Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zbudować układ zliczający długość przewodu

crew1988 07 Lut 2010 16:21 1899 7
  • #1 07 Lut 2010 16:21
    crew1988
    Poziom 14  

Dzień dobry :)

Chciałbym zbudować układ zlicząjący długość przewodu. Dokładnie chciałbym aby wyglądało to tak że będzie rolka, po niej bedzie przesuwał się przewód i obracając nią bedzię wykonywane zliczanie długości. Totalnie nie wiem co uzyć do danego układu czy jakiś encoder, może jakiś silnik z układem pomiarowym?? W jaki sposób wyświetlić akutalne uzyskiwany wynik (tzn co użyć do wyświetlenia )?? Prosze o pomoc, pomysły, co użyc do danego układu :) Z góry serdecznie dziękuje :) Cena danego projektu nie jest zbyt istotną sprawą. Wrazie jakichkolwiek pytań, odpowiem na każde.

proszę poprawić pisownię
    [sq9jjh]

• #2 07 Lut 2010 17:24
    zbychu80
    Poziom 16  

Gotowiec, usunąć rączkę, zrobić kółko dociskowe kabel, z rowkiem.
    Link

Można też zrobić na liczniku od roweru, albo na mikrokontrolerze (jak ktoś umie programować).
    Wiadomo obwód koła = Πd
    Jak masz koło pomiarowe o średnicy 20cm, to obwód = 62.83cm. Żeby uzyskać dokładność pomiaru poniżej 1 cm wystarczy 100 impulsów w przypadku koła 20cm.
    1 impuls - 6.28mm

• #3 07 Lut 2010 17:45
    crew1988
    Poziom 14  

Doceniam ten pomysł, ale interesuje mnie zbudowanie czegoś samemu. Moze ktoś da jakiś pomysł dotyczący encodera. Intersuje mnie dokładność 1 cm. Czy można dostać gdzieś gotowy układ zliczający drogę, podobnie jak układ licznika w rowerze na zasadzie dwóch magnesów, przewodu przekazującego impuls do licznika i wyświetlającego wynik. Proszę o kolejne inwencje twórcze :)

proszę poprawić pisownię
    [sq9jjh]

• #4 07 Lut 2010 19:05
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

crew1988 napisał:
    ...interesuje mnie zbudowanie czegoś samemu...
    ...Czy można dostać gdzieś gotowy układ zliczający drogę...

Witam. To może Kolega się zdecyduje, zbudować samemu czy gotowy układ.

• #5 07 Lut 2010 19:27
    crew1988
    Poziom 14  

Określam się :) Chce sam zbudować dany układ. Proszę o pomoc z jakich elementów muszę skorzystać, chodzi mi dokładnie o stronę elektryczno-elektroniczną. Co zakupić i jak podłączyć aby był wykonywany pomiar z dokładnością 1cm. Intresuje mnie to czy do danego projektu użyć encodera, jeśli tak to jakiego. Jak uzyskać wynik, przeniesiony na wyświetlacz. Z góry serdeczne dzięki :)

• #6 07 Lut 2010 20:11
    kapelan
    Poziom 13  

Był podobny projekt na elektrodzie, po drobnych przeróbkach powinien spełniać wymagania.

• #7 07 Lut 2010 20:16
    zbychu80
    Poziom 16  

Kolego przecież Ci napisałem jak chcesz sam to zbudować od podstaw to musisz umieć programować kontrolery, albo skorzystać z pół-gotowca - licznika impulsów (od biedy licznik od roweru).

Enkoder musi być (dość prosty) - liczba impulsów zależnie od przewidywanej dokładności i średnicy koła pomiarowego. Chyba możesz sobie obliczyć liczbę wymaganych impulsów dzieląc obwód posiadanego koła przez dokładność pomiaru. Jak dobierzesz koło i enkoder tak, że 1 impuls to 1 centymetr na obwodzie koła to wystarczy najprostszy licznik impulsów złożony z KIT-a (liczący w jedną stronę). Można też kupić licznik firmy Omron - który będzie z każdym impulsem z enkodera dodawał np. 0.921cm, ale taki licznik kosztuje tyle samo co gotowy drogomierz.

Gdyby Ci się zachciało zliczania w obie strony to sprawa się komplikuje (gotowy drogomierz mechaniczny liczy w obie strony bez żadnych kombinacji).

Na dwóch magnesikach będziesz miał dokładność pół obwodu koła :D

Jak chcesz podłączyć sam enkoder do wyświetlacza np. 7-segmentowego za 5 PLN to niestety Twój obecny stan wiedzy nie pozwala na to.

• #8 09 Lut 2010 11:24
    wolf
    Poziom 13  

Skoro cena nie jest istotna, proponuję :
    -sterownik CP1L-L Omron'a ( ok.1400 PLN )
    -panel HMI504T Maple Systems ( ok.1100PLN)
    -enkoder inkrementalny (np. 50 imp/r + koło pomiarowe 1/4 m )
    Układ w pełni elastyczny, da Ci możliwość kalibracji pomiaru, odmierzenia żądanej długości przewodu i zatrzymania układu etc... etc...etc...

pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME