Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tagan model: 430-U15 EasyCon wylane kondensatory elektrolity

07 Lut 2010 16:54 2510 2
  • Poziom 1  
    Tagan model: 430-U15 EasyCon wylane kondensatory elektrolity
    Witam.
    Posiadam zasilacz Tagan model: 430-U15 EasyCon, niestety niedawno coś w nim zapiszczało i zadymiło.

Po rozkręceniu okazało się, że wybuchły kondensatory elektrolityczne.
    Teraz mam pytanie gdy je wymienię to na co jeszcze muszę zwrócić uwagę żeby mieć pewność, że nie rozwali ich jeszcze raz?
    Pozdrawiam.
    Poprawiłem TONI_2003
  • Moderator
    Witam.
    Powiem tak nikt nie jest w naprawach zasilaczy impulsowych „alfa i omega”, a pacjenta bada się samemu na miejscu i jest to dość złożony sposób.
    Czyli idąc dalej nikt Ci takich gwarancji nie zapewni na 100%, ale mylisz się co do zjawiska jakie jest w Twej sytuacji.

Zjawisko jakie wystąpiło u Ciebie jest same w sobie dość powolne i zapewne sam znasz czasoprzekrój jego postępu, a zakładam, że jesteś pierwotnym jego właścicielem.

Warunki jakie panują w Twym PC oraz reakcja z reguły na wysokie stałe temperatury jakie masz już w samej obudowie zasilacza i starzenie się oraz wysychanie elektrolitu we wspomnianych kondensatorach, a czasami dochodzi do tego jakość samych zastosowanych kondensatorów elektrolitycznych ich firma oraz czy są na 105°C.
    Idąc dalej w zależności jak Ty spełnisz te uwarunkowania i czy poprawisz przy okazji te gorsze luty w zasilaczu odkurzysz sam zasilacz dokładnie i zrobisz renowację swego wentylatora (szczegółową) czy poprawisz na przykład przepływ powietrza w obudowie oraz w samym zasilaczu to każdy szczegół takich operacji może złożyć się na końcowy sukces.

Oczywiście o ile to było tylko to, a nie zbieg innych jeszcze czynników...
    Wymiana samych kondensatorów elektrolitycznych, a przegląd odpowiednich podzespołów zasilacza, a potem odpowiednie sprawdzanie zasilacza przed podłączeniem go do Twego PC-ta.
    Pozdrawiam Brać lutującą. :D

PS.
    Może zrób zdjęcia dobrej jakości w jakim stanie to u Ciebie wygląda, a może coś się i przy temu zauważy dodatkowo...
  • Poziom 10  
    Witam
    Podepnę się pod temat bo mam podobny problem.
    Posiadam zasilacz Tagan TG430-U15. Zasilacz skwierczał/ brzęczał (nie wiem jak to dokładnie określić, dźwięk nie jest wysoki ), pod obciążeniem wyraźnie głośniej, aż nastąpiło bum i wywaliło kondensator 10µF/400Vna płytce PFC.

Wymieniłem go, zasilacz działa,napięcia są OK, ale nadal skwierczy co prawda znacznie ciszej, ale jednak.
    Sprawdziłem:
    -tranzystory IRFP460A i diodę UF1006FCT - są OK.
    -dwa główne kondensatory elektrolityczne 680µF/200V i oba maja napięcie około 180-185V chyba też ok.

Skwierczenie pochodzi z płytki PFC (chyba cewka lub jej okolice), czego to może być wina?

Mogę PFC zastąpić zwykłym mostkiem Graetza?

Zasilacz podpięty pod PC działa ale sprzęt jest na tyle mało żerny, że nie mam go jak "dociążyć", a pod swój wole nie podpinać, a może mogę to tak zostawić i będzie OK :)?