Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zastosowanie dodatkowego pieca gazowego na propan

martinez1113 07 Lut 2010 19:20 2998 14
  • #1 07 Lut 2010 19:20
    martinez1113
    Poziom 9  

Witam wszystkich !!! Mam taki mały problem związany z ogrzewaniem drugiego domu, w którym mam możliwość przebywania tylko w wekendy. Jest tam zainstalowane ogrzewanie wodne(woda + kondensat przeciw zamarzaniu) z kotłem na drewno 22 kW,80m/kw podłogówek + 12 grzejników konwektorowych/1m . Po 5-6 dniach nie grzania temp pomieszczeń spada do 5 stopni, najgorszy jest start czyli pierwsze 8-12h, i doprowadzenie temp pomieszczeń do 19-21 stopni. Wpadłem na pomysł dopięcia do istniejącej instalacji kotła jedno obiegowego na propan z butli, aby utrzymywać temperaturę pomieszczeń na poziomie 16 stopni. Piec na propan z butli 33kg (http://www.hadex-gaz.pl/?s=34) ponieważ nie mam dostępu do gazu ziemnego ani możliwości zainstalowania instalacji zbiornikowej!!! Chciałbym zastosować piec wiszący VAILLANT VC PL240XEU H - proszę o podpowiedź - czy jest to dobry pomysł i czy da się przerobić ten piec na propan ??? Jeżeli tak to co trzeba w nim przerobić oprócz dysz ???

0 14
  • #2 08 Lut 2010 02:15
    DARIUS67
    Specjalista - systemy grzewcze

W kotle to zależy bo nie wiem jaki kocioł chcesz zainstalować. VC to kocioł kondensacyjny i on wymaga tylko regulacji na propan a jeżeli chodziło Ci o VU to kocioł atmosferyczny i on wymaga zestawu przezbrojeniowego na propan.
    Obecnie wszystkie kotły w firmie Vaillant są kotłami przystosowanymi do gazu GZ 50 czyli ziemnego. Gdy klient chce kocioł na inny rodzaj gazu to musi zapłacić za zestaw przezbrojeniowy i usługę , ale jest to wykonalne powiedzmy prawie przez każdy serwis autoryzowany.
    Problem inny to instalacja. Kocioł gazowy musi pracować w układzie zamkniętym, więc oprócz kotła powinieneś zainstalować w równoległym przepływie wymiennik ciepła typu
    płytowego lub jad. Ważne aby ten system działał niezawodnie to wymiennik powinien być 8-10 razy większy mocą niż moc kotła.

0
  • #3 08 Lut 2010 20:47
    martinez1113
    Poziom 9  

Układ który posiadam jest zamknięty - ( piec posiada wewnętrzną wężownicę chroniącą przed przegrzaniem układu grzewczego ). Vaillanta którego chcę zastosować to Thermocompact VC PL240XEU H i interesuje mnie jak go przerobić żeby działał na propanie i czy ten układ ma możliwość powodzenia jak wyżej opisywałem ???

0
  • #4 08 Lut 2010 21:54
    DARIUS67

Oczywiście że można ten kocioł przerobić na propan. Oprócz dysz potrzebujesz kryzę i osobę która to wymieni i wyreguluje. Bez serwisu się nie obędzie. Każdy z przeszkolonych został wyposażony w instrukcję lub posiada kalendarz firmowy a w nim odpowiednie nastawy.
    Z uwagi na bezpieczeństwo nie szukaj "kogoś kto się coś zna" znajdź serwisanta na vaillant.pl.

0
  • #5 08 Lut 2010 23:36
    mirrzo

Moderator na urlopie...

martinez1113 napisał:
    Piec na propan z butli 33kg

Jesteś pewien, czy starczy gazu w tej butli, na tydzień grzania?

0
  • #6 09 Lut 2010 01:07
    DARIUS67

Ja bym ten kocioł na min. mocy ustawił. Przecież kocioł pełnej mocy na jednej butli na tak małej powierzchni parowania i tak nie uzyska. Przy takiej zimie to radzę ciężarówkę z butlami zamówić.
    A tak poważniej.
    Po montażu i zaprogramowaniu regulatora temp, pomieszczenia można na temp. obniżonej przez tydzień przetrwać ( ponoć temp. poniżej 5 nie spada) a przed przyjazdem temp. podnieść do właściwej.
    Opisałem nowe a Ty chcesz stary kocioł zastosować. VC 24 ma regulację min. 11kW. To na jedną butlę - ciśnienie, wystarczy. Do jakiej temp. nagrzeje to zależy od jakiej zacznie grzać te pomieszczenia.

0
  • #7 09 Lut 2010 15:32
    martinez1113
    Poziom 9  

Dzięki za podpowiedzi. Co do butli to chciałem rozeznać temat i dowiedzieć się od kogoś kto praktykował coś takiego i na ile starcza ? Co do kotła to właśnie wszystko wiąże się z ceną staroć na próbę za jakieś 200 - 300 zł , a jak nowy to około 2700zł, jak nie wypali to będzie zabawka za dużą kasę. A co do temp. to właśnie jest tak : czy warto schładzać i startować od 5 stopni, czy też nie lepiej podtrzymać jakąś stałą temp 16-18 stopni. Wszystko zależy od zużycia w danych cyklach gazu!!!
    Podczas eksploatacji obecnego pieca na drewno zaobserwowałem że po nagrzaniu budynku spalanie i załadunek jest rzadszy niż przy starcie od 0-5 stopni - czy i przy gazie tak może być ?

