Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat instalacji C.O. Czy wszystko ok.?

pawelec5 07 Lut 2010 17:47 15960 21
  • #1 07 Lut 2010 17:47
    pawelec5
    Poziom 17  

Witam wszystkich forumowiczów. Przeglądając wasze wypowiedzi stwierdziłem że może skorzystam z waszej pomocy i opiszę swój problem. Otóż zastanawiam się nad samodzielnym montażem instalacji CO. Domek niewielki prosty w budowie tak że większych problemów być nie powinno. Proszę o korygowanie mnie jeśli gdziekolwiek popełniłem błąd. Zastanawiam się nad zainstalowaniem zaworu czterodrożnego w celu wydłużenia żywotności pieca. Przerasta mnie jednak wszystko gdy chciałbym tym wszystkim jakoś sensownie automatycznie sterować. Na rysunku nie zamieściłem żadnych zaworów remontowych celem przejrzystości ale być może są tu jakieś inne potrzebne rzeczy o których zapomniałem.

Celem wyjaśnienia na pierwszym rysunku jest parter na drugim poddasze

Na parterze chcę wszystko oprócz kotłowni i garażu ogrzać podłogówką ale w razie czego krzyżykiem są zaznaczone wyjścia awaryjne pod grzejniki. Metraż zaznaczony kóleczkiem będzie grzany ogrzewaniem podłogowym.

Na piętrze tradycyjnie w pokojach grzejniki a w łazience i korytarzu podłogówka.

Schemat instalacji C.O. Czy wszystko ok.? Schemat instalacji C.O. Czy wszystko ok.? Schemat instalacji C.O. Czy wszystko ok.?

Kotłownie myślę wykonać z miedzi a resztę alupexem. Jest taka możliwość?
    Z kotłowni do rozdzielaczy jest około 6 metrów odległości i nie wiem jaką średnicą to wykonać. Co się rozpisywać. Mam nadzieje że temat się rozkręci. Dziekuje za komentarze

• #2 07 Lut 2010 21:02
    12gucio
    Poziom 20  

Witam!
    Do pieca nie potrzeba żadnych zaworów,grzeje powietrze.Jeśli chodzi o kocioł co to musisz podać czym ma być opalany ,wtedy będzie łatwiej komuś Ci pomóc.

• Pomocny post
    #3 07 Lut 2010 21:17
    Usunięty
  • #4 08 Lut 2010 19:31
    pawelec5
    Poziom 17  

Cytat:
    Jeśli chodzi o kocioł co to musisz podać czym ma być opalany ,wtedy będzie łatwiej komuś Ci pomóc.

Co to jest za różnica czym będzie opalany??? Jeszcze nie wiem. Ciężki orzech do zgryzienia. Napewno z jakimś komuperem w celu uzyskania jednakowej temperatury.

Dodano po 8 [minuty]:

Cytat:
    Pierwszy to powrót tradycyjnych grzejników nie może "schodzić" podłogówką.

Zgadzam się. Nie zauważyłem że na powrocie z grzejników może być wysoka temperatura i zasiliłaby podłogówkę
    Cytat:
    Drugi to wyjście C.W.U (część z solara) musi być podłączone do bojlera (zasobnika) "dwuwężownicowego" i wspomagać kocioł lub latem pracować samodzielnie.

Nie rozumiem. Przecież solar może działać w ten sposób samodzielnie... Chyba że się myle. A narysowałem to w ten sposób celem zaoszczędzenia za bojler z dwoma wężownicami. koszt wymiennika i dodatkowej pompy chyba jest mniejszy. Zgadza sie?

Cytat:
    Trzeci to pompa - w układach z zaworem "4D" nie stosuje się pompy po "tej" stronie zaworu czterodrogowego. (tutaj kocioł "radzi" sobie grawitacyjnie)

A jak wygląda sprawa grzania bojlera?

• #5 08 Lut 2010 21:03
    J. Kleban
    Poziom 25  

Pierwsze co mnie udezylo w rysunkach to samochod w "pokoju"
    Nie masz jakiegos podjazdu do garazu aby wykozystac ta powierzchnie jako pokoj zamiast garazu?

• #6 08 Lut 2010 21:35
    Baronik21
    Poziom 15  

Cytat:
    Cytat:
    Pierwszy to powrót tradycyjnych grzejników nie może "schodzić" podłogówką.

Zgadzam się. Nie zauważyłem że na powrocie z grzejników może być wysoka temperatura i zasiliłaby podłogówkę Cytat:
    Cytat:
    Drugi to wyjście C.W.U (część z solara) musi być podłączone do bojlera (zasobnika) "dwuwężownicowego" i wspomagać kocioł lub latem pracować samodzielnie.

Nie rozumiem. Przecież solar może działać w ten sposób samodzielnie... Chyba że się myle. A narysowałem to w ten sposób celem zaoszczędzenia za bojler z dwoma wężownicami. koszt wymiennika i dodatkowej pompy chyba jest mniejszy. Zgadza sie?

W sumie to dobrze wykombinowałeś no poza tymi dwoma problemami: co do powrotu z podłogówki - wszystko jasne; a co do solarów - owszem ale ale nie widzę ekonomicznego uzasadnienia (zasobnik dwuwężownicowy jest tańszy niż - wymiennik płytowy plus pompa plus podłączenia plus straty na wymienniku płytowym plus straty na zasobniku) przekombinowałeś, albo zastosuj bufor i wykorzystaj to do ogrzania CO (uważam to za pomysł bez sensu - musiałbyś przewymiarować grzejniki by przez około 4 miesięcy (dwa na wiosnę i dwa na jesieni) się dogrzewać albo zastosuj zasobnik dwuwężownicowy - z praktyki i obliczeń inżynieryjnych tak wychodzi.

• #7 08 Lut 2010 22:07
    pawelec5
    Poziom 17  

Poprawiłem powrót podłogłówki wymazałem solarę zajmijmy się tym co ważne żeby CO działało jak powinno

• #8 09 Lut 2010 07:32
    Baronik21
    Poziom 15  

Jeśli zakładasz że będziesz montował kocioł na paliwo stałe - to jest to całkiem rozsądne rozwiązanie - zostaje Ci jeszcze sprawa sterowania tym wszystkim, jak jeszcze z tego wybrniesz tak jak z układem to będzie OK.

• #9 09 Lut 2010 08:50
    Usunięty
  • #10 09 Lut 2010 19:02
    Baronik21
    Poziom 15  

Cytat:
    moją propozycją jest sterownik kotła np. "luxus4" (nie namawiam do kupna lecz do zapoznania się ze schematem funkcjonalnym)

Bardzo fajny regulator, jeśli tylko cena będzie rozsądna to uważam że jest warty uwagi - może masz ich cennik (jeśli nie to podjadę w przyszłym tygodniu bo będę w okolicy)

• #11 09 Lut 2010 20:40
    pawelec5
    Poziom 17  

Czy on będzie sterował zaworami 4d i 3d???

• #12 09 Lut 2010 21:05
    Baronik21
    Poziom 15  

Cytat:

pod względem sterowania to niema najmniejszego znaczenia, różnica jedynie występuje po stronie hydraulicznej - rozkład ciśnień i przepływów. Pod względem ogrzewnictwa (inżynieryjnym środowiska) lepszy jest zawór cztero-drogowy, ale pod względem ekonomicznym - tańszy jest trój-drogowy.

• #13 09 Lut 2010 22:50
    pawelec5
    Poziom 17  

Czyli rozumiem że lepsze są 4d. Pomożecie mi wstawić do schematu zawory zwrotne???

Dodano po 44 [minuty]:

Baronik21 napisał:
    Cytat:

pod względem sterowania to niema najmniejszego znaczenia, różnica jedynie występuje po stronie hydraulicznej - rozkład ciśnień i przepływów. Pod względem ogrzewnictwa (inżynieryjnym środowiska) lepszy jest zawór cztero-drogowy, ale pod względem ekonomicznym - tańszy jest trój-drogowy.

Przeczytałem instrukcję sterownika Luxus 4 i nie ma on wyjść na zawory 3d i 4d... Czy ten 4d jest rzeczywiście potrzebny??? Podobno producent nie chce uwzględniać gwarancji bez niego.

• #14 10 Lut 2010 09:09
    Usunięty
  • #15 10 Lut 2010 21:47
    pawelec5
    Poziom 17  

dzisiaj rozmawiałem z hydraulikiem na budowie i mnie wyśmiał powiedział że ten schemat jest do kitu i że to nie będzie działaś. Powiedział że rozdzielaczy nie podłącza się szeregowo. Wogóle go nie rozumiem ale nie było czasu na dyskusje. Podłogówka też nie będzie działać przy obiegu otwartym bo się nie odpowietrzy.

• #16 10 Lut 2010 21:57
    Usunięty
  • #17 10 Lut 2010 22:18
    pawelec5
    Poziom 17  

Przeniosłem pompe wyżej i będzie ona tłoczyć wodę do bojlera. ale nie rozumiem o co chodzi z tym zaworem 3d. Dlaczego jest błąd???

• #18 11 Lut 2010 07:08
    Baronik21
    Poziom 15  

Błąd jest taki że masz go w szeregu za pompą od CO grzejnikowego.
    Podłącz go tak jak kolega podał w poście 09 Lut 2010 08:50
    to jest dokładnie ten sam schemat co Ty potrzebujesz, niema tylko wrysowanego naczynia wyrównawczego.
    A co się tyczy podłogówki na układzie otwartym to nie jst to prawda - podłogówka na pewno się odpowietrzy jak będzie dobrze ułożona, i naczynie wyrównawcze będzie od niej wyżej przynajmniej 1,8m (no i zawsze pilnować w nim wody).
    Takie układy działały i działają do dziś na starych układach.

• #19 11 Lut 2010 08:34
    Usunięty
  • #20 11 Lut 2010 21:05
    pawelec5
    Poziom 17  

krzysio_sr napisał:
    Baronik21 ma rację . (chociaż jeden dopatrzył się podobieństwa)
    Dokładnie identyczny schemat będzie dopiero po zmianie zaworu czterodrogowego na trójdrogowy.
    Niechętnie , ale przerobiłem go żeby pokazać że można. (czy teraz widać podobieństwo ?)

Zgadza się i dzięki za pomoc w zrozumieniu problemu. Nurtuje mnie znowu jedno pytanie. Jaka będzie temperatura powrotu kotła gdy będzie uruchomiona tylko podłogówka??? Zawór trójdrożny rozumiem ogranicza zasilanie podłogówki do ustawionej temperatury a nie zabezpiecza kocioł przed niskim powrotem. Zgadza się???

• #21 11 Lut 2010 21:17
    Usunięty
  • #22 11 Lut 2010 22:00
    pawelec5
    Poziom 17  

Ile kosztuje jakiś dobry sterownik. Nie mogę znaleźć na allegro

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME