Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pasmo lotnicze

25 Lip 2004 13:27 4279 8
  • Poziom 2  
    Witam! Czy wie ktoś moze jak przestroić radio (np. Amatora ) 108-160 MHz
    albo w tych okolicach. Chodzi mi tu głównie o pasmo lotnicze. Jedyne co mi się udało to przestroić przestroić głowice na UKF
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Na pasmie lotniczym obowiązuje emisja AM , tak że mimo przestrojenia wiele nie usłyszysz.
    A na UKF jest FM.
  • Poziom 2  
    Znalazłem w necie opis przestrojenia radia na to własnie pasmo: http://www.republika.pl/grzesiek21/nasluch_118.htm
    Pisze tak również, że zasada jest taka sama jak przy przestrajaniu na górny UKF. Ale na górnym UKF obowiązuje przeceiż FM, a Autor pisze coś o paśmie lotniczym (czyli AM)?? Teraz to już nie wiem czy jest to nieścisłość ze strony Autora textu, czy może ja nie umiem czytać ;)
  • Poziom 15  
    Witam. W paśmie lotniczym jest używana modulacja amplitudy a nie Fm ze względu na zjawisko,efekt dooplera.
  • Poziom 14  
    Jeżeli sygnaly z pasma lotniczego (AM) są silne, to przy strojeniu odbiornika FM do danej stacji można uzyskać zrozumialą modulację. Jest to jednak na dluższą metę męczące do sluchania. Jeżeli komuś zależy, można spróbować...
    Pozdrawiam!
  • Poziom 2  
    Blokada szumow na poczatek by sie zdala i moze dorobic drugą posrednią 455khz z demodulatorem AM na jakims tanim układzie.
  • Poziom 28  
    heh naprawde podziwiam ludzi co jeszcze chca przerabiac jakies radia na odbiorniki np lotnicze. Tylko poco sie tak meczyc jak np AR108 maycom to tlyko okolo 300zl i mozna sluchac .
    codo przerobki to faktycznie najlepiej dorobic druga posrednia z demodulatorem am i wezszym filtrem. ewentualnie jesli juz lubicie takie kombinacje to wziasc stare CB radio i wpuscic mu w posrednia 10.7MHz i nawet s meter bedzie :)
    ale bez syntezera to nic przyjemnego ciagle krecic galka i dostrajac
  • Poziom 27  
    Jak wyjdzie stabilne VFO to czesto nie będzie trzeba dostrajać.
    W sieci był opis fajnego odbiornika na pasmo lotnicze z syntezą i sterowaniem na małym atmelu, co najważniejsze to wsad do procka jest udostępniony...
    Jak znajde to dam link.
  • Poziom 27  
    Lub na Maycomie FR-100 najtanszy na rynku dostepny w Allegro.