0
  • #8 09 Lut 2010 16:21
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Wszystko zależy od izolacji termicznej budynku. Im lepsza, tym mniej będzie spadała temperatura.
    Mieszkanie średnio docieplone ok. 55 m2 potrzebuje 2-3 butli 11 kg na tydzień

0
  • #9 09 Lut 2010 18:34
    martinez1113
    Poziom 9  

Czyli biorąc pod uwagę 44 poroterm bez dociepleń otynkowany z dwóch stron , butle 33 kg i średnią temp 16-18 to powinno dać rade!!!

0
  • #11 10 Lut 2010 09:45
    jekab
    Poziom 23  

Cytat:
    A co do temp. to właśnie jest tak : czy warto schładzać i startować od 5 stopni, czy też nie lepiej podtrzymać jakąś stałą temp 16-18 stopni. Wszystko zależy od zużycia w danych cyklach gazu!!!

Bezwzglednie bardziej ekonomicznie schładzać i startować z 5 stopni. I kupować gaz zimowy czyli propan bez butanu.

0
  • #12 10 Lut 2010 22:10
    DARIUS67

Kotły VC to kotły które nadal jako używane przywożą do nas z za zachodniej granicy, i nadal dobrze działają. Ci co znają te kotły na naprawę czasami 1500zł. wydają i są nadal zadowoleni z dobrego kotła.
    Ja bym radził utrzymanie temp.10 stop. i obserwację na ile butla starczy. W dzień przyjazdu nastaw grzanie na 3-4 godz. przed przyjazdem. Ile czasu będzie dochodził też musisz sam sprawdzić. Im cieplej na zewnątrz tym szybciej dogrzeje. Im zimniej na zewnątrz tym szybciej gaz zużyjesz. To normalne ale cudów od forum nie oczekuj. Bez bardzo dokładnego projektu i obliczeń na zapotrzebowanie cieplne budynku nikt Ci nie odpowie na ile Ci butla starczy. Sam wypraktykuj to będziesz wiedział. Nie masz co porównywać z innymi bo każdy budynek może być inaczej zbudowany, mieć inne okna, inne kominy ,stać na górce lub w szczelnej zabudowie, i dużo innych różności.
    Wiem że chciałbyś mniej więcej wiedzieć ale cokolwiek napiszemy będzie to mniej lub więcej rozmijać się z wypraktykowanym zużyciem.

0
  • #13 11 Lut 2010 08:22
    mirrzo

Moderator na urlopie...

DARIUS67 napisał:
    Kotły VC to kotły które nadal jako używane przywożą do nas z za zachodniej granicy...

A co powiesz na brak PL na tabliczce w tych kołach?

0
  • #14 12 Lut 2010 12:50
    DARIUS67

Pytasz więc odpowiadam. Niektóre kraje-przepisy wymagają innych czujników STB kotła lub innych czujników kominowych.
    U naszych zachodnich sąsiadów jak i u nas obecnie- obecnie przepisy są takie same. Jak to wygląda na wschód, nie wiem.
    Oczywiście polecam zakup nowego kotła.
    Oznaczenie PL oznacza w obecnych kotłach tyle że w kartonie znajduje się instrukcja w naszym języku. Sprowadzając kotły z GB można trafić na inne gwinty, średnice i w drugą stronę zakręcane.
    Przy kotłach sprowadzanych zdarzają się trupy 40 letnie np.T2 ale złomu nikt już nie wozi. Choć w ubiegłym roku klient był wściekły że odmówiłem naprawy złomu.
    Na tabliczce znamionowej kotła dwie pierwsze cyfry to rok produkcji. O ile wiem to VC był w produkcji od ok. 1985 roku, to i tak dziadek. Stary ale jary.
    Podchodząc zdroworozsądkowo to po max. 20 latach należy wymienić kocioł, bo naprawy mogą być podobne do ratowania życia 100 letniego człowieka. Jedno podreperujesz drugie nawali, a kocioł to nie skarbonka aby w niego kasę wkładać.

0
  • #15 12 Lut 2010 13:07
    Esol
    Poziom 12  

Dokładnie już nie pamiętam, ale w mojej firmie budynek ~200m2 był ogrzewany Junkersem 24kW Acu-Hit'em z zestawu 3butli po 33kg spiętych razem + drugi taki zestaw w rezerwie na przepinkę.
    Butle w dzierżawie u dostawcy gazu. Przy sporych mrozach pięknie to wszystko zamarzało i armatura i przewody i same butle(butle przy ścianie pod wiatą)

Zestaw starczał na 1,5 -2 tygodnie i skończyło się przyłączem na ziemny najbliższej wiosny.

Co do butli na płynny gaz to jeszcze rozważ miejsce "postoju" tych butli zgodnie z przepisami. Żebyś przypadkiem do jakiejś piwnicy tego nie wstawił.

0