Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zwrotnica do D-800 oraz B&C 15NDL76

tomek_410 07 Feb 2010 21:30 1812 7
 • #1
  tomek_410
  Level 14  
  Witam,
  zleciłem elektronikowi aby wykonał mi zwrotnicę do głośników, uważał się za profesjonalistę:
  STX D-800 oraz B&C 15NDL76. Chciałbym was zapytać czy dobrze wykonał swoje zadanie. Otóż zastosował następujące przetworniki:
  -kondensator do drivera philips 6,8 uF 100V MKT
  -kondensator do B&C frolyt +6µ8 M 40V
  -cewka do drivera taśmowa czy jakoś tak
  -cewka do B&C
  -żarówka

  Zapytałem go jaki zastosował podział oraz jak uzasadni brak zastosowań rezystorów ponieważ SPL d-800 jest większe od B&C. On odpisał:
  Quote:
  Rezystorów nie trzeba chyba ze coś by nie było tak to wtedy można dać,ale sprawdzałem teoretycznie co będzie jak taka zwrotnice się da do takich głośników i na symulacji wyszło dobrze,tzn dużo basu,średnica wybiegająca dość daleko w gore ale ze względu ze ten głośnik nie pogra wyżej jak 2,5khz to resztę zabiera wysokotonowy który gra już od 1,8khz wiec przejście jest nie zauważalne, poza tym d800 ma lekkie spadki w spl wiec skuteczność jest w miarę równomiernie podzielona na te dwa głośniki. Ciężko to tak wytłumaczyć tu na gg.


  Ogólne jak wsadziłem tą zwrotnicę to się przestraszyłem. Driver piszczał tak że się go nie dało słuchać. Bass grał cicho. Dopiero jak na mikserze obniżyłem wysokie dźwięki mniej więcej o 10-15 dB to dało się tego słuchać.

  Chciałbym was zapytać, czy takie błędy są normalne, czy robił to może zupełny amator i czy ta zwrotnica jest może dobrze zrobiona? Ile mniej więcej warta jest taka zwrotnica z tych podzespołów? Chciał 100 zł za dwie zwrotnice z czego prawie wszystkie części używane. Pozdrawiam
 • #2
  JMZ
  Level 19  
  Quote:
  Ogólne jak wsadziłem tą zwrotnicę to się przestraszyłem.
  Driver piszczał tak że się go nie dało słuchać. Bass grał cicho. Dopiero jak na mikserze obniżyłem wysokie dźwięki mniej więcej o 10-15 dB to dało się tego słuchać.

  Nie dziwne.

  Quote:
  Chciałbym was zapytać, czy takie błędy są normalne, czy robił to może zupełny amator i czy ta zwrotnica jest może dobrze zrobiona? Ile mniej więcej warta jest taka zwrotnica z tych podzespołów? Chciał 100 zł za dwie zwrotnice z czego prawie wszystkie części używane.

  Zwrotnice zrobił amator, na 99% źle (wklej schemat).
  Za same elementy do 2 zwrotnic [12/18 dB / okt] ostatnio zapłaciłem ponad 200 PLN.
 • #3
  tomek_410
  Level 14  
  Schematu nie dostałem. Ale to jest najprostszy układ czyli kondensator-cewka-wyjście, a części i pojemność wypisałem wyżej.
  Najprawdopodobniej odeślę mu tą zwrotnicę i poproszę o zwrot kasy. Tylko jeszcze żeby to ktoś potwierdził w 100 % to było by fajnie :)
 • #4
  diyManiek
  Level 29  
  Powiedz żeby Ci oddal kasę bo z tego tragedia będzie... Poza tym ten driver to nieporozumienie przy B&C15NDL76.
 • #5
  dyskoteka89
  Level 20  
  diyManiek wrote:
  Powiedz żeby Ci oddal kasę bo z tego tragedia będzie... Poza tym ten driver to nieporozumienie przy B&C15NDL76.

  Hej
  Moim zdaniem, to racja. Jeśli masz kesz, to polecałbym DE 250 b&c, wtedy, jeśli zlecisz wykonanie zwrotnicy dobremu fachmanowi, masz paczki jakościowo porównywalne z najlepszymi markowymi w tej klasie..i duuużo droższymi, niż poniesione nakłady z Twojej strony.
  pozdro
 • #6
  tomek_410
  Level 14  
  Na razie prowadzę konwersację z tym elektronikiem. Twierdzi, że zrobił to bardzo dobrze, tylko faktycznie zapomniał o opornikach. Schemat wygląda jak dla każdej typowej zwrotnicy 12/12dB,
  Driver - Taśma 1,1mH, kondensator 6,8 uF
  B&C - cewka rdzeniowa 0,9 mH, kondensator +6µ8
  Chciałbym abyście sprawdzili czy samo zastosowanie oporników rozwiąże problem, czy zwrotnica jest bezużyteczna w ogóle nie pod te głośniki. Prosiłbym o wypowiedz znawców.
 • #7
  gófer
  Level 34  
  Jeżeli nie miał tych głośników w ręku to nie miał możliwości doboru odpowiednich wartości filtrów ze względu na zmieniający się moduł impedancji w funkcji częstotliwości. Tak więc niech nie wciska ściemy bo ta zwrotnica nie jest nawet poprawna...
 • #8
  diyManiek
  Level 29  
  Aby poprawnie wyliczyć zwrotnice trzeba dokonać pomiarów mając do dyspozycji odpowiednia aparaturę oraz daną kolumnę, w której są zamontowane nasze głośniki.
  Świetnym fachowcem, którego warto polecić to Pan Krzysztof z Silver Sound.