Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektroliza - elektrolizer i zasilacz

07 Lut 2010 16:28 8123 7
  • Poziom 10  
    Do elektrolizy niezbędne jest żródło prądu stałego. Ale co zrobić żeby nie zniszczyć transformatora poprzez spięcie? Potrzebuję dokonać elektrolizy soli kuchennej by uzyskać chlor/ wodór następnie kwas solny aż do chlorku np.: miedzi II. Czy wystarczy dodać jakiś odbiornik ale czy to nie spowoduje spowolnienia procesu?
    Mam jedyne kilka zasilaczy 12V 2A.
  • Poziom 36  
    Najlepiej chyba byłoby postarać się o jakiś układ zasilania który by zapewnił stały prąd. A masz już odpowiednie elektrody?
  • Poziom 10  
    Hmm elektrody :? Mam drut ze stali nierdzewnej. Powinien się nie rozpaść bo już testowałem całą zabawkę. Grafitowych raczej nie zrobię ale to ma służyć do niewielkich ilości. Przerobie jakieś 300 - 500 ml solanki.
    Zastanawia mnie cały czas co zrobić żeby nie robić niepotrzebnych spięć bo odbiornik jak żarówka spowoduje ogromny spadek natężenia. A w ogóle czy ktoś wie czy to wypali?? Z tego co kojarzę z chemii to poprzez elektrolizie rozkładamy substraty:
    2H2O + 2NaCl --> 2NaOH + H2 + Cl2
    Zbieramy gazy do kolby z niewielką zawartością wody gdzie oba gazy podpalamy u wylotu rurki doprowadzającej:
    H2 + Cl2 --> 2HCl
    HCl -- H2O--> HClaq
    Mamy chyba kwas solny, teraz zgodnie z zasadą tworzenia soli kwas + metal:
    2HCl + Cu --> CuCl2 +H2 <= Chlorek Miedzi (II)
    Wygląda raczej dobrzr ale czy podczas elektrolizy nie wydziela się czysty tlen niereagujący z sodem?
  • Poziom 19  
    Obrałeś sobie dość trudną drogę do uzyskania kwasu solnego.
    Zatężanie takiego kwasu to następne trudne zagadnienie.
    Nie lepiej kupić go w sklepie z chemią budowlaną, jest w sprzedaży ?
  • Poziom 10  
    Trudną hmm... No to mam lepszy pomysł:
    Mam siarkę więc robię kwas siarkowy (VI):
    S + O2 -> SO2 (Tlenek siarki (II))
    Trzeba doprowadzić tlenek siarki (II) do (III)*
    Tu nie wiem zbytnio jak chyba że z jakimś utleniaczem zareaguje
    Teraz trzeba przeprowadzićreakcjęz wodątworząc mniemam że kwas siarkowy (VI)
    3H3SO4 + 3NaCl -> 3HCl + NaSO4
    KOńcowe produkty to kwas solny i dziwna sól a reszte łatwo zrobićale jest problem jak "dotlenić" tlenek siarki (II)
  • Poziom 19  
    Widzę, że uwielbiasz komplikować sobie życie, na dodatek nie bardzo radząc
    sobie ze znajomością chemii. Kwasy na ogół kupuje się gotowe, ich wytwarzanie
    w warunkach domowych to trochę wyższa szkoła jazdy.
    Wracając do chlorku miedzi, to miedź akurat nie chce rozpuszczać się w kwasie
    solnym. Do wytworzenia CuCl2 używa się czarnego tlenku miedzi lub wodorotlenku
    miedzi- z kwasem solnym. Można użyć też węglanu miedziowego. Następny problem ?
  • Poziom 10  
    Aaa też racja :) Dobra mam już miejwięcej obraz dziwactwa jakie postaram się zrobić. Wielkie dzięki za pomoc a temat może być już zamknięty.

• Poziom 37  
    Rozumiem że wolisz się bawić w produkcję niż kupywać?
    Ta sama elektroliza solanki może dać ci chlorek miedzi (II). Wystarczy że anodę zastosujesz z miedzi - będzie się ona rozpuszczać. Przy katodzie będzie co prawda powstawał osad wodorotlenku miedzi(I)/(II) ale w roztworze obecna będzie spora ilość CuCl2. Wystarczy odsączyć i krystalizować. Inny sposób - jak jesteś elektronikiem i posiadasz chlorek żelaza to po prostu nie wylewaj zlewek po trawieniu - zawierają chlorek miedzi. Wystarczy postawić na parapecie w talerzu i poczekać parę dni aż odparuje woda i pozostaną ładne zielone kryształy.