Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty cyfrowy oscyloskop.

Andre10 20 Mar 2005 23:21 15422 32
 • #31
  Nemo
  Poziom 31  
  Gdyby dobrze poszukać, można znaleźć pamięci Statyczne RAM o czasach dostępu rzędu np. 10, 7 lub 5 ns. Tylko byłby duży kłopot z ich kupnem w Polsce, a i na Zachodzie pewnie też - ilości detaliczne. Problem byłby tylko z odpowiednio szybkim zapełnianiem takiej pamięci danymi z próbek. Dajmy na to 200MS/s (5ns) - to sporo i niełatwo byłoby znaleźć mikrokontroler (i przetwornik A/D...) zdolny do zapewnienia takiej szybkości. Pozostają zatem duże jednostki programowalne, choć nadal jest to dużo. No i jak zawsze, dwa układy RAM pracujące na przemian. Myślę, że jakiś Spartan 3 dałby radę... Choć to tylko swobodna idea :) Nie podjąłbym się tego robić.
  Pozdrawiam.
 • #32
  marek_Łódź
  Poziom 36  
  gemine napisał:
  100ns więc max 10Ms/s

  Cache RAM rząd lepiej - 10ns i szybciej czyli bezpośredni zapis na poziomie 100Ms/s przy pojemnościach rzędu 100-1000 Ksamples
  Nemo napisał:
  kłopot z ich kupnem
  .
  Pamięci 15-10 ns (128kx8) można bezproblemowo kupić np. w TME.

  gemine napisał:
  kompresja "w locie"

  To jest jedyna sensowna metoda przy rejestracji ciągłej, niezależnie od prędkości próbkowania. Przykładowo NI w układach pomiarowo-rejestracyjnych stosuje różne metody kompresji, m.in. można zdefiniować "pasmo" określające najmniejszą rejestrowaną zmianę sygnału (dodatkową zaletą tej metody jest swoiste wycinanie szumów).
  Oczywiście mamy tu 3 wąskie gardła czyli przetwornik, pamięć (która musi mieć przynajmniej niewielki szybki bufor) i "procesor" (umownie procesor, bo może, albo musi ze względu na prędkość, to być inny układ programowalny lub w ostateczności sztywny kawałek sprzętu).

  W przypadku ciągłej rejestracji szybkich przebiegów kolejnym wąskim gardłem jest transfer danych do pamięci zewnętrznych (dysk, karty pamięci itp..), gdzie czasy dostępu są o kilka rzędów gorsze.

  gemine napisał:
  samling aliasingowy

  Rozumiem, że chodzi o próbkowanie synchroniczne na częstotliwości podharmonicznej w stosunku do mierzonego przebiegu okresowego. W najprostszym rozwiązaniu może to być superszybki układ SH wyzwalany z superszybkiego komparatora porównującego dwie piły z przebiegu synchronizacji i wolnego generatora synchronizującego pomiar. Przetwornik AD może pracować w MHz, kHz, a w przypływie rozpaczy w Hz. Jeśli zamiast synchronizacji m.cz. zastosujemy wybieranie próbek przetwornikiem DA, możemy sobie przeczesywać przebieg wg dowolnego algorytmu.

  Nemo napisał:
  Problem byłby tylko z odpowiednio szybkim zapełnianiem takiej pamięci danymi z próbek

  Jest jeszcze kwestia sensowności rejestracji tak wielkich pakietów, których ani człowiek, ani tym bardziej soft nie będzie w stanie przeanalizować. Czy inaczej - jeśli mają być analizowane, to trzeba to przynajmniej w pewnym stopniu robić "w locie" czyli wracamy do problemu sensownej kompresji.

  Oczywiście można sobie wyobrazić problemy "normalnych inaczej", które będą wymagały niesamowitych zasobów pamięci i niewyobrażalnej mocy procesora, ale chyba nie na biurku elektronika.

  ps. wyobraźcie sobie człowieka, albo grupę ludzi, którzy przeglądają zarejestrowany w ciągu ostatniej doby sygnał z nadajnika TV próbkowany co 1 ns. To już chyba lepiej se popatrzeć na sieczkę na ekranie telewozorni.
 • #33
  powa
  Poziom 16  
  kilka dni temu musialem oddac oscyloskop i stanalem przed wyborem:
  - kupic jakis na allegro(jakis starszy, uzywany);
  - kupic karte do kompa.

  bardziej bylbym sklonny kupic karte do kompa, bo wlasnie w oscyloskopie "analogowym" jaki mialem najbardziej braklo mi mozliwosci rejestracji i analizy podgladu. poza tym i tak mam komputer na stole, wiec by sie troszke miejsca zaoszczedzilo...

  nie przewidooje pomiarow sygnalow o wyzszych czestotliwosciach niz 1MHz. I mam na karte/oscyloskop okolo 450 pln - 500pln.

  co radzicie? moze ktos moze mi polecic jakas sprawdzona karte oscyloskopowa...

  pzdr