prostych słow niech ktoś inny ci je potłumaczy :P

Gdzie ogpowiedziałem? Pytał sie również czemu ma nie parzysta liczbę głowic - odpowiedziałem.
    Skoro nie wiesz, że takie triki producenci robią - dokształc się pod tym względem (?)

Pozdrawiam

0
  • #11 27 Lip 2004 08:11
    roodzeek
    Poziom 23  

Mógłbyś owe lektury wymienić? Bo jako "niedouczony" w tej materii chciałbym podnieść kwalifikacje. :roll:
    PS:
    Swoją drogą czytaj co inni piszą bo napisałem że może paść cały talerz i że wyłącza się powierzchnie jak są zbyt uszkodzone...
    Odpowiedź dlaczego jeden HDD ma logicznych głowic 15 a drugi 16 chyba się nie znalazła w Twojej wypowiedzi.
    Tobie polecam na początek rosyjskie fora - kopalnie wiedzy o HDD, a potem możemy dyskutować:
    http://mhddsoftware.com/cgi-bin/forum/index.php
    http://hardw.net/forum/viewforum.php?f=2&sid=160353c4065a39b84a623090b10df39b
    (w tym pierwszym masz nawet część po angielsku).

0
  • #12 28 Lip 2004 14:25
    GD
    Poziom 22  

dzięki ale z ryskich stron niekorzystam od kąd kolega ściągnoł zamiast nowego BIOSa wirusa.... niemuszę mówić czym się to skończyło.
    Pozaty widzę, że ty nadal nie łapiesz i uważasz się za MACHERA, znałrem takich.... uwierzyłbym w to gdybyś wykazał się inteligencją..... napisałem czemu 15 a nie 16 (dostosowałem się do twego przykładu), ale napiszę jeszcze raz... skoro masz walniętą połowę talerza, nie ma SENSU dawać 16 bo ta 1 i tak nic nie odczyta....
    Swoją drogą nie wierzę w ruskie strony (wiem wiem cracki mają najszybciej ale i wirusy tez :P), propo tego BIOSu mego kumpla.... on też nie wykazał się inteligencją ściągnoł go z wyprzedzeniem o 2 miechy...
    Pozatym nie znam tamtego języka :P:P:P:P:P:P:P:P
    ps. nie krytykuj ale wczytuj się
    pss. w wielu czasopismach typowo Hardwareowych (z przed 2 lat do roku), musiałem latać po znajomych i szukach w stertach makulatury by coś takiego znaleść :P
    psss. i zakończmy tę dyskusję
    Pozdrawiam

0
  • #13 28 Lip 2004 20:32
    roodzeek
    Poziom 23  

A gdzie zmieścisz 16 (lub 15) głowic???
    Przecież dyski w obudowie LowProfile (nie wspomnę już o "laptopowych") mogą mieć maksimum 6 głowic (co też z resztą napisałeś).
    Ilość logicznych głowic wynika TYLKO z przyjętej metody translacji adresów fizycznych.

Rzeczywiście, dyskusja z Tobą zaczyna nie mieć sensu...
    A z rosyjskich stron byś się wiele nauczył, nic nie trzeba ściągać tylko czytać, a język - no cóż ja też nie za bardzo go znam, ale są metody i jak coś Cię bardzo interesuje to i języka się nauczysz.
    Pozdrawiam.

PS: Co to "MACHER"? Napisz po polsku bo ja jakiegoś slangu nie używam.
    A ponadto nie szpanuję (jak zapewnie twierdzisz) a próbuję wskazać błędy w Twoim rozumowaniu. Ale nie będę tego robić na siłę.

PSS: Jak nie chcesz z rosyjskich to zobacz np:
    http://www.seagate.com/support/disc/manuals/ata/u5pmb01.pdf
    i poczytaj sobie "1.2 Physical organization"
    oraz "1.1.1 Default logical geometry"
    Nie dziwi cię że cała rodzina U5 (od 10 do 40GB - różna liczba fizycznych głowic) ma 16 logicznych głowic???
    Podobne dane znajdziesz chyba w każdej instrukcji do HDD.

0
  • #14 30 Lip 2004 19:43
    GD
    Poziom 22  

człowieku.... dostosowałem się do twej wypowiedzi (tej wcześniejszej)
    co to macher.... powinieneś wiedzieć wkońcu robisz w branży komputerowej.

Więc jesteśmy kwita i kończy tę konwersację :)
    Pozdrawiam

0