Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat instalacji C.O. Czy wszystko ok.?

07 Lut 2010 17:47 17274 21
 • Poziom 17  
  Witam wszystkich forumowiczów. Przeglądając wasze wypowiedzi stwierdziłem że może skorzystam z waszej pomocy i opiszę swój problem. Otóż zastanawiam się nad samodzielnym montażem instalacji CO. Domek niewielki prosty w budowie tak że większych problemów być nie powinno. Proszę o korygowanie mnie jeśli gdziekolwiek popełniłem błąd. Zastanawiam się nad zainstalowaniem zaworu czterodrożnego w celu wydłużenia żywotności pieca. Przerasta mnie jednak wszystko gdy chciałbym tym wszystkim jakoś sensownie automatycznie sterować. Na rysunku nie zamieściłem żadnych zaworów remontowych celem przejrzystości ale być może są tu jakieś inne potrzebne rzeczy o których zapomniałem.

  Celem wyjaśnienia na pierwszym rysunku jest parter na drugim poddasze

  Na parterze chcę wszystko oprócz kotłowni i garażu ogrzać podłogówką ale w razie czego krzyżykiem są zaznaczone wyjścia awaryjne pod grzejniki. Metraż zaznaczony kóleczkiem będzie grzany ogrzewaniem podłogowym.

  Na piętrze tradycyjnie w pokojach grzejniki a w łazience i korytarzu podłogówka.

  Schemat instalacji C.O. Czy wszystko ok.? Schemat instalacji C.O. Czy wszystko ok.? Schemat instalacji C.O. Czy wszystko ok.?

  Kotłownie myślę wykonać z miedzi a resztę alupexem. Jest taka możliwość?
  Z kotłowni do rozdzielaczy jest około 6 metrów odległości i nie wiem jaką średnicą to wykonać. Co się rozpisywać. Mam nadzieje że temat się rozkręci. Dziekuje za komentarze
 • Poziom 20  
  Witam!
  Do pieca nie potrzeba żadnych zaworów,grzeje powietrze.Jeśli chodzi o kocioł co to musisz podać czym ma być opalany ,wtedy będzie łatwiej komuś Ci pomóc.
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 17  
  Cytat:
  Jeśli chodzi o kocioł co to musisz podać czym ma być opalany ,wtedy będzie łatwiej komuś Ci pomóc.


  Co to jest za różnica czym będzie opalany??? Jeszcze nie wiem. Ciężki orzech do zgryzienia. Napewno z jakimś komuperem w celu uzyskania jednakowej temperatury.

  Dodano po 8 [minuty]:

  Cytat:
  Pierwszy to powrót tradycyjnych grzejników nie może "schodzić" podłogówką.

  Zgadzam się. Nie zauważyłem że na powrocie z grzejników może być wysoka temperatura i zasiliłaby podłogówkę
  Cytat:
  Drugi to wyjście C.W.U (część z solara) musi być podłączone do bojlera (zasobnika) "dwuwężownicowego" i wspomagać kocioł lub latem pracować samodzielnie.

  Nie rozumiem. Przecież solar może działać w ten sposób samodzielnie... Chyba że się myle. A narysowałem to w ten sposób celem zaoszczędzenia za bojler z dwoma wężownicami. koszt wymiennika i dodatkowej pompy chyba jest mniejszy. Zgadza sie?

  Cytat:
  Trzeci to pompa - w układach z zaworem "4D" nie stosuje się pompy po "tej" stronie zaworu czterodrogowego. (tutaj kocioł "radzi" sobie grawitacyjnie)

  A jak wygląda sprawa grzania bojlera?
 • Poziom 25  
  Pierwsze co mnie udezylo w rysunkach to samochod w "pokoju"
  Nie masz jakiegos podjazdu do garazu aby wykozystac ta powierzchnie jako pokoj zamiast garazu?
 • Poziom 16  
  Cytat:
  Cytat:
  Pierwszy to powrót tradycyjnych grzejników nie może "schodzić" podłogówką.  Zgadzam się. Nie zauważyłem że na powrocie z grzejników może być wysoka temperatura i zasiliłaby podłogówkę Cytat:
  Cytat:
  Drugi to wyjście C.W.U (część z solara) musi być podłączone do bojlera (zasobnika) "dwuwężownicowego" i wspomagać kocioł lub latem pracować samodzielnie.  Nie rozumiem. Przecież solar może działać w ten sposób samodzielnie... Chyba że się myle. A narysowałem to w ten sposób celem zaoszczędzenia za bojler z dwoma wężownicami. koszt wymiennika i dodatkowej pompy chyba jest mniejszy. Zgadza sie?


  W sumie to dobrze wykombinowałeś no poza tymi dwoma problemami: co do powrotu z podłogówki - wszystko jasne; a co do solarów - owszem ale ale nie widzę ekonomicznego uzasadnienia (zasobnik dwuwężownicowy jest tańszy niż - wymiennik płytowy plus pompa plus podłączenia plus straty na wymienniku płytowym plus straty na zasobniku) przekombinowałeś, albo zastosuj bufor i wykorzystaj to do ogrzania CO (uważam to za pomysł bez sensu - musiałbyś przewymiarować grzejniki by przez około 4 miesięcy (dwa na wiosnę i dwa na jesieni) się dogrzewać albo zastosuj zasobnik dwuwężownicowy - z praktyki i obliczeń inżynieryjnych tak wychodzi.
 • Poziom 17  
  Poprawiłem powrót podłogłówki wymazałem solarę zajmijmy się tym co ważne żeby CO działało jak powinno

  Schemat instalacji C.O. Czy wszystko ok.?
 • Poziom 16  
  Jeśli zakładasz że będziesz montował kocioł na paliwo stałe - to jest to całkiem rozsądne rozwiązanie - zostaje Ci jeszcze sprawa sterowania tym wszystkim, jak jeszcze z tego wybrniesz tak jak z układem to będzie OK.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 16  
  Cytat:
  moją propozycją jest sterownik kotła np. "luxus4" (nie namawiam do kupna lecz do zapoznania się ze schematem funkcjonalnym)

  Bardzo fajny regulator, jeśli tylko cena będzie rozsądna to uważam że jest warty uwagi - może masz ich cennik (jeśli nie to podjadę w przyszłym tygodniu bo będę w okolicy)
 • Poziom 17  
  Czy on będzie sterował zaworami 4d i 3d???
 • Poziom 16  
  Cytat:
  Czy on będzie sterował zaworami 4d i 3d???

  pod względem sterowania to niema najmniejszego znaczenia, różnica jedynie występuje po stronie hydraulicznej - rozkład ciśnień i przepływów. Pod względem ogrzewnictwa (inżynieryjnym środowiska) lepszy jest zawór cztero-drogowy, ale pod względem ekonomicznym - tańszy jest trój-drogowy.
 • Poziom 17  
  Czyli rozumiem że lepsze są 4d. Pomożecie mi wstawić do schematu zawory zwrotne???

  Dodano po 44 [minuty]:

  Baronik21 napisał:
  Cytat:
  Czy on będzie sterował zaworami 4d i 3d???

  pod względem sterowania to niema najmniejszego znaczenia, różnica jedynie występuje po stronie hydraulicznej - rozkład ciśnień i przepływów. Pod względem ogrzewnictwa (inżynieryjnym środowiska) lepszy jest zawór cztero-drogowy, ale pod względem ekonomicznym - tańszy jest trój-drogowy.


  Przeczytałem instrukcję sterownika Luxus 4 i nie ma on wyjść na zawory 3d i 4d... Czy ten 4d jest rzeczywiście potrzebny??? Podobno producent nie chce uwzględniać gwarancji bez niego.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 17  
  dzisiaj rozmawiałem z hydraulikiem na budowie i mnie wyśmiał powiedział że ten schemat jest do kitu i że to nie będzie działaś. Powiedział że rozdzielaczy nie podłącza się szeregowo. Wogóle go nie rozumiem ale nie było czasu na dyskusje. Podłogówka też nie będzie działać przy obiegu otwartym bo się nie odpowietrzy.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 17  
  Przeniosłem pompe wyżej i będzie ona tłoczyć wodę do bojlera. ale nie rozumiem o co chodzi z tym zaworem 3d. Dlaczego jest błąd???

  Schemat instalacji C.O. Czy wszystko ok.?
 • Poziom 16  
  Błąd jest taki że masz go w szeregu za pompą od CO grzejnikowego.
  Podłącz go tak jak kolega podał w poście 09 Lut 2010 08:50
  Schemat instalacji C.O. Czy wszystko ok.?
  to jest dokładnie ten sam schemat co Ty potrzebujesz, niema tylko wrysowanego naczynia wyrównawczego.
  A co się tyczy podłogówki na układzie otwartym to nie jst to prawda - podłogówka na pewno się odpowietrzy jak będzie dobrze ułożona, i naczynie wyrównawcze będzie od niej wyżej przynajmniej 1,8m (no i zawsze pilnować w nim wody).
  Takie układy działały i działają do dziś na starych układach.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 17  
  krzysio_sr napisał:
  Baronik21 ma rację . (chociaż jeden dopatrzył się podobieństwa)
  Dokładnie identyczny schemat będzie dopiero po zmianie zaworu czterodrogowego na trójdrogowy.
  Niechętnie , ale przerobiłem go żeby pokazać że można. (czy teraz widać podobieństwo ?)


  Zgadza się i dzięki za pomoc w zrozumieniu problemu. Nurtuje mnie znowu jedno pytanie. Jaka będzie temperatura powrotu kotła gdy będzie uruchomiona tylko podłogówka??? Zawór trójdrożny rozumiem ogranicza zasilanie podłogówki do ustawionej temperatury a nie zabezpiecza kocioł przed niskim powrotem. Zgadza się???
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 17  
  Ile kosztuje jakiś dobry sterownik. Nie mogę znaleźć na allegro