Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Audi A4 B6 1.9 TDI silnik nierówno pracuje na wolnych obr.

Przemekkk18 07 Lut 2010 18:07 16322 6
 • #1 07 Lut 2010 18:07
  Przemekkk18
  Poziom 8  

  Witam jestem posiadaczem Audi A4 B6 1.9 TDI 2001r. Mam problem związany z pracą silnika silnik nierówno pracuje na wolnych obrotach i ma problemy z ruszaniem żeby ruszyć trzeba dać dużo gazu. Gdy odepnę przewód podciśnienia i go zaślepię od zaworu recyrkulacji spalin silnik pracuje prawidłowo czy to wina tego zaworu i jaką funkcję pełni ten zawór?
  proszę o pomoc i z góry dziękuję

  2 6
 • #2 07 Lut 2010 18:18
  TESMEN
  Poziom 18  

  zawór EGR słuzy głównie ekologii, zaraz po rozruchu silnika kieruje częśc spalin sopwrotem do spalenia, mieszanka jest cieplejsza, lepiej sie dopala, mniej syfu do atmosfery.
  Funkcja
  Gdy zawór magnetyczny sterujący zaworem recyrkulacji spalin uruchamia się, przewód powietrza między zaworem recyrkulacji spalin i kolektorem ssącym otwiera się. Zawór recyrkulacji jest otwierany podciśnieniem z kolektora ssącego. Otwiera on kanał powietrza między kolektorem wydechowym i kolektorem ssącym, przez który gazy spalinowe mogą docierać do komory spalania. Zawór magnetyczny jest uaktywniany przez sterownikFunkcja
  Gdy zawór magnetyczny sterujący zaworem recyrkulacji spalin uruchamia się, przewód powietrza między zaworem recyrkulacji spalin i kolektorem ssącym otwiera się. Zawór recyrkulacji jest otwierany podciśnieniem z kolektora ssącego. Otwiera on kanał powietrza między kolektorem wydechowym i kolektorem ssącym, przez który gazy spalinowe mogą docierać do komory spalania. Zawór magnetyczny jest uaktywniany przez sterownik

  0
 • #3 07 Lut 2010 19:40
  gregorianin
  Poziom 27  

  Sprostowując EGR nie powoduje lepszego spalania, wręcz przeciwnie, gazy dostarczane z powrotem mają charakter wypełniacza obojętnego i po trafieniu do komory ograniczają ilość tlenu co powoduje obniżenie temperatury spalania i przez to tworzeniu związków NOx. Zawór nie jest też zasilany podciśnieniem z kolektora (to nie benzyna) tylko z vacuum pompy.

  Przemekkk18 możesz jeździć z odłączonym zaworem, zresztą większość to robi i faktycznie można "bezkarnie" pod warunkiem że nie masz filtru DPF a nie masz. Nie sugeruje tym sposobem rozwiązania problemu bo przyczyna leży najprawdopodobniej gdzie indziej. Ale eksploatacja auta bez EGR poprawia reakcję na gaz i minimalnie sprawność silnika.

  0
 • #4 07 Lut 2010 19:40
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #5 09 Lut 2010 07:58
  fred2008
  Poziom 13  

  Prowdopodobnie nieszczelny zawór egr-u wyjmij go i oczyść nagar

  0
 • #6 09 Lut 2010 09:19
  Sztomel
  Poziom 34  

  Przemekkk18 napisał:
  Gdy odepnę przewód podciśnienia i go zaślepię od zaworu recyrkulacji spalin silnik pracuje prawidłowo czy to wina tego zaworu ?


  Fred2008 napisał:
  Prowdopodobnie nieszczelny zawór egr-u wyjmij go i oczyść nagar


  Nie może być zawór nieszczelny ani ciągle uchylony skoro po odpięciu podciśnienia z jego siłownika silnik pracuje prawidłowo. Jedyne logiczne wyjaśnienie takiego zachowania to albo uszkodzony elektrozawór N18 (ciągle otwarty w nim kanał podciśnienia) albo zwarcie, które ciągle wysterowuje N18 na podawanie podciśnienia, jedną i drugą usterkę można potwierdzić diagnozując grupę 003 zarówno statycznie w trybie MB lub trybie BS oraz dynamicznie i manualnie poprzez zdjęcie wężyka podciśnienia z siłownika EGR i po dwóch minutach pracy silnika na jałowym biegu sprawdzić przytykając palec do wężyka czy nadal zasysa powietrze (a nie powinien). Szczerze mogę stwierdzić, że zabieg odpięcia wężyka od siłownika zaworu EGR i jego zaślepienie np. wkręconą weń śrubą załatwi problem tej usterki bez żadnych nakładów finansowych i nie będzie powodowało trybu awaryjnego w tym silniku.

  0
 • #7 27 Mar 2010 16:59
  Przemekkk18
  Poziom 8  

  Koledzy problem rozwiązany wymieniłem mały zaworek na wężyku podciśnienia (zaworek z kostką)

  2