Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Lampowy - kilka pytań początkującego.

BelHeI 07 Lut 2010 21:03 2100 13
  • #1 07 Lut 2010 21:03
    BelHeI
    Poziom 8  

Witam,

chciabym zrobić[wraz z jakimś dobrym elektrykiem ;)] wzmacniacz lampowy, ale żeby się na to zdecydować, proszę Was o odpowiedź na kilka moich pytań.
    1. jak mocny wzmacniacz lampowy musi być, aby obsłużyć 2 kolumny podłogowe, mające po 200watt w RMS'ie?
    2. jaki wyniesie szacunkowy koszt[oprócz robocizny rzecz jasna :)] owego projektu?
    3. jaki wyniesie szacunkowy pobór prądu dla wzmacniacza lampowego[czyt. pkt. 1.]?

Narazie to wszystko.

Pozdrawiam ;)

0 13
  • #2 07 Lut 2010 21:16
    Schizma
    Poziom 20  

1. Wzmacniacz może mieć nawet 5W, nie napisałeś do czego chcesz go używać.
    2. Koszt w znacznej mierze zależy od tego, co już posiadasz, jednak w przypadku kupna wszystkich części możesz się nieprzyjemnie zdziwić
    3. Wszystko zależy od mocy i klasy pracy wzmacniacza.

0
  • #3 07 Lut 2010 21:35
    BelHeI
    Poziom 8  

1. Słuchanie muzyki różnego rodzaju i oglądanie filmów.
    2. Załóżmy, że zakup wszystkiego, od podstaw -> mam sporo czasu na kompletowanie części.
    3. Jak kolumny mają po 200watt w RMS'ie, to wzmak lampowy powinien mieć tyle samo mocy, aby obsłużyć w pełni kolumny?

0
  • #4 07 Lut 2010 21:41
    Schizma
    Poziom 20  

2x20W w zupełności Ci wystarczy, nawet z dość sporym zapasem. Zakładając wzmacniacz z czterema EL34 w układzie PP może uda Ci się zmieścić w 1000

0
  • #5 07 Lut 2010 21:45
    BelHeI
    Poziom 8  

Hmm, także wzmacniacze lampowe mają inny przelicznik mocy niż zwykłe?

0
  • #6 07 Lut 2010 21:48
    Schizma
    Poziom 20  

Nie, moc jest mocą, wat jest watem, ale 20W na kanał to aż nadto, żeby słuchać bardzo głośno muzyki, o filmach nie wspomnę..

0
  • #7 07 Lut 2010 22:26
    BelHeI
    Poziom 8  

No tak, ale na jakąś imprezę, typu "domówka" może to być mało...
    Wydaje mi się, że 2x80watt na takie zastosowanie to minimum, nieprawdaż?

0
  • #8 07 Lut 2010 22:42
    flubber.trip
    Poziom 27  

Witam. Widzę że jesteś młodym i niedoświadczonym w dziedzinie elektroniki. Wzmacniacze lampowe są raczej do "delektowania się dźwiękiem", niż do prowadzenia jakiś imprezek. Polecam ci najpierw zacząć konstruować wzmacniacze na scalonych końcówkach, potem na elementach dyskretnych (tranzystorach), a dopiero potem brać się za lampy. Nie sądzę przy tym że wzmacniacze lampowe są jakieś specjalnie trudne w konstrukcji (wręcz przeciwnie, z reguły są łatwiejsze od tranzystorowców), ale chodzi mi o to, że dopiero po skonstruowaniu kilku różnych wzmacniaczy na "krzemie", będziesz mógł w pełni dostrzec zalety i wady lamp.
    Jeżeli jednak jesteś uparty i chcesz koniecznie zrobić coś na lampach, to poszukaj na necie. Na samej elektrodzie jest mnóstwo tego typu konstrukcji i na pewno coś wybierzesz.

0
  • #9 07 Lut 2010 22:46
    BelHeI
    Poziom 8  

No, ale można się cieszyć przecież czystym dźwiękiem na domówce?
    Jest to dość kosztowny interes, ale jak jest się właśnie upartym, to i tą granicę da się ominąć...

0
  • #10 07 Lut 2010 22:55
    Schizma
    Poziom 20  

Na domowej imprezie spokojnie wystarczy 2x20W, wierz mi. A poza tym kolega flubber ma rację, może najpierw coś na tranzystorach?

0
  • #11 07 Lut 2010 23:09
    BelHeI
    Poziom 8  

No, ale to są dodatkowe koszta...
    Mam mnóstwo czasu, aby zrobić porządkny wzmak lampowy i jest możliwość rady elektronika w rzeczywistości[bez tego, to bym nie ruszał w ogóle tego projektu ;p].

0
  • #12 07 Lut 2010 23:22
    Schizma
    Poziom 20  

Może skoro tak się upierasz przy lampach, najpierw zrobić jakieś 5W z ogólnie dostępnych części? A nawet taki wzmacniacz potrafi mile zaskoczyć :)

0
  • #13 07 Lut 2010 23:25
    cirrostrato
    Poziom 36  

BelHeI napisał:
    No, ale to są dodatkowe koszta...
    Mam mnóstwo czasu, aby zrobić porządkny wzmak lampowy i jest możliwość rady elektronika w rzeczywistości[bez tego, to bym nie ruszał w ogóle tego projektu ;p].
    Przeceniasz siły swoje a zwłaszcza znajomego elektronika, czy on robił już coś na lampach czy tak z marszu rusza w bój? Elektronika lampowa to nie tylko schemat, problemów sporo ale poznaje się je w praktyce po drodze popełniając błędy, budowa wzmacniacza lampowego 20W i więcej to dodatkowo dość droga zabawa.

0
  • #14 07 Lut 2010 23:35
    BelHeI
    Poziom 8  

Hmm, może faktycznie zrobię najpierw coś słabego, z 5W...a potem to na szerokie wody się pchać...

@cirrostrato: raczej to drugie, ale jak mówiłem wcześniej... Na budowę mam na prawdę masę czasu[licząc w miesiącach ;)], wolę zrobic coś porządnego, niż ciągle poprawiać ;)

